Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 grudnia 2025 01:31
Reklama
Reklama

Chełm. Radny pyta o politykę senioralną. Miasto rozważa utworzenie placówki całodobowej opieki

Radny Rady Miasta Chełm z klubu radnych Polski 2050 Marcin Lipczuk zwrócił uwagę na istotne problemy związane z polityką senioralną w mieście. W swojej interpelacji podkreślił rosnące wyzwania wynikające z dynamicznych zmian demograficznych, takich jak odpływ młodych ludzi i przyrost liczby osób starszych wymagających opieki. W odpowiedzi na jego pytania, prezydent miasta Jakub Banaszek przedstawił szczegółowe informacje dotyczące działań miasta w tym zakresie.
Chełm. Radny pyta o politykę senioralną. Miasto rozważa utworzenie placówki całodobowej opieki

Autor: geralt

Źródło: pixabbay.com

Prezydent poinformował, że od stycznia do listopada 2024 r. w 14 domach pomocy społecznej (DPS) przebywało 38 mieszkańców Chełma, za których miasto poniosło koszt 1 553 710,20 zł. Jedna osoba oczekuje obecnie na miejsce w DPS, a trzy wnioski są w trakcie rozpatrywania. W odpowiedzi na rosnące potrzeby, miasto korzysta także z alternatywnych form pomocy, takich jak: zakłady opiekuńczo-lecznicze, mieszkania wspomagane czy świadczenia wspierające wypłacane przez ZUS.

Miasto Chełm realizuje różnorodne formy wsparcia dla osób starszych, w tym usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania (z których korzysta obecnie 180 osób), specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz programy , wspierające osoby powyżej 65. roku życia w trudnej sytuacji życiowej, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorów.

Dodatkowo, w okresie jesienno-zimowym pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zwiększają częstotliwość odwiedzin środowisk seniorów, oferując pomoc w codziennych potrzebach.

Prezydent podkreślił, że miasto, zgodnie z polityką deinstytucjonalizacji, stawia na wsparcie seniorów w ich środowisku domowym. Jednocześnie rozważane jest utworzenie miejskiej placówki całodobowej opieki, bazującej na dostępnych zasobach lokalowych. Chełm przystąpił również do programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, który zakłada stworzenie miejsc całodobowego pobytu dla osób starszych.

W odpowiedzi na pytanie o wzrost zapotrzebowania na wsparcie, prezydent potwierdził, że miasto podejmuje działania w celu pozyskiwania dodatkowych środków finansowych z różnych źródeł. Wskazał też, że demografia wymusza zwiększone nakłady na realizację działań wspierających seniorów.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamaprzystań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama