Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Pamięć Chełma

W Chełmie działa Izba Pamięci Longina Jana Okonia i Wojciecha Hetmana

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców do odwiedzenia Izby Pamięci poświęconej Longinowi Janowi Okoniowi i Wojciechowi Hetmanowi. To miejsce, w którym zebrano pamiątki dokumentujące dorobek dwóch zasłużonych Chełmian.
W Chełmskiej Bibliotece Publicznej działa Izba Pamięci Longina Jana Okonia i Wojciecha Hetmana.
W Chełmskiej Bibliotece Publicznej działa Izba Pamięci Longina Jana Okonia i Wojciecha Hetmana.

Źródło: Chełmska Biblioteka Publiczna

Izba Pamięci mieści się w patio biblioteki przy ul. Partyzantów 40 w Chełmie. Jak informuje placówka, zwiedzanie jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.

Longin Jan Okoń był pisarzem, poetą i pedagogiem. W pamięci czytelników zapisał się między innymi jako autor „Opowieści Niedźwiedziego Grodu”, a jego działalność literacka i edukacyjna na trwałe wpisała się w lokalne życie kulturalne.

Wojciech Hetman to ceniony mistrz cukiernictwa oraz pasjonat historii i tradycji Chełma. Jego nazwisko kojarzone jest z zaangażowaniem w pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa i budowanie pamięci o mieście.

W Izbie Pamięci zgromadzono liczne pamiątki związane z życiem i działalnością obu znanych w Chełmie postaci. Wśród eksponatów znajdują się dyplomy, odznaczenia, fotografie, dokumenty oraz inne cenne materiały, które przybliżają ich biografie i pokazują wkład w rozwój Chełma.

Ekspozycja ma nie tylko wymiar wspomnieniowy, ale także edukacyjny. To propozycja dla mieszkańców, którzy chcą lepiej poznać osoby ważne dla historii miasta, a także dla młodszych odbiorców, dla których może być to okazja do odkrycia lokalnych tradycji i dorobku chełmskich twórców oraz społeczników.

Biblioteka zachęca do odwiedzin zarówno osoby indywidualne, jak i grupy. W przypadku grup zorganizowanych konieczny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 82 563 95 05.

Utworzenie Izby Pamięci to kolejna inicjatywa, która wzmacnia troskę o lokalne dziedzictwo i przypomina o mieszkańcach szczególnie zasłużonych dla Chełma. Dla odwiedzających może to być okazja do spokojnego spotkania z historią miasta utrwaloną w pamiątkach, dokumentach i wspomnieniach.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rudyoszust Treść komentarza: Wypowiedził sie najwybitniejszy fachowiec. Pewnie od Tuska też wybitnego fachowca Data dodania komentarza: 6.08.2026, 11:50 Źródło komentarza: Największa inwestycja drogowa w Chełmie nadal zagrożona? Prezydent Banaszek pyta mieszkańców, co robić Autor komentarza: Rudyoszust Treść komentarza: "W tym przypadku pilot zawrócił, ponieważ istniało ryzyko, że przypadkowo zostanie trafiony przez naszą obronę". Tłumaczenie dla wyborów PO którzy łykają wszystko jak pelikany Data dodania komentarza: 6.08.2026, 11:39 Źródło komentarza: O krok od zestrzelenia myśliwca sojusznika. Kulisy nocnego incydentu na Lubelszczyźnie Autor komentarza: Fanpsl Treść komentarza: A z bliska nic nie waniajet Data dodania komentarza: 6.08.2026, 08:33 Źródło komentarza: Gm. Białopole. Spór wokół inwestycji firmy AGROCAL w Buśnie. Wójt odpowiada na pytania radnych i wydaje decyzję środowiskową Autor komentarza: franek Treść komentarza: A może by tak się wziął za robotę a nie udawał, że tak mu zależy na zdaniu mieszkańców. Data dodania komentarza: 6.08.2026, 08:02 Źródło komentarza: Największa inwestycja drogowa w Chełmie nadal zagrożona? Prezydent Banaszek pyta mieszkańców, co robić Autor komentarza: płetwonurek Treść komentarza: Musieli się lokatorzy przez cały rok namiętnie moczyć. 1172 m sześciennych zużyć w rok w bloku to sukces, ale tam wodomierz pokazał 4045 m sześciennych. To rekord świata. Złoty medal dla każdego mieszkańca. Data dodania komentarza: 5.08.2026, 15:05 Źródło komentarza: Chełm. Ponad milion litrów różnicy w jednym budynku. Co się stało z wodą? Radny domaga się wyjaśnień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama