Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 07:24
Reklama

Nie chcemy wdychać trucizny!

Na terenie Cementowni Chełm powstaje nowy zakład Grupy Recykl, w którym będą przetwarzane zużyte opony. Ta informacja przeraziła chełmian mieszkających niedaleko miejsca budowy. Boją się, że kiedy zakład zacznie funkcjonować, powietrze za ich oknami będzie tak zanieczyszczone, że nie będzie można nim oddychać.
Nie chcemy wdychać trucizny!

- Powietrze w naszym mieście jest jednym z najgorszych w Polsce - poskarżył się nam chełmianin mieszkający na osiedlu Cementowni. - W naszej części miasta jest już kilka zakładów, teraz powstaje kolejny. Czy ktoś pomyślał o naszym zdrowiu? Mamy zacząć chodzić w maskach, żeby chronić się przed rakiem i innymi chorobami?

Informacja o powstającym zakładzie Grupy Recykl wywołała również gorącą dyskusję na naszym profilu na Facebooku. Internauci z Chełma nie kryją w komentarzach oburzenia i obaw przed tym, że podczas spalania opon, powietrzem w mieście nie da się oddychać. Czy ten strach jest uzasadniony? Władze firmy uspokajają, że mieszkańcy nie mają żadnych powodów do obaw. 

 - W naszym zakładzie opony nie będą spalane, tylko mechanicznie rozdrabniane w całkowicie bezpiecznym procesie - mówi Przemysław Zaprzalski, kierownik ds. rozwoju w Grupie Recykl. - Ogumienie będzie rozdzielone na mniejsze elementy, które są z kolei przetwarzane na surowce wtórne i przekazane do dalszej dystrybucji. Ten mechaniczny proces realizowany jest na terenie cementowni od lat. Produkujemy w ten sposób paliwo alternatywne. Teraz rozbudowujemy zakład, tak aby recycling i produkcja przebiegały jeszcze sprawniej. I oczywiście nieszkodliwie dla środowiska.

 Chełmski zakład Grupy Recykl ma przetwarzać ok. 30 000 ton opon rocznie, co daje 50% utylizowanych i wyrzucanych w Polsce opon.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kinga 02.12.2018 15:44
Cementownia nazywa "paliwem alternatywnym" wszystkie odpady które spala z całej Europy, zatem skoro rozdrobnione opony to "paliwo alternatywne", to co z nim zrobi? Nie spali?

abcd 30.11.2018 17:11
Gdyby nie śmieci, cementownia poszłaby na dno. Kolejne 'paliwo alternatywne' utrzyma choć trochę rentowność produkcji. Tak, tak, bez ściągania syfu to już dawno byłoby po sprawie. Swoją drogą 4 dzień z kolei dymią ostro, coś fajnego przyjechało. Lojalki były do podpisania, ciekawe pod jakimi warunkami, ciężko będzie o przecieki.

Anna 28.11.2018 18:38
Popieram Studenta. Wskaźniki dotyczące smogu zamieszczone na niektórych stronach internetowych pokazują wysoki stopień zanieczyszczenia miasta. Zwłaszcza podczas weekendów zanieczyszczenie jest tak duże, że nie zalecają wychodzić z domu - a mieszkańcy po prostu o tym nie wiedzą. Dlatego nie popieramy rozwoju zakładu przetwarzania. Tego typu zakłady powinny być na niezaludnionych terenach.

nela 28.11.2018 12:45
Kolejny sukces Chełma, grunt to rozwój i postęp.

abcdefg 28.11.2018 10:59
Co innego może odpowiedzieć właściciel inwestycji - co nie uda się przetworzyć to pójdzie do pieca, może trochę zaoszczędzą paliwa na zwożeniu śmieci z Niemiec i nie tylko. Za duża kasa aby ktoś w tak małym mieście mógł podskoczyć, tu trzeba interwencji ogólnopolskiej.

Student, który musi tu żyć 28.11.2018 00:05
Jeżdżę po Polsce bardzo dużo i byłam w różnych miejscach ale żadne nie ma tak zabrudzinego powietrza jak Chełm. Chełmianie palą wszystkim co popadnie. Na dworze można gryźć powietrze, które aż kłuje w nos. Kolor jest często w odcieniu żółci a pył osadza się na samochodach. Nie wspomnę już o tym, że mogę przejechać całą Polskę ale tłustą szybę mam tylko tutaj. Aż strach pomyśleć co mieszkańcy mają w płucach...Może się w końcu ktoś tym zainteresuje bo takie artykuły jak powyższe to trochę hipokryzja.

Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskoteceAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Na razie Henio musi czekać bo nie jest jeszcze Starostą.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Remont powiatówek znacznie się oddala
Reklama
Reklama