Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Konwent z myślą o przyszłości

Pow. krasnostawski. Samorządowcy o azbeście i drogach – wspólna strategia dla powiatu

O ekologii, usuwaniu azbestu i drogach przyszłości – te tematy zdominowały Konwent samorządowców powiatu krasnostawskiego, który odbył się 18 czerwca w Urzędzie Gminy Krasnystaw. Inicjatorami spotkania byli: starosta Janusz Szpak oraz wójt Wojciech Kowalczyk. Tematem rozmów była troska o środowisko naturalne i rozwój infrastruktury drogowej w 2025 roku.
Pow. krasnostawski. Samorządowcy o azbeście i drogach – wspólna strategia dla powiatu

Źródło: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

W konwencie udział wzięli przedstawiciele kluczowych instytucji odpowiedzialnych za rozwój infrastruktury i ochronę środowiska, w tym: Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Stanisław Mazur, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Jednym z głównych tematów poruszonych podczas spotkania były możliwości finansowania działań związanych z usuwaniem i unieszkodliwianiem niebezpiecznych odpadów, w szczególności tych zawierających azbest. W tej części konwentu głos zabrał Stanisław Mazur, który zaprezentował dostępne programy i wsparcie finansowe oferowane przez Fundusz. Podkreślił, że środki te mogą znacząco wesprzeć lokalne samorządy w realizacji proekologicznych przedsięwzięć, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz ochronę naturalnego środowiska.

Druga część konwentu została poświęcona planowanym inwestycjom drogowym, które mają zostać zrealizowane na terenie powiatu krasnostawskiego w 2025 roku. Przedstawiciele odpowiednich instytucji zaprezentowali szczegółowe informacje na temat nadchodzących przedsięwzięć infrastrukturalnych. Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawił aktualny stan prac przy budowie drogi ekspresowej S17 na odcinku przebiegającym przez powiat krasnostawski. Zaznaczył, że inwestycja przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem, a jej realizacja ma kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu oraz poprawy dostępności komunikacyjnej.

Konwent stał się także ważnym forum wymiany doświadczeń i poglądów między samorządowcami a przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za realizację najważniejszych zadań infrastrukturalnych. Uczestnicy zgodnie podkreślili konieczność dalszego wzmacniania współpracy i integrowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju powiatu krasnostawskiego.

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamakabaret
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: staryTreść komentarza: Do tych co działają na rzecz SPN - nie lekceważcie myśliwych. To wpływowe i bogate lobby które moze skutecznie zastopować powstanie SPN. Swoją narrację bedą opierać na "dbaniu o zwykłego człowieka", ale w rzeczywistości kieruje nimi zwykły "swój interes" - obawa utraty terenów łowieckich gdzie realizują zaspokojanie swoich pierwotnych atawizmów - męska przygoda ze sztucerem za 20 tys w wypasionej terenówce za 200 tys .Data dodania komentarza: 4.05.2026, 09:07Źródło komentarza: Myśliwi sprzeciwiają się planom utworzenia Sobiborskiego Parku NarodowegoAutor komentarza: RobG56Treść komentarza: Kto organizuje i finansuje te spotkania? Kto jest ich inicjatorem i czy udział władz lokalnych jest uprawniony?Data dodania komentarza: 4.05.2026, 01:52Źródło komentarza: Przyszłość Lasów Sobiborskich. Rozpoczyna się cykl spotkań z mieszkańcamiAutor komentarza: RobG56Treść komentarza: Na czym polega koordynata OTOPU i jakie uprawnienia ma OTOP w tej kwestii? Czy posiada jakieś upoważnienie z Ministerstwa Klimatu? Czy mógłbym je poznać?Data dodania komentarza: 4.05.2026, 01:44Źródło komentarza: Sobiborski Park Narodowy: ruszają wyjazdy studyjne i otwarte spotkania z mieszkańcamiAutor komentarza: RobG56Treść komentarza: Inicjatywa nie jest miejscowa, przyjechała z Warszawy, bo akurat taki jest KLIMAT. Uważa sikę tam, że im więcej parków narodowych i rezerwatów tym większa ochrona ojczystej przyrody. Szwajcaria ma jeden park narodowy i nie uważa, że nie istnieje u nich ochrona przyrody. Ograniczenia z powodu powstania Parku Narodowego są ogromne. A bogactwo przyrodnicze wcale nie wzrasta - często tych zasobów jest coraz mniej. Ewidentnie wskazują na to spadające zasoby przyrodnicze Białowieskiego PN i Tatrzańskiego PN. Ograniczenia dla miejscowej ludności są znane. Rekreacja i turystyka ma nowe bariery. Np ścieżka rowerowa na obszarze Puszczy Białowieskiej nie jest możliwa do zrobienia z powodu zastrzeżeń środowisk ochraniarskich, gdyż ma naruszać "wartości przyrodnicze" Choć m,a wieść po wcześniejszym śladzie. W warunkach parkowych głos lokalnego społeczeństwa nie ma już wielkiego znaczenia. Park zaś charakteryzuje się także tym, że posiada otulinę. Nikt już nie będzie się pytał autochtonów jaka ma być jej powierzchnia.Data dodania komentarza: 4.05.2026, 01:18Źródło komentarza: Izba Rolnicza przeciwko tworzeniu parku narodowego w Sobiborze bez konsultacjiAutor komentarza: Włodawianka KasiaTreść komentarza: Jest finał!Data dodania komentarza: 3.05.2026, 16:57Źródło komentarza: Pomóżmy Włodawiance awansować do finału. Luna Plena walczy o dziką kartę w Mam Talent!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama