Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Wątpliwości wzbudził załącznik do uchwały

Rejowiec Fabryczny. Zapytania radnych w sprawie głazu i tablicy ku czci marszałka

Jednogłośnie, ale nie bez dyskusji, została przyjęta uchwała dotycząca umieszczenia głazu i pamiątkowej tablicy w pobliżu obiektu dworca kolejowego w Rejowcu Fabrycznym. O co dokładnie pytali radni?
Rejowiec Fabryczny. Zapytania radnych w sprawie głazu i tablicy ku czci marszałka

Źródło: Miasto Rejowiec Fabryczny

Samorządowcy postanowili upamiętnić postać marszałka Józefa Piłsudskiego, który 100 lat temu przebywał na lokalnym dworcu kolejowym. Szczegółowych wyjaśnień w tej kwestii udzielił w czasie obrad burmistrz Gabriel Adamiec.

- Chcielibyśmy, aby ta pamiątkowa tablica znalazła się na nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Dworcowej w naszym mieście. Na głazie chcielibyśmy umieścić tablicę pamiątkową, a na niej następującą treść - „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu na pamiątkę 100. rocznicy pobytu na stacji kolejowej Rejowiec dnia 6 czerwca 1925 roku. W hołdzie mieszkańcy Rejowca Fabrycznego. 1925-2025”. Projekt graficzny tablicy pamiątkowej określa załącznik nr 1 do niniejszej uchwały – wyjaśnił, uzasadniając treść dokumentu, włodarz miasta.

Burmistrz przypomniał również, że Piłsudski odwiedzał miasto przynajmniej dwukrotnie – w 1901 i 1925 roku. Władze uznały, że upamiętnienie tej wybitnej w historii Polski postaci to w pewnym sensie powinność.

- Marszałek odegrał kluczową rolę w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Umocnił też struktury młodego państwa. Jego zasługi dla naszego kraju są niepodważalne – podkreślił w czasie obrad burmistrz Adamiec.

Głaz zostanie zamontowany na skwerku w pobliżu parkingu, nieopodal kasztanów, które, jak podejrzewają historycy, mogą rosnąć tam od ponad 100 lat.

- Będzie to jasny głaz z granitową tablicą. Wymiary to ok. 1,2 m na 2,80 m. W tej chwili wysypany jest tam polny kamień, więc mamy wrażenie, że głaz będzie się tam dobrze prezentował.

Radny Sławomir Kułaga dopytywał burmistrza o to, kto jest głównym inicjatorem tego projektu i uzyskał informację, że to burmistrz zorganizował grupę społeczników, którzy chcą teraz upamiętnić marszałka.

Z kolei radny Mariusz Grams zauważył, że w załączniku nr 1 do uchwały znalazł się tak naprawdę nie graficzny projekt pomnika, ale mapka z zaznaczoną lokalizacją i tekst, jaki zostanie umieszczony na tablicy.

- O wymiarach, kolorze i ogólnym wyglądzie pomnika powiedział pan dopiero teraz, na sesji – zauważył radny Grams.

W odpowiedzi na zapytanie usłyszał, że nie było konieczności, aby umieszczać dokładny rysunek pomnika w uchwale. Przewodnicząca rady miasta Iwona Herda potwierdziła natomiast, że projekt graficzny odnosi się do samego napisu, a nie do całego pomnika jako takiego. Te zapewnienia nie usatysfakcjonowały radnych Gramsa i Kułagi.

Wiceprzewodniczący Piotr Kociubiński zadał natomiast pytanie o to, kiedy nastąpi odsłonięcie pomnika.

- Chcielibyśmy, aby poświęcenie miało miejsce w dniu, który jest chyba najbardziej odpowiedni, czyli 15 sierpnia – wyjaśnił burmistrz.

Ostatecznie przedmiotową uchwałę podjęto jednogłośnie, 15 głosami „za”.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamaprzystań
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Alex .Treść komentarza: Na ulicy Mościckiego w Chełmie brak studzienek burzowych !Data dodania komentarza: 13.12.2025, 12:47Źródło komentarza: Zakończono modernizację sieci wodociągowej na ul. Mościckiego i Litewskiej w ChełmieAutor komentarza: FanpslTreść komentarza: Patrząc na tą radę to sukces że ta gmina jeszcze istniejeData dodania komentarza: 13.12.2025, 06:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt zarobi więcej, ponieważ tak postanowił rząd. Podwyżkę otrzymali także inni samorządowcyAutor komentarza: EwelinaTreść komentarza: Mieszkam na Dyrekcji i mam małe dziecko któremu ten łomot nie jest potrzebny i jak mam je uśpić przy tym hałasie czy ktoś przemyślał ta decyzję chcecie robić proszę bardzo jest do tego amfiteatr a nie w środku Miasta gdzie mieszkają rodziny i ludzie starsiData dodania komentarza: 12.12.2025, 19:47Źródło komentarza: Wystrzałowy Sylwester w Chełmie jednak z TV Republika. Może kosztować 6 mlnAutor komentarza: ElvoTreść komentarza: Niby tak, ale weź pod uwagę koszty. Robienie referendum w każdej sprawie wyszłoby strasznie drogo.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 13:24Źródło komentarza: W Chełmie ruszają wielkie przygotowania do sylwestra z TV Republika. Od 15 grudnia zamknięte ulice i zmiany tras autobusówAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Wójt i radni zarabiają więcej ponieważ tak postanowili radni, a nie dlatego, że Rząd tak postanowił. Rząd zwaloryzował tylko maksymalne, a t tym samym i minimalne stawki wynagrodzenia w których dotychczasowe wynagrodzenie w średniej się znajdowało. Więc nie było obowiązku ich podwyższania a tylko prawo. A przecież to jedna z mniejszych gmin, a sukcesów jakoś nie widać.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 10:34Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt zarobi więcej, ponieważ tak postanowił rząd. Podwyżkę otrzymali także inni samorządowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama