Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Chełm: Barak emerytów to śmiertelna pułapka

Gdyby wybuchł pożar przy głównym i jedynym wejściu do budynku przy ul. Brzozowej 9, ludzie nie mieliby możliwości ucieczki. Wyjścia ewakuacyjnego nie ma, a w oknach są kraty. Regularnie odbywają się tam dancingi dla seniorów.

Brzozowa 9 to adres baraku, w którym siedzibę ma kilka organizacji i stowarzyszeń - m.in. Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Klub Biała Brzoza, Chrześcijańska Misja Społeczna, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie, Diabetyk Chełmski, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Społeczny Rzecznik Praw Dziecka. W sumie pomieszczenia tam ma 11 różnych instytucji, w tym na stałe przebywa ok. 25 osób. Gdy odbywają się imprezy seniorów, w głównej sali jest nawet 60 osób. Barak należy do miasta.

- Zgłosiliśmy, żeby ktoś dokonał komisyjnych oględzin stanu tego budynku. Instalacja elektryczna przy drzwiach wejściowych jest w strasznym stanie. Gdyby się zapaliła, ludzie nie mieliby którędy uciekać. Szkoda życia, nie mówiąc już o odpowiedzialności, gdyby coś się stało - mówi Kazimierz Mazurek, przewodniczący Okręgowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Chełmie.

W ubiegły piątek komisja złożona m.in. z przedstawicieli Urzędu Miasta Chełm i PUM-u oraz przedstawicieli najemców obejrzała dokładnie budynek. W protokole zapisano, że jest on w bardzo złym stanie technicznym - odsłonięte ocieplenie trocinowe na ścianach zagraża pożarem, podobnie jak zalewana deszczówką z nieszczelnego dachu instalacja elektryczna. Nie ma wyjść awaryjnych, a w oknach są kraty. Budynek nadaje się do generalnego remontu lub wyłączenia z użytkowania. Jego obecny stan zagraża zdrowiu i życiu osób tam przebywających.

Już nawet nie wspominano o nieczynnym oświetleniu na korytarzach, porażającym stanie łazienek, krzywych podłogach, plamach po deszczówce na sufitach i grzybie.

- Barak ten był budowany w roku 1959. Nie wiem, czy jego remont się opłaca. Być może przeniesiemy swoją działalność gdzieś indziej. Mamy propozycję z Cycowa - dodaje Mazurek.

Wcześniej związek nie wnioskował o pilny remont swojej siedziby. Jako najemca płaci co miesiąc 35 zł czynszu i 20 zł za wywożenie śmiecia. Naturalnie pokrywa też koszty mediów.

- Dotychczas co roku byliśmy zwalniani z opłaty podatku od nieruchomości. Pisaliśmy do miasta wniosek i było po sprawie. Tak było już za prezydenta Zbigniewa Bajko. W tym roku musieliśmy zapłacić 300 zł. Dostaliśmy pismo z uzasadnieniem na trzech stronach, dlaczego nie zostaniemy zwolnieni z tej opłaty. Nasz związek nie jest taki bogaty. Utrzymujemy się ze składek członków, których liczba ciągle maleje - opowiada Mazurek.

Jak mówi, wiele innych samorządów przyjmie chętnie pod swój dach związek emerytów. Okoliczne gminy mają znacznie lepsze warunki lokalowe do zaoferowania, a niektóre samorządy chętnie pomagają np. poprzez wysyłanie korespondencji związkowej za swoim pośrednictwem.

Nie wiadomo, jak problem rozwiążą nowe władze Chełma. Nasze pismo z pytaniem o tę sprawę wpłynęło do urzędu w piątek, niedługo po komisyjnych oględzinach budynku. Zostało przesłane do właściwego departamentu, który ma udzielić odpowiedzi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

analityk 10.08.2019 15:19
działają tam od zawsze, dlaczego wcześniej o to nie zadbali załwaszcza ,ze Pan Mazurek był radnym

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama