Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 08:27
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Naga prawda o finansach Chełma | Super Tydzień

Ograniczenie zatrudnienia nauczycieli i pracowników administracyjnych oświaty, ograniczenie kosztów administracji samorządowej, likwidacja straży miejskiej i wymiana oświetlenia w systemie ESCO. Takie działania sugerują władzom Chełma specjaliści, którzy przeprowadzili audyt finansów miasta.
Naga prawda o finansach Chełma | Super Tydzień

- Pierwszy raz widzimy miasto na prawach powiatu w tak trudnej sytuacji - podsumował na sesji Mariusz Gołaszewski, prezes zarządu Aesco Group - firmy, która przeprowadziła audyt finansowy. Chełm ma niski wzrost dochodów bieżących, zdecydowanie za dużo wydaje na oświatę i administrację, potrzebuje natychmiastowych oszczędności.

Dochody a wydatki

W  latach  2015-2018 dochody miasta cechuje tendencja wzrostowa. Obejmuje ona wzrost  najważniejszych pozycji w budżecie: opłat i podatków oraz dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych.

Wprawdzie dochody w tym okresie wzrosły o 16 proc., z 256,5 mln zł do 297,7 mln zł, jednak jest to zdecydowanie za mało.

- Średnia dynamika wszystkich dochodów bieżących w analizowanym okresie była na poziomie 5,1 proc. rok do roku. Taki wzrost można uznać za dość niski z uwagi na to, iż w skali kraju dochody bieżące w miastach na prawach powiatu rosły w tym samym okresie średnio 8-9 proc. – wyjaśnił Gołaszewski.

Udział dochodów własnych w budżecie w 2018 roku wyniósł 41,3 proc., tymczasem średnia w Polsce dla miast na prawach powiatu to 65,4 proc. To z kolei oznacza, że Chełm ma ograniczoną zdolność do podejmowania decyzji co do wydatków, bo większość posiadanych pieniędzy to dotacje celowe, czyli na z góry narzucone cele.

- Dochody w 60 proc. przekazywane są z budżetu państwa. Są to jednak subwencje i dotacje, na których przeznaczenie rada miasta nie ma wpływu - podkreślił Gołaszewski.

Oświata dobija budżet

W każdym z badanych lat najwięcej wydawano na oświatę i wychowanie. Szczególnie duży wzrost wydatków na szkolnictwo można zauważyć w latach 2017-2018, gdzie było to średnio o 7,3 proc. więcej, porównując rok do roku. Nie bez znaczenia jest, że w tym okresie rozpoczęła się reforma edukacji.

Sęk w tym, że Chełm wydaje na jednego ucznia zdecydowanie więcej niż Zamość czy Biała Podlaska. Koszt utrzymania ucznia w Chełmie to aż 18 tys. 610 zł, w Zamościu jest to 14 tys. 912 zł na ucznia, a w Białej Podlaskiej - 14 tys. 297 zł. Procentowo oznacza to, że Chełm wydaje o ponad 20 proc. więcej na ucznia niż w podobnych miastach województwa. To z kolei daje ogromny deficyt oświatowy. Subwencja z budżetu państwa nie jest w stanie pokryć całych wydatków. Deficyt mają też sąsiednie miasta, jednak tam waha się on na poziomie 29-37 mln zł. W Chełmie wynosi on od 49 do 57 mln zł.

Dług coraz droższy

Wielkość nadwyżki bieżącej i sprzedaży majątku względem wielkości budżetu tworzy wskaźnik jednoroczny. Jest on głównym miernikiem płynności finansowej jednostki samorządu terytorialnego. Średnia wartość tego wskaźnika dla polskich samorządów to 10 proc. Wskaźniki jednoroczne dla Chełma kształtowały się w ostatnich latach na poziomie 0,7 do 3,7 proc., z czego w latach 2016 i 2018 ich wartość była oparta głównie na sprzedaży mienia, czyli działaniach jednorazowych. Dla porównania ten sam wskaźnik dla Białej Podlaskiej wynosi 11 proc. dla Zamościa 4,9 proc.

W latach 2015-2018 Chełm był zadłużony średnio na poziomie ok. 46,6 proc. Dla jednostek, które mają odpowiednie nadwyżki finansowe, taki poziom zadłużenia nie stanowi problemu, jednak nasze miasto do tej grupy nie należy. W analizowanych latach zadłużenie Chełma było o 20 punktów procentowych wyższe od średniego zadłużenia Białej Podlaskiej i Zamościa. W związku z tym koszty obsługi długu również są najwyższe. To z kolei rodzi dalsze konsekwencje finansowe.

Propozycje oszczędności
Firma audytowa, oprócz analizy finansowej miasta, przygotowała także założenia programu naprawczego, wskazujące gdzie samorząd powinien szukać oszczędności. Konieczne są ograniczenia kosztów systemu oświaty. Gołaszewski proponuje likwidację 80 etatów w szkolnictwie i kilku placówek oświatowych. Tylko na ograniczeniu zatrudnienia nauczycieli miasto w 2020 roku zaoszczędzi prawie 5 mln zł, i tyle samo w roku następnym. Ograniczenie zatrudnienia pracowników administracyjnych oświaty w przyszłym roku da już prawie 1 mln 500 tys. zł oszczędności, w kolejnym roku drugie tyle. Firma audytorska proponuje także ograniczenie kosztów administracji samorządowej, co w ciągu roku bieżącego i dwóch najbliższych lat da ponad 4 mln zł oszczędności. Likwidacja straży miejskiej pozwoliłaby zaoszczędzić w tym roku 455 tys. zł. W 2020 byłoby to już 910 tys. zł. Wymiana oświetlenia w mieście da oszczędność 300 tys. zł, ale dopiero w 2021 roku. W sumie w 2021 roku samorząd tylko na tych działach zaoszczędziłby prawie 9 mln zł, a w roku kolejnym już prawie 10 mln zł. To jednak jedynie propozycje oszczędności, a o ich wprowadzeniu zadecydują władze miasta. Na pewno będą to decyzje niepopularne, jednak konieczne. Na razie prezydent Chełma Jakub Banaszek nie poinformował, w jakim stopniu będzie sugerował się możliwościami wskazanymi w audycie.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ania z Chełma 06.05.2019 22:43
W pierwszej kolejności zlikwidowałabym Straż Miejską. Po co to? Przychodów dla miasta to to nie przynosi.

Mędrzec 06.05.2019 22:16
A może by tak ukraść księżyc?

Miyg 06.05.2019 14:38
W pierwszej kolejności odejdą dyrektorzy gimnazjów...

ktoś 06.05.2019 07:42
W oświacie: powinni w pierwszej kolejności zlikwidować etaty "nauczyciela mianowanego" osobom, które nie UCZĄ w szkołach (np. bibliotekarze)

Jola 05.05.2019 21:38
Ciekawa jestem z czego wynika tak wysoki koszt utrzymania ucznia.Czyżby w Chełmie nauczyciele więcej zarabiali niż w tych innych miastach.Pozamykać najlepiej szkoły i będzie najbardziej oszczędnie.

Niki 05.05.2019 20:33
A dlaczego likwidacja w oświacie a może by w administracji narobili długu to niech placom

an 05.05.2019 18:57
W Chełmie kto nie ma znajomości ten pracuje w sklepie. Kto ma znajomosci ten "pracuje" w budzetówce. Jakim cudem miasto nie miałoby mieć długów skoro począwszy od dziecka sołtysa a kończąc na dziecku chełmskich elyt, wszyscy "pracują" w urzędach? A jak pracują to wie każdy nas. Gdybyśmy w prywatnych firmach tak pracowali albo tak zarządzali domowym budzetem jak robi to urzędnik to komornik dawno pozabierałby nam i fimy i domy.

on1 06.05.2019 08:40
Smutne to, ale prawdziwe. Będzie tu bieda bo to miasto sklepów i ciuchlandów, a największy pracodawca to szpital i straż graniczna. Nie mamy zakładów produkcyjnych i przemysłu, a "ulice" w większości są w tragicznym stanie, Polska "C"

Jakubek 05.05.2019 18:52
Niech teraz prezydent nie marudzi, bo wielokrotnie w kampanii wspominał o zadłużeniu miasta i to żadna niespodzianka. Obiecywał oddłużenie, ale również brak zwolnień, obniżenie opłat i podatków, darmową komunikacje, itd. Teraz właśnie nadszedł czas na realizację zobowiązań i obiecywane "przełożenie na Warszawę",

lucjan 05.05.2019 18:31
moze poprosismy poprzednie wladze i te ktore rzadzily przez poprzednie 12 lat, ajk i te wczesniejsze o wytlumaczenie jak to sie stalo ze finanse miasta sa tak zle - cos wynika z czegos -. gdzie byl poczatek- audyt pokazal prawde o gospodarowaniu poprzednich wlodarzy, a to Krysic pisze to znowu propaganda.

mieszkanka od zawsze 05.05.2019 11:25
jest w tym kraju wirtualnym prawo z ktorego nikt nie korzysta ze mozna tych urzednikow ktorzy sprzeniewierzyli publiczne pieniadze lub zle nimi zarzadzali ay osobiscieodpowiedzieli przed sadem a nie poraz kolejny zasiadali w radzie miasta i kontynuowali swoje pomyslyniszczenia tego co jeszcze zostalo

Jagu 05.05.2019 21:42
Przeciez w Polsce urzednik nie jest za nic odpowiedzialny, chociazby i sprzeniewierzyl i dwa budrzety. Jak tak dalej bedzie, to nie mamy o czym mowic. Jest zapis w konstytucji o odpowiedzialnosci, ale jeszcze nie slyszalem jak zyje, zeby zostal kiedykolwiek uzyty.

Kryslc 04.05.2019 13:33
Jakie fimanse są w Chełmie to każdy wiedział przed wyborami i Baneszek też. Skoro naobiecywal to teraz niech się nie wykreca że niby nie wiedział bo długu nikt nie ukrywał.

Z.W. 05.05.2019 17:18
Kwestię długu i jego ukrywania trudno skomentować. Ale o jakim wykręcaniu się Banaszka w tym momencie jest mowa? Miastu potrzebna jest reforma, wiele wskazuje na to że lekarstwo może być bardzo gorzkie, ale lepsze to niż życie pod zastaw i późniejsza agonia.

Kryslc 07.05.2019 07:47
Z obietnic już się wykreca długiem. No chyba że to ma być na zasadzie darmowej komunikacji czyli likwidacji połączeń.

KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama