Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szczęśliwa siódemka CLA? | Super Tydzień

Chełmskie Linie Autobusowe chcą ograniczyć kursy do siedmiu linii. Propozycja powstała w oparciu o badania popularności poszczególnych tras. Zanim jednak wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy, władze miasta chcą ponownie skonsultować go z mieszkańcami. Chełmianie do zmian podchodzą raczej sceptycznie.
Szczęśliwa siódemka CLA? | Super Tydzień

Nowy rozkład jazdy nie do końca podoba się mieszkańcom. Narzekają, że autobusy będą jeździć tylko głównymi ulicami miasta, a osiedlowe uliczki zostały pominięte. Zmiany krytykują m.in. mieszkańcy osiedla Kościuszki.

- Otrzymałam kilkanaście telefonów od mieszkańców w związku z tą reorganizacją kursów. Po analizie okazje się, że linie nr 6, 15, 24, które docierały m.in. do ul. Połanieckiej, Wolności i Wiercieńskiego oraz linie 5a, 5c, 11 i 12 niestety mają być w części zlikwidowane, co oznacza, że nasze osiedle będzie odcięte od centrum i od innych ulic. Trudno więc, żeby mieszkańcy byli zadowoleni - wyjaśnia przewodnicząca Elżbieta Kaszak.

Szefowa osiedla już kontaktowała się w tej sprawie z kierownikiem CLA, który zajmuje się rozkładem jazdy. Potwierdził on założenia planowanych zmian. Zdaniem Kaszak reorganizacja linii powinna być konsultowana w radach osiedlowych. To mieszkańcy powinni wypowiedzieć się na temat nowego rozkładu, bo przecież to im ma służyć spółka komunikacji miejskiej.  

- CLA mogłyby m.in. jeszcze raz przeanalizować sytuację naszego osiedla ze względu na usytuowanie największej placówki oświatowej w mieście - Szkoły Podstawowej nr 8, do której dojeżdżają uczniowie i nauczyciele z całego miasta. Na osiedlu Kościuszki znajdują się: przedszkole, żłobek, ośrodek dla niepełnosprawnych, przychodnia zdrowia. Mieszkają tu osoby starsze, które nie mają samochodów i przez to będą praktycznie odcięci od innych dzielnic miasta - argumentuje przewodnicząca.

Milion złotych na budowę PSZOKu. Co to takiego? [CZYTAJ]

Podobno jedną z przyczyn rezygnacji z wymienionych linii są skargi kierowców autobusów na blokowanie zatoki przy przystanku na Połanieckiej przez właścicieli samochodów z bloków nr 2, 4, 6 i 8.

- Rzeczywiście tak jest. Dziwi mnie to jednak, bo rada osiedla wnioskowała o budowę parkingu za blokiem nr 8, który de facto powstał i nie jest do końca wykorzystywany przez mieszkańców tych loków. Aby ułatwić autobusom dojazd do tego przystanku, rada osiedla prosiła w grudniu ubiegłego roku o ustawienie znaku zakazu postoju na tym odcinku. Do dnia dzisiejszego wniosek nie został zrealizowany - wyjaśnia Kaszak. - Praca kierowców CLA jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna, dlatego uważam, że powinni mieć stworzone warunki do tego, żeby móc bezpiecznie zaparkować autobus w zatoczce. O to apelowaliśmy, ale bezskutecznie.

Jedno spotkanie w sprawie rozkładu jazdy Chełmskich Linii Autobusowych już się odbyło. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób. Wiceprezydent Artur Juszczak zapewnia, że jeśli rzeczywiście będzie taka potrzeba, to władze miasta zorganizują kolejne konsultacje.

- Chcemy rozmawiać z mieszkańcami na ten temat i wsłuchiwać się w ich argumenty. Musimy jednak brać też pod uwagę koncepcję zarządu spółki. Przed nami wiele pracy: wymiana taboru, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji, oddłużenie firmy. Dlatego wszelkie decyzje muszą być podejmowane po głębokiej analizie - tłumaczy wiceprezydent Chełma.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Laura i Kacper 08.03.2019 03:33
Brawo Panie Chudoba. Może tak jeszcze bardziej okroić częstotliwość kursowania autobusów w weekendy dla zysków, oraz odciąć całą ul. Hrubieszowską i os. Górna Dyrekcja od komunikacji miejskiej? Na co ludziom starszym autobus spod przystanku pod blokiem? Przecież kochający dzieci lub wnuczki przyjadą za 2 minuty z drugiego końca Polski i podwiozą babcię lub dziadka na cmentarze, do lekarza, apteki, na bazar czy do sklepów. Uczniowie też piechotką mogą chodzić do ZST. Jeżeli nie chce Pan przez tą nową siatkę połączeń postrzelić swojej stopy to proszę rozważyć zmianę trasy dla linii nr 2, która ze szpitala wracałaby Lwowską, 3 Maja, Wojsławicką, I AWP, Hrubieszowską ewentualnie Wiejską lub Litewską wracałaby na dworzec PKP przejeżdżając przez ul. Piłsudskiego. Chyba wzdłuż tej ulicy też stoją bloki w których ludzie mieszkają.

to ja 28.02.2019 11:20
Mniejsze busy, a osiedlami to jest sukces. Połaniecka musi zostać.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama