Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama
Wytyczyli priorytety

Gm. Włodawa. Dialog zamiast chaosu. Wypracowali wizję rozwoju Okuninki

Podczas tegorocznych wakacji odbywały się konsultacje społeczne, w których uczestniczyli przedsiębiorcy prowadzących działalność nad Jeziorem Białym, mieszkańcy Okuninki oraz samorządowcy, w tym miejscowy radny Marcin Zieliński i sołtys Okuninki Stanisław Żera. Efektem spotkań i rozmów było wypracowanie oficjalnego stanowiska Rady Przedsiębiorców i Mieszkańców Okuninki (RPiMO), skierowanego do Rady Gminy Włodawa oraz Starostwa Powiatowego we Włodawie. Dokument zawiera listę najpilniejszych spraw związanych z funkcjonowaniem i rozwojem Jeziora Białego, Okuninki oraz najbliższych okolic.
Gm. Włodawa. Dialog zamiast chaosu. Wypracowali wizję rozwoju Okuninki

Rada Przedsiębiorców i Mieszkańców Okuninki - jak sama siebie określa - jest ciałem dialogu i współpracy, skupiającym przedsiębiorców oraz mieszkańców bezpośrednio zaangażowanych w życie społeczno-gospodarcze regionu. Jej celem jest wspieranie harmonijnego rozwoju turystyki, infrastruktury i gospodarki lokalnej, a także budowanie pozytywnego wizerunku Jeziora Białego.

Stanowisko wypracowane podczas letnich konsultacji obejmuje osiem głównych obszarów tematycznych: formalne włączenie rady do procesów konsultacyjnych z samorządami, stworzenie spójnego kalendarza wydarzeń kulturalnych, rozwój infrastruktury wypoczynkowej wokół jeziora, wzmocnienie działań promocyjnych, organizację wydarzeń cyklicznych, dalszą poprawę gospodarki odpadami, rozwój infrastruktury rowerowej i systemu oznakowania tras oraz dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa i porządku publicznego w sezonie letnim.

- To, co udało się wypracować w trakcie wakacji, nie jest katalogiem życzeń, lecz wynikiem rozmów i konsultacji. Jako radny i mieszkaniec Okuninki, a także osoba prowadząca tu działalność gospodarczą wiem, jak ważne jest, aby sprawy Jeziora Białego były traktowane priorytetowo. Wskazane obszary to zagadnienia najpilniejsze – te, które bezpośrednio wpływają na wizerunek naszego jeziora, komfort mieszkańców oraz satysfakcję turystów – podkreśla Marcin Zieliński, członek prezydium RPiMO i radny gminy Włodawa .

 – Spójny kalendarz wydarzeń pozwoli uniknąć nakładania się imprez i zwiększy atrakcyjność całej Okuninki. Wydarzenia organizowane w sposób skoordynowany sprzyjają dłuższym pobytom turystów i większym wydatkom, co wzmacnia lokalną gospodarkę – dodaje Zieliński.

Rada podkreśla również znaczenie utrzymania czystości i porządku wokół Jeziora Białego. W stanowisku wskazano na potrzebę zwiększenia liczby koszy na śmieci wzdłuż obwodnicy oraz powiększenia pojemności tych, które są już licznie rozstawione wokół jeziora. Zaznaczono, że dzięki dotychczasowym działaniom gminy i powiatu widoczna jest wyraźna poprawa, jednak w sytuacjach, gdy nad jeziorem wypoczywa rekordowa liczba turystów, konieczne jest podjęcie dodatkowych kroków, aby utrzymać porządek.

-– Jeśli chcemy się rozwijać, musimy zadbać o infrastrukturę, która będzie w stanie sprostać wyzwaniom stawianym przez tak licznie odwiedzających jezioro turystów. Planuję wykorzystać czas pomiędzy sezonami letnimi, aby interweniować i podjąć działania na rzecz dalszej poprawy stanu czystości – zapewnia Zieliński.

Kolejnym elementem podnoszonym w konsultacjach była infrastruktura rowerowa i system oznakowania tras. Rada wskazuje na brak spójnych oznaczeń, co dezorientuje turystów i ogranicza możliwości rozwoju turystyki rowerowej. 

Ważnym elementem wypracowanych postulatów pozostaje kwestia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wskazano, że w tym sezonie dzięki aktywnemu zaangażowaniu samorządów oraz służb porządkowych udało się ograniczyć liczbę zakłóceń ciszy nocnej i innych incydentów, co miało bezpośrednie przełożenie na pozytywny odbiór regionu przez turystów i mieszkańców. Jednocześnie rada podkreśla, że osiągnięte rezultaty nie mogą być traktowane jako efekt ostateczny, lecz jako punkt wyjścia do dalszego wzmacniania działań prewencyjnych. 

W swoim podsumowaniu Rada Przedsiębiorców i Mieszkańców Okuninki zadeklarowała gotowość do pełnej współpracy z samorządami oraz zwróciła się z prośbą o pisemne odniesienie się władz gminy i powiatu do przedstawionych postulatów, wraz z informacją, które z nich zostaną uwzględnione w planach rozwojowych.

- To nie jest krytyka, ale propozycja kierunków, które warto potraktować priorytetowo. Mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządowcy włożyli wiele pracy, by przygotować to stanowisko. Teraz czas na decyzje władz i wspólne działanie, które zapewni rozwój Jeziora Białego i Okuninki jako jednego z najważniejszych ośrodków turystycznych wschodniej Polski – podsumowuje Marcin Zieliński.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama