Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy
Radny pyta, miasto odpowiada

Chełm. Defibrylatory, pumptrack i wsparcie dla uczniów pod lupą radnego Ochery

Czy defibrylatory w Chełmie będą bardziej dostępne? Czy powstanie wymarzony pumptrack dla młodych rowerzystów? I jak miasto wspiera dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego? Radny Tomasz Ochera złożył szereg interpelacji i zapytań, na które magistrat właśnie udzielił oficjalnych odpowiedzi. Sprawdzamy, czego mogą spodziewać się mieszkańcy.

Radny Rady Miasta Chełm Tomasz Ochera (Koalicja Obywatelska) skierował dwie interpelacje oraz trzy zapytania do prezydenta miasta. Dotyczą one zarówno poprawy bezpieczeństwa publicznego, jak i rozwoju infrastruktury sportowej oraz wsparcia dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Szkolenia z obsługi defibrylatorów AED i zmiana ich lokalizacji

W pierwszej interpelacji radny zaapelował o organizację szkoleń z użytkowania defibrylatorów AED, zamontowanych w przestrzeni publicznej Chełma. 

„Osoby, które mają najbliższy dostęp do tych defibrylatorów, powinny być zaznajomione z ich przeznaczeniem i obsługą, aby w sytuacji zagrożenia życia nie tracić czasu na czytanie instrukcji” – argumentował Ochera. 

Zaproponował także, aby miasto zamieściło krótki film instruktażowy na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych.

W odpowiedzi wiceprezydent Dorota Cieślik zapowiedziała przygotowanie takiego filmu oraz przeszkolenie pracowników urzędu miasta w zakresie obsługi defibrylatorów. Podkreślono również, że zamontowane urządzenia są nowoczesne i samoczynnie instruują użytkownika po ich uruchomieniu.

Druga interpelacja dotyczyła zmiany lokalizacji defibrylatorów AED znajdujących się na budynkach targowisk przy al. Piłsudskiego i ul. Lwowskiej, gdzie w godzinach popołudniowych dostęp do urządzeń jest ograniczony. 

Pisaliśmy o tym tutaj:

Władze miasta poinformowały, że urządzenia montowano głównie w miejscach o wysokim natężeniu ruchu i objętych monitoringiem. Niemniej jednak podjęto działania w celu zmiany lokalizacji tych urządzeń i umożliwienia dostępu do nich przez całą dobę​.

Zapytania o rozwój infrastruktury i wsparcie dla uczniów

W swoich zapytaniach Tomasz Ochera poruszył również kwestię budowy asfaltowego toru rowerowego pumptrack. Radny chciał dowiedzieć się, czy podjęto jakiekolwiek działania w tej sprawie. W odpowiedzi wiceprezydent poinformowała, że na 2025 rok nie zaplanowano środków na tę inwestycję. Jednak w przypadku uzyskania dodatkowych funduszy możliwe będzie rozważenie jej realizacji.

Radny prosił też o szczegółowe dane na temat liczby uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego oraz zakresu otrzymywanego wsparcia. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez urząd, w miejskich placówkach oświatowych w Chełmie uczy się łącznie 221 dzieci z orzeczeniami. Wsparcie realizowane jest zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno-pedagogicznych i obejmuje indywidualne programy terapeutyczne, zajęcia rewalidacyjne oraz pomoc nauczyciela współorganizującego proces kształcenia. W tygodniu realizowane są m.in. ponad 1564 godziny grupowych zajęć rewalidacyjnych oraz prawie 562 godziny wsparcia nauczyciela współorganizującego​.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamarekrutacja
Reklamatelefon
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Jak dziś pamiętam piękny lipcowy dzień 80 roku. W sklepach ocet i denaturat. Czasami była musztarda. Przy bazarku na Lwowskiej stoi duży Fiat, otwarty bagażnik, z którego pani w brudnym niby białym fartuchu sprzedaje wędliny własnego wyrobu. Jedna starsza pani zwraca uwagę sprzedającej, że w takiej temperaturze niebezpieczne jest przechowywanie i sprzedawanie wędlin. Szybko otrzymała odpowiedź. "Jeszcze nasze krowy będą nosiły na rogach wasze pierścionki". Jakoś nigdy nie słyszałem o rogach z pierścionkami. Natomiast lamenty i ciągłe narzekania o biedzie rolników tak.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 09:37Źródło komentarza: Czy da się podnieść ceny skupu zbóż na ziemi włodawskiej?Autor komentarza: PowiatowaTreść komentarza: Pan zza wschodniej granicy nie przyswoił przepisów obowiązujących w Polsce.Data dodania komentarza: 6.03.2026, 15:03Źródło komentarza: Horrendalny mandat dla kierowcy porsche. Zaszalał na krajowej 12Autor komentarza: jaTreść komentarza: Skoro praca jest bardzo obciążająca psychicznie, a do tego jeszcze 24h zmiany, to może trzeba by w tutaj wprowadzić gruntowną reformę. Czyli np. 6h zmiana, i zmniejszenie liczby godzin tygodniowo np. do 30, i wtedy może nie było by takiego obciążenia psychicznego (krótsza praca, dłuższe przerwy), pozostawiając oczywiście stawki godzinowe w okolicach 300zł.Data dodania komentarza: 6.03.2026, 14:23Źródło komentarza: 100 tys. miesięcznie? Nie, dziękuję. Lekarze nie chcą pracować na SOR-achAutor komentarza: JagnaTreść komentarza: Zmniejsz dawkowanie Ignac!Data dodania komentarza: 6.03.2026, 12:33Źródło komentarza: Prezydent Chełma na premiera? Polityczna giełda nazwisk przed decyzją prezesa PiSAutor komentarza: ignacTreść komentarza: superData dodania komentarza: 5.03.2026, 18:02Źródło komentarza: Prezydent Chełma na premiera? Polityczna giełda nazwisk przed decyzją prezesa PiS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama