Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czeski klasyk i spotkanie w DKF Rewers | Super Tydzień

"Sklep przy głównej ulicy" to tytuł filmu, na który zaprasza CKF Zorza w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Rewers. Gościem spotkania będzie Jakub Majmurek. Wydarzenie odbędzie się 4 kwietnia. Początek o godz. 18.
Czeski klasyk i spotkanie w DKF Rewers | Super Tydzień

Tym razem będzie okazja obejrzeć klasykę kina czeskiego. "Sklep przy głównej ulicy" przeszedł do historii m.in. jako pierwszy zdobywca Oscara (1966) dla filmu środkowoeuropejskiego. Akcja filmu ma miejsce na głębokiej słowackiej prowincji w marionetkowej Republice Słowackiej podczas II wojny światowej. Skromny stolarz – Anton "Tono" Brtko (Jozef Kroner) żyje spokojnie z żoną. Wchodzi w życie nowe prawo aryzacyjne, przewidujące objęcie wszystkich przedsiębiorstw żydowskich zarządem komisarycznym. Tono dzięki swojemu szwagrowi, Markušowi Kolkotskiemu otrzymuje w zarząd sklep galanteryjny prowadzony przez wiekową i głuchą wdowę – Rozalię Lautmanovą (Ida Kamińska).

Początkowo podniecony możliwością wzbogacenia się Tono szybko zostaje uświadomiony (przez skarbnika gminy żydowskiej Blaua), że sklep jest na krawędzi bankructwa, a dotknięta demencją Lautmanová jest dyskretnie utrzymywana przez współbraci. Tono zgadza się za niewielki haracz płacony przez gminę odgrywać rolę zarządcy, co nie jest proste, bo zdziecinniała sklepikarka traktuje go jak podwładnego, a nie właściciela. Początkowo chciwy, z biegiem czasu ogarnięty współczuciem Brtko utrzymuje staruszkę z własnych pieniędzy.

Tymczasem represje się nasilają, Żydzi mają zostać wywiezieni do getta. Anton staje przed dramatycznym wyborem, co zrobić ze staruszką?


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama