Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Lepiej zwolnij. Kierowcy wpadają w tych miejscach jeden za drugim

Odcinkowe Pomiary Prędkości (OPP) okazują się piekielnie skuteczne. Mandaty dosłownie się sypią. Warto o tym pamiętać, jadąc na majówkę czy urlop.
Lepiej zwolnij. Kierowcy wpadają w tych miejscach jeden za drugim

Autor: Canard

„Urządzenia służą do monitorowania prędkości pojazdów na niebezpiecznych odcinkach dróg. System wylicza średnią prędkość, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy (...) CANARD dysponuje teraz łącznie 72 tego rodzaju urządzeniami, a z ich wykorzystaniem kontrolowanych będzie w sumie ok. 300 km dróg” – informuje Canard. 

To – wyjaśnijmy – specjalna jednostka Inspekcji Transportu Drogowego. Zarządza ona siecią fotoradarów czy włąśnie OPP.

System OPP będzie jeszcze większy, bo kolejne takie urządzenia czekają na uruchomienie. I kiedy kamery zaczną namierzać kierowców, to wielu z nich może otrzymać pocztą informacje o mandacie. Bo okazuje się, że OPP jest bardzo skuteczny.

Rekordzista

72 działające systemy zarejestrowały w 2023 roku 320 tys. wykroczeń. Połowę z nich zarejestrowało tylko jedno z takich. Na odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi urządzenie pomiarowe zostało uruchomione dopiero w lipcu 2023 roku. Przez pół roku złapało kierowców 152 tys. razy. To średnio 850 mandatów dziennie.

Na tej trasie kierowcy muszą szczególnie uważać, bo chociaż jest to autostrada, to przez brak pasa awaryjnego, obowiązuje tu ograniczenie prędkości do 110 km/h. Dodajmy jeszcze, że OPP nie wlepia mandatu każdemu jadącemu za szybko, bo ma tolerancję do 5 km/h.

Dwa kolejne rekordowe OPP znajdują się na drodze ekspresowej S7. Pierwszym w tunelu między Skomielną Białą i Naprawą niedaleko Rabki-Zdroju (ponad 27,4 tys. wykroczeń). Drugi jest na obwodnicy Białobrzegów w woj. mazowieckim (25,5 tys. przypadków złamania przepisów).

Nowe i już zarabiają

W lutym OPP zaczął działać na obwodnicy Poznania. Przez pierwszy miesiąc wpadło aż 72 tys. kierowców.

Na początku kwietnia zaczął pracę kolejny OPP – na DW 151 na odcinku Barlinek – Łubianka. Długość odcinka, na którym prowadzony jest pomiar, wynosi 7,8 km.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamaprzystań
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoelTreść komentarza: Rozdawanie 500+ nie zwiększyło dobrobytu u ludzi, tylko go zmniejszyło. Rząd nie daje, tylko zabiera.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:14Źródło komentarza: Pieniądze nie zwiększą liczby urodzeń. Trzeba  się otworzyć na inne rozwiązaniaAutor komentarza: TomcioTreść komentarza: Może warto przesuwać przetargi na wiosnę i latem robić remonty niż w grudniu. I tak macie szczęście, że pogoda jest na plusie i bez śnieguData dodania komentarza: 4.12.2025, 09:16Źródło komentarza: Chełm. Asfalt położą w grudniu? „Jeżeli temperatura będzie około zera, można”Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Czy teraz Miasto zaciągnie kredyt na wkład własny? Bo ze słów prezydenta (o ile dobrze pamiętam) wynikało, że 100 mln wyda na bieżące potrzeby.Data dodania komentarza: 3.12.2025, 15:34Źródło komentarza: Ugoda w sprawie infrastruktury pod terminal intermodalny w Chełmie. Miasto przygotowuje kolejny przetargAutor komentarza: BezradnyTreść komentarza: To jakiś drogi ten tłuczeń bo cała podwyżka wyniesie ok.4150zł miesięcznie. To dwa samochody tłucznia miesięcznie.Data dodania komentarza: 3.12.2025, 11:11Źródło komentarza: Gm. Białopole. Otworzyli oferty śmieciowych ofert. Samorządowcy przeżyli szok.Autor komentarza: SuperTreść komentarza: Niech remontują. Najpierw trzeba trochę postać w korkach żeby było lepiejData dodania komentarza: 3.12.2025, 07:01Źródło komentarza: Chełm. Asfalt położą w grudniu? „Jeżeli temperatura będzie około zera, można”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama