Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Państwo Rejowie wrócili do pałacu

Po 450 latach Mikołaj Rej i jego żona Zofia Kościeniówna znów są w swoim majątku w Rejowcu. Może nie dosłownie oni, ale ich drewniane wizerunki. Rzeźby stanęły przed pałacem, w którym kiedyś mieszkali, a w którym obecnie mieści się urząd miasta.
Państwo Rejowie wrócili do pałacu

Rzeźby powstały podczas Międzynarodowych Warsztatów Plastyczno-Rzeźbiarskich, które na przełomie czerwca i lipca odbyły się w Rejowcu. Ich autorami są Andrzej Mirończuk i Marian Okopa. Podobizna Mikołaja Reja wykonana została na podstawie rycin z wizerunkiem "ojca literatury polskiej". Z kolei wygląd postaci jego żony Zofii Kościeniówny jest jedynie domniemany.

Zanim jeszcze rzeźby stanęły w przypałacowym parku – wcześniej zostały odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych - Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca już zapraszał:

- Można przyjść tu na spacer, posiedzieć, zdjęcie sobie z taką rzeźbą zrobić. Zależy nam, żeby były one dla ludzi i każdy miał do tych dzieł dostęp.

I tak się stało. A odbiór mieszkańców na takie ulokowanie państwa Rejów, jest bardzo pozytywny, czemu dali wyraz na Facebooku. "Super, będę podziwiać, jak będę w gminie", "Jak ładnie, lubię park wokół pałacu", "Trzeba przyjść, przywitać się" – to tylko niektóre z opinii.

Zanim Zofia i Mikołaj Rejowie stanęli w przypałacowym parku, pojawiły się w nim tablice opisujące najciekawsze wydarzenia, miejsca i ludzi z historii Rejowca. Każda z nich jest w dwóch wersjach językowych: po polsku i angielsku. Miasto odwiedza bowiem coraz więcej osób, również z zagranicy. Tablice postawiono, by zachęcić turystów do poznania historii miejscowości i miejsca, w którym zostały usytuowane. Można między innymi poczytać o historii rodu Rejów, Rejowca i pałacu Zalewskich, czy jak niektórzy go zwą Ossolińskich, przed którym podziwiać można rzeźby Reja i jego żony.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mikołaj 28.10.2019 21:17
Pałac Zaleskich*

Gs 28.10.2019 07:17
Jak można trzymać właścieli na mrozie i słocie?

Piotr 27.10.2019 18:16
Tadeusz GórSki :)

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama