Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 16:23
Reklama
News will be here
Reklama baner reklamowy

Chełm: Jednego obywatela mniej

Rada miasta pozbawiła honorowego obywatelstwa Miasta Chełm Michała Rolę - Żymirskiego. Był on jedną z postaci, która wprowadzała i utrwalała zbrodniczy system komunistyczny i podległość państwa polskiego względem ZSRR. Nikt nie zagłosował przeciwko tej uchwale.
Chełm: Jednego obywatela mniej

Rola-Żymirski był honorowym obywatelem Chełma na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej z 27 kwietnia 1982 roku. Choć pewnie niewielu mieszkańców miasta pamiętało, że tytuł został przyznany, obecne władze znalazły ten niezbyt pochlebny epizod z historii miasta i postanowiły się nim zająć.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, Michał Rola-Żymierski pełnił funkcje: Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego, Marszałka Polski, Ministra Obrony Narodowej, posła na Sejm Ustawodawczy, wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. W latach 1981-1986 był członkiem KC PZPR. Brał udział w jednej z największych wojskowych afer korupcyjnych w II RP, był agentem sowieckiego wywiadu, odpowiada za śmierć i prześladowania tysięcy oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Podpisał ok. 100 wyroków śmierci uwięzionych w 1944 roku na Zamku Lubelskim. Był współautorem i realizatorem akcji "oczyszczania wojska polskiego" z żołnierzy związanych niegdyś z AK.

Rola-Żymirski był też jednym z realizatorów polityki Józefa Stalina względem Polski. Jako jeden z członków PKWN podpisał w lipcu 1944 r. sowieckie warunki dotyczące polskiej granicy. Jest też jednym z sygnatariuszy manifestu lipcowego PKWN z 22 lipca 1944 r., który uważa się za początek podporządkowania Polski ZSRR i utworzenie polskiego reżimu komunistycznego uznawanego za zbrodniczy.

Lista honorowych obywateli Chełma jest długa. Są na niej osoby w różny sposób związane z naszym miastem m.in.: Michel Le Goff – w momencie nadania mer miasta Morlaix we Francji - miasta partnerskiego Chełma, Victor Ashe – w momencie nadania burmistrz miasta Knoxville, Rien Van Dijk – przewodniczący Holenderskiej Fundacji Pomocy dla Polski działającej w Middelharnis w Holandii, dr Marek Pieńkowski - właściciel klinik medycznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz majątku ziemskiego Suchekownaty, Irena Siemaszko – kierownik Polskiej Szkoły Podstawowej na Litwie, Zofia Książek – wieloletni nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, ks. Kazimierz Bownik, gen. Zdzisław Starostecki i Ida Haendel – światowej sławy skrzypaczka. Co ciekawe, honorowym obywatelem miasta od 17 czerwca 1925 roku jest marszałek Józef Piłsudski, a także Drugi Pułk Artylerii Ciężkiej od 1938 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama