Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Warto się wybrać!

Krasnystaw. Uczta dla zmysłów w powiatowej bibliotece

27 marca Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie stała się areną wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, łączącego wernisaż malarstwa Wojciecha Zawrotniaka "Stworzeni z chaosu" oraz promocję 71. numeru czasopisma artystycznego "Nestor". Wydarzenie to zgromadziło licznych miłośników sztuki i literatury, oferując im możliwość obcowania z twórczością lokalnych i regionalnych artystów oraz literatów.
Krasnystaw. Uczta dla zmysłów w powiatowej bibliotece

Źródło: PBP Krasnystaw

Wojciech Zawrotniak to artysta malarz, którego twórczość koncentruje się na eksploracji ludzkiej egzystencji. Wystawa "Stworzeni z chaosu" prezentuje 24 dzieła artysty. 

- Tworzenie sztuki postrzegam nie wyłącznie jako pracę nad obrazem, lecz również jako pracę nad sobą. Akt tworzenia pozwala mi przenieść i zmaterializować fakt oddziaływania nieoczywistego świata zewnętrznego na mnie, jako jednostkę. Moim celem jest tworzyć obrazy, które przeniosą widza w inny stan świadomości oraz świat fantastycznych snów i niewyjaśnionych zdarzeń - powiedział podczas wydarzenia artysta. 

Uczestnicy mieli okazję nie tylko podziwiać prace Wojciecha Zawrotniaka, ale również wziąć udział w dyskusji z artystą na temat jego inspiracji i procesu twórczego. Wystawę można oglądać do 30 kwietnia w godzinach pracy biblioteki. 

Goście wydarzenia wzięli także udział w promocji 71. numeru czasopisma "Nestor", który od lat stanowi platformę dla lokalnych twórców, prezentując ich dorobek artystyczny oraz literacki. 

- W nowym numerze oprócz opracowań historycznych Jacka Kiszczaka o biskupach chełmskich, Leszka Janeczka o tragedii szpitala psychiatrycznego, dominują wspomnienia w różnorodnej formie. Wśród nich o światowej sławy grafiku Antonim Oleszczyńskim, znanym aktorze Wojciechu Siemionie, o poetach: Annie Kicińskiej i Edwardzie Franciszku Cimku, animatorach kultury: Arturze Nowosadzie, inicjatorze Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Więziennej oraz o Anieli Sadlak, organizatorce życia kulturalnego wsi krasnostawskiej, uzdolnionej autorce scenariuszy obrzędów ludowych. Do wspomnień należy zaliczyć również esej Józefa Dąbka, pełen zachwytu nas walorami Chłaniowa. Publikowane są również wiersze: Ireny Kulik, Lucjana Cimka, Grzegorza Wójcika – pensjonariusza DPS w Bończy oraz laureatów XVIII Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja cię kocham a ty pisz!” im. Mariusza Kargula - mówi dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publiczna w Krasnymstawie Elżbieta Patyk

Zawartość literacką publikacji uzupełniają recenzje, szkice, eseje oraz sprawozdania ze spotkań autorskich. Na zakończenie numeru przedstawione zostaną rozważania Wiesława Krajewskiego, poruszające tematykę z pogranicza światów metafizycznych. 

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Oby tylko od niej nie spłonęła.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 12:26Źródło komentarza: Koniec z „Dobrym posiłkiem w szpitalach”. Powrót do przeszłościAutor komentarza: JanTreść komentarza: Ta Pani co opisała sytuację mieszka na osiedlu Baraki. Zostało ono wyremontowane na koszt miasta zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz Wybudowane 2 parkingi, boisko itp. Za remont nie zapłaciła ani grosza i ma pretensje że os. Morawinek jest odśnieżane. Jakoś nie zauważa że tam nie ma nic. Ani parkingu, boiska, stare dziurawe płyty chodnikowe, bez monitoringu. Łatwo być roszczeniową osobą jak się wszystko dostało za darmo.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 10:08Źródło komentarza: Rejowiec Fabryczny. Tak miasto walczy z ciężką zimą. Nie wszyscy są zadowoleni z pracy samorządowych służb.Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A Ty zapewne jesteś w trakcie leczenia. Jak widać z komentarza leczenie nie skutkuje. Życzę zdrowia.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 09:33Źródło komentarza: - Wszystko zależy teraz od Państwa – prezydent Chełma Jakub Banaszek rzuca wyzwanie ogólnopolskim mediomAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: I tu się z Tobą całkowicie zgadzam.Tak na prawdę to w ogóle nie wiadomo do czego się nadaje.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 09:18Źródło komentarza: Kadrowe zmiany w MOSiR pod lupą komisji. Radny wymusił debatęAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Jeszcze kilka lat temu tego by nie zrobił, bo domów ministrów pilnowała 24 godziny na dobę policja. Gdyby się pojawił dostał by pałą i gazem po oczach.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 09:00Źródło komentarza: Mieszkaniec Horodyszcza siedzi w areszcie. Wylał gnojowicę pod domem ministra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama