Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rewitalizacji starówki nie będzie | Super Tydzień

Umowa na dofinansowanie rewitalizacji placu Łuczkowskiego w Chełmie była podpisana jeszcze w lutym. Niestety inwestycja nie będzie realizowana. Miasto nie ma pieniędzy na wkład własny, który znacznie przewyższa dotację.
Rewitalizacji starówki nie będzie | Super Tydzień

Aby odnowić starówkę, samorząd potrzebuje 4 mln zł. Dofinansowanie, które udało się pozyskać do projektu, to zaledwie 1 mln 200 tys. zł. Pieniądze miały pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. I tu tkwi cały problem. Samorządu nie stać bowiem na dołożenie z własnego budżetu prawie 3 mln zł.

Projekt rewitalizacji starówki przygotowany został jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. Szkoda, że urzędnicy nie ubiegali się o wyższe dofinansowanie, choć mieli do tego prawo. Wysokie koszty po stronie miasta przeważyły szalę.

- Jesteśmy zmuszeni zrezygnować z tej dotacji. Jednak nie rezygnujemy z rewitalizacji. Będziemy starali się pozyskać wyższe dofinansowanie - zapewnia prezydent Banaszek.

W związku z projektem na rewitalizację pl. Łuczkowskiego miasto wypowiedziało umowę dzierżawy placu właścicielom kiosku w pobliżu naszej redakcji. Budynek został rozebrany, ponieważ jednym z elementów rewitalizacji miała być modernizacja dawnego wejścia do podziemi kredowych. Właściciele kiosku dostali wypowiedzenie z końcem marca. Musieli zamknąć biznes i rozebrać kiosk, w którym przez lata sprzedawali m.in. prasę. Żadnej innej lokalizacji od miasta nie otrzymali. Przedsiębiorcy dostosowali się do zaleceń ratusza, a teraz okazuje się, że realizacja projektu na razie w ogóle nie dojdzie do skutku.

W ramach tego zadania miał powstać nowy budynek o znaczeniu kulturalno-oświatowym z wejściem do podziemi kredowych. Udostępnione miały być także piwnice ratusza i kamienicy Węglińskiego. Z kolei plac w centrum miasta miał zyskać nowe oświetlenie, stacje do ładowania smartfonów oraz stojaki na rowery. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Chełmianin 20.05.2019 19:46
A tyle było zachwytu, klepania się po plecach i prezydent oraz radny Szwed tak się chwalili, a tu lipa.

xyz 20.05.2019 19:03
Miały spływać do miasta miliony, a na razie jedyne czym chwali się prezydent to pieniądze dla PWSZ i kolejne porozumienia i listy intencyjne. Szkoda, bo rozbudził nadzieje, a wychodzi jak zwykle.

Joda 20.05.2019 18:40
Wyszło jak zawsze

xxl 20.05.2019 09:58
NA tym zadupiu to tylko rzepak zasiać,skośić i liczyć mamone.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama