Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Stary Brus. Jubileusz 5-lecia KGW w Dominiczynie [GALERIA ZDJĘĆ]

Są aktywne i pracowite. Spod ich rąk na stoły trafiają pyszne potrawy i i ciasta. Panie kultywują stare tradycje i działają na rzecz lokalnego środowiska. 14 kwietnia ich koło gospodyń obchodziło jubileusz 5-lecia.
Stary Brus. Jubileusz 5-lecia KGW w Dominiczynie [GALERIA ZDJĘĆ]

Źródło: Gmina Stary Brus/Facebook

Zostało założone przez trzy osoby – Jolantę Pełkę, obecną przewodniczącą, Agnieszkę Oziemczuk i Joannę Wyrostek. Obecnie liczy 33 osoby. Panie z KGW w Dominiczynie chętnie korzystają z przepisów z babcinych zeszytów. To właśnie tradycyjne wskazówki z przeszłości pomagają tworzyć kulinarne frykasy i są inspiracją do tworzenia nowych potraw.

Poniżej galeria zdjęć:

W 2022 roku podczas kulinarnego konkursu Bitwa Regionów panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dominiczyna zwyciężyły w etapie wojewódzkim i dotarły do szczebla ogólnokrajowego. Sukces odniosły dzięki gryczakom w sosie grzybowym. Zwycięskie danie składało się z kaszy gryczanej, białego sera, podsmażanej cebulki, jajek i mąki. Wszystko obtaczano w bułce i smażono na patelni. Najlepiej smakuje właśnie z sosem grzybowym.

Pani Jolanta ubolewa, że obecnie tak wiele osób zrezygnowało z jedzenia kasz i bezkrytycznie konsumuje mięso. A przecież kiedyś kasze były jednym z głównych składników żywieniowych, zwłaszcza mieszkańców małych miejscowości. 

Nie oznacza to jednak niechęci gospodyń do mięsa. Na tegorocznym półfinale „Kobieta Przedsiębiorcza w Stylu Eco”, który odbył się w Urszulinie w kategorii „zamknięte w słoiku”, KGW z Dominiczyna zajęło drugie miejsce za „wieprzową świeżonkę w słoikach”. Z kolei w kategorii”danie mięsne” zdobyło trzecią nagrodę za „schab z żurawiną w sosie czosnkowym” oraz wyróżnienie za „schab z cebulką i ziemniakami”. Podczas konkursu w Urszulinie organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oceniono kulinarne propozycje z 24 KGW z powiatu włodawskiego, chełmskiego i krasnostawskiego.

Na czym polega wyjątkowość gospodarnych pań z Dominiczyna? To kultywowanie babcinych sekretów z przeszłości, ale także ich pracowitość i zaradność. Dochodzi do tego wymiana doświadczeń w ramach koła i podczas spotkań i z kobietami z innych KGW. Jednak chodzi też o ekologiczne pod każdym względem produkty, z których korzystają. Pochodzą one bowiem z miejscowych gospodarstw.

- Mleko, masło śmietana czy mięso są nasze własne - wylicza pani Jolanta Pełka. - Podobnie jest też z mąką. Skąd mam wiedzieć, ile ona stoi na półce w sklepie? - dodaje. 

Takie atuty trudno przecenić. Z marnymi artykułami nie poradzi sobie bowiem nawet najlepsza gospodyni. 

Panie z Dominiczyna pieką wspaniałe pierniki, serniki i bezy. Wiedzą też, że żyją w XXI wieku. Mają też swoje codzienne obowiązki. Są też żonami, matkami i babciami. Kiedy w 2023 roku KGW w Dominiczynie otrzymało 5 tysięcy złotych z Funduszu Sprawiedliwości, przeznaczyło je na festyn z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Połączono go ze spotkaniem z policjantami i strażakami. Mieszkańcy mogli się dowiedzieć praktycznych wskazówek na temat przeciwdziałania zagrożeniom - cyberprzemocy i przemocy w rodzinie, wyłudzaniu pieniędzy i zagrożeniom w ruchu drogowym.

W tym roku panie z KGW z Dominiczyna także nie będą się nudzić. Wezmą bowiem udział w kolejnej edycji kulinarnego konkursu Bitwy Regionów, Jarmarku Holeńskim oraz dożynkach. Ubrane w tradycyjne ludowe stroje będą rywalizować z innymi KGW i kusić pysznościami.

- Koło Gospodyń Wiejskich jest bardzo ważne, dzięki niemu na naszym terenie coś się dzieje,, a wszystkie osoby w tym najstarsze są aktywne i pracowite i nie chcą siedzieć w domu – podkreśla pani Jolanta.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama