Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Cerkiew poświęcą na nowo | Super Tydzień

Po prawie dwóch latach zakończył się remont wnętrza cerkwi św. Jana Teologa. 1 maja odbyła się uroczystość konsekracji świątyni po odnowie. Nabożeństwu przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel.

Ta wyjątkowa uroczystość jest też w szczególnym okresie dla wyznawców prawosławia - tygodniu paschalnym. Chełmska cerkiew przeszła gruntowny remont, podczas którego odkryto m.in. nieznane dotąd polichromie. Podczas prac ujawniono w kopule świątyni wiele postaci aniołów różnej wielkości, które - dla osoby stojącej na posadzce pod kopułą - sprawiają wrażenie trójwymiarowości i przestrzenności.

- O istnieniu tych malowideł nie wiedzieliśmy do tej pory. Również w części ołtarzowej na ścianie wschodniej, przy ikonach apostołów św. Piotra i Pawła, odkryto elementy dekoracyjne, które właściwie zakrywają całą ścianę ołtarzową i też ubogacają świątynię - tłumaczył podczas rozmowy w Radiu Bon Ton proboszcz parafii prawosławnej w Chełmie ks. mitrat Jan Łukaszuk.

Plan robót, na które udało się parafii pozyskać dofinansowanie unijne, uwzględniał konserwację polichromii, odnowienie ikonostasu oraz żeliwnych schodów na chór. Zainstalowano także system przeciwpożarowy i antywłamaniowy, nowe nagłośnienie oraz zamontowano instalację odgromową. Projekt zakładał również wymianę podłogi w części ołtarzowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama