Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Ruda-Huta. Chcą urządzić muzeum. Potrzebne jest miejsce

Miejsce na muzeum udostępnić mają władzom samorządu hierarchowie Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Biskup ordynariusz diecezji warszawskiej oraz zwierzchnik wspólnoty Andrzej Gontarek zadeklarował, że jest w stanie odstąpić gminie, zupełnie nieodpłatnie, kościół św. Mateusza w Rudzie-Hucie. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie podjęto podczas ostatniej sesji rady gminy.
Gm. Ruda-Huta. Chcą urządzić muzeum. Potrzebne jest miejsce
budynek kościoła św. Mateusza w Rudzie-Hucie

Źródło: Artur Jemielita

Rozmowy na temat nieużytkowanego od wielu lat obiektu toczą się już od jakiegoś czasu. Wójt Kazimierz Smal wyjaśnił, że rozmowy dotyczą w istocie dwóch nieruchomości – jednej, na której położony jest kościół praz przyległego terenu. 

- Teren, na którym posadowiony jest kościół, liczy w sumie ok. 13 a. Większość działki zajmuje budynek, pozostaje mało miejsca na zagospodarowanie czy jakiś parking. Tę część wspólnota chce nam przekazać nieodpłatnie. Zastanawiamy się również nad tym, aby nabyć, już odpłatnie, także przyległy teren, grunty rolne. Ta z kolei działa ma powierzchnię 2,6 ha – poinformował radnych wójt Smal.

W tej chwili teren jest zaniedbany, zakrzaczony, więc jego zagospodarowanie wymagałoby znacznych nakładów sił i środków. Kościół niszczeje i gmina chciałaby przywrócić mu dawną świetność. 

- Sądzę, że dla naszej społeczności to niezwykle cenny budynek. Warto też zauważyć, że to w zasadzie jedyny tego typu kościół, który został objęty ochroną jako zabytek. Chcielibyśmy utworzyć tam takie centrum historii gminy. Ekspozycja obejmowałaby wszystkie obszary działalności społeczności naszej gminy na przestrzeni lat – mówił o koncepcji zagospodarowania kościoła włodarz gminy.

Warto przypomnieć, że parafia została utworzona w 1930, głównie przez sympatyków i działaczy radykalnego ruchu ludowego. Przyczyną konfliktu z proboszczem rzymskokatolickim była niechęć chłopów do partycypowania w kosztach budowy świątyni w okresie wielkiego kryzysu. Ostatecznie powstał jednak drewniany budynek, który rozebrano w czasie okupacji. W 1947 zakupiono na potrzeby wspólnoty budynek poewangelicki, który przystosowano do potrzeb kultu polskokatolickiego. Kościół stoi nieużytkowany, ponieważ wierni korzystają z pomieszczeń świątyni, która funkcjonuje w Chełmie. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama