Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm: Co wydarzyło się w haremie Zamoyskiego?

Prof. Waldemar Bednaruk, członek Chełmskiego Towarzystwa Naukowego wydał kolejną książkę. 17 lipca odbyła się premiera powieści historycznej "Harem", której jest współautorem i konsultantem.
Chełm: Co wydarzyło się w haremie Zamoyskiego?

Książka w znacznej części napisana jest w postaci pamiętnika młodej dziewczyny sprzedanej przez matkę do tytułowego haremu. Historia jest niezwykła i w dużej mierze oparta na faktach. Nauce polskiej znany jest fakt istnienia w polskiej historii instytucji haremu. Wiemy o co najmniej trzech tego typu prywatnych przybytkach, z których jeden stworzył Jan "Sobiepan" Zamoyski - wnuk wielkiego Jana Zamoyskiego przedstawiony tak zabawnie przez Sienkiewicza w "Potopie". I to w jego haremie toczy się akcja powieści. Opowieść zaczyna się w latach 40-tych XVII wieku. Jest to historia14-letniej Józi – głupiutkiej wtedy wiejskiej dziewuchy z Brzezin - córki ubogiego chłopa pańszczyźnianego. Gdy ojciec niespodziewanie zaniemógł i nie dał rady pracować, rodzina znalazła się w trudnej sytuacji, matka sprzedała dziewczynę. Ta trafiła do haremu mości Zamoyskiego...

- Wiek XVII to w Europie okres fascynacji kulturą Bliskiego Wschodu. Naśladowano tamtejsze wzornictwo, stroje. Wpływy widoczne były w malarstwie, rzeźbie, architekturze i w obyczajowości, postrzeganej nie według faktów, ale według wyobrażeń. Te marzenia o miejscach rozkoszy dla mężczyzn próbowano realizować w różnych zakątkach Europy - wyjaśnia Bednaruk. - Epoka staropolska jest niewątpliwie okresem najbardziej fascynującym w dziejach naszej państwowości. To czas ogromnego rozkwitu kultury, sukcesów politycznych i militarnych, ale również oryginalnej obyczajowości, które warto podkreślać i uświadamiać kolejnym pokoleniom.

Drugim współautorem "Haremu" jest Vastatrix Alex. W jednym z wywiadów Bednaruk zdradził, że obecnie pracuje z Alex nad drugą częścią powieści. W samej treści jest pewien wątek – zamorskiej podróży Sobiepana, który celowo został skrócony w zamierzeniu, by sięgnąć do niego w drugiej odsłonie.

- W znacznym stopniu zaawansowania znajduje się również powieść o Janie III Sobieskim – wątek o odsieczy wiedeńskiej, próbach zamachu na niego i współpracy z Persją wymierzonej w Turcję. Jest tam miłość, intryga i czyhający na życie króla Asasyni - zdradza plany wydawnicze Bednaruk.

Prof. Waldemar Bednarukjest pracownikiem naukowym KUL, członkiem American Society for Legal History, Komisji Prawniczej Oddziału Lubelskiego PAN, TN KUL oraz ChTN, wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, a także pracownikiem PWSZ w Chełmie. W 2012 roku jedna z jego publikacji została uznana przez Lubelskie Towarzystwo Naukowe najlepszą książką naukową 2011 roku. W 2012 roku nominowano go do tytułu Człowieka Roku, a w 2018 Nauczyciela Akademickiego Roku. Jest autorem i redaktorem niemal 100 artykułów naukowych i 15 książek, w tym powieści historycznej z czasów staropolskich "Kurier ze Stambułu".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama