Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama

Rejowiec Fabryczny. Opowiedzieli w ministerstwie o swoich problemach

O tym, jak powinien wyglądać mechanizm finansowania samorządów i dlaczego należy wciąż dokładać do oświaty, rozmawiali 19 lutego w Warszawie urzędnicy resortu finansów z przedstawicielami organizacji, tworzących samorządową część Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W delegacji Unii Miasteczek Polskich znaleźli się między innymi burmistrz Rejowca Fabrycznego Stanisław Bodys oraz przewodniczący rady miasta Robert Szwed.
Rejowiec Fabryczny. Opowiedzieli w ministerstwie o swoich problemach

Źródło: Freepik / pressfoto

Wspólnie usiłowali przekonywać o tym, że spojrzenie rządu na samorządowe sprawy musi ulec zasadniczej zmianie. To, co obecnie niepokoi samorządowców najbardziej, to konieczność zmagania się z rosnącymi z roku na rok kosztami utrzymania oświaty oraz mechanizm pozyskiwania środków z tzw. subwencji. 

Burmistrz Stanisław Bodys ocenia, że z pewnością należy wdrożyć jeszcze wiele konstruktywnych rozwiązań, ale jego zdaniem propozycje, jakie przekazało ministerstwo na tym etapie wspólnych prac, brzmią interesująco. 

- Zapewniono nas między innymi o tym, że każdy samorząd ma otrzymać w przyszłości więcej środków niż obecnie. Zasadnicze pytanie brzmi jednak, w oparciu o jaki mechanizm te środki do nas trafią? Mówi się o tym, że udział w podatku będzie wyliczany dla każdego samorządu niejako indywidualnie – mówi o proponowanych rozwiązaniach burmistrz Bodys. 

Zarówno on, jak i przewodniczący Szwed starali się mówić o finansach samorządów z pozycji małych miasteczek – właśnie takich, jak Rejowiec Fabryczny. Tutaj, jak zgodnie twierdzą, największym problemem jest powiększająca się tzw. luka oświatowa oraz rosnące wydatki w obszarze pomocy społecznej np. koszty związane z pobytem mieszkańców w domach pomocy społecznej. Wspomniane wydatki bieżące wciąż rosną, natomiast nie rekompensują ich bieżące wpływy do budżetu. 

- Jeśli chodzi o Rejowiec Fabryczny, to do oświaty dokładamy już ponad 4 mln zł przy subwencji oświatowej wynoszącej niecałe 5 mln zł – nadmienia przewodniczący rady miasta Robert Szwed. 

Ministerstwo Finansów zapewniało na spotkaniu, że „miara”, czyli kwota dopłaty, jaką uwzględniać musi w budżecie skarbnik samorządu, będzie miała bezpośrednie przełożenie na wysokość subwencji wypłacanej z budżetu państwa. 

Taki mechanizm wyrównawczy powinien, zdaniem samorządowców, uwzględniać fakt, że nie sposób w istocie przewidzieć, jakimi wpływami może dysponować dana gmina czy miasto, jeśli idzie o PIT i CIT. Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że mechanizm finansowania samorządów powinien być zobiektywizowany, uwzględniający możliwość pozyskiwania przez poszczególne samorządy dochodów bieżących. 

- Odrębną, ale niezwykle ważną kwestią jest subwencja rozwojowa i wskaźniki zadłużenia, które mają wpływ na możliwość realizowania ważnych dla mieszkańców inwestycji. Ministerstwo zapewniło nas, że na projektowanej zmianie żaden samorząd na pewno nie straci. Zastanawiamy się więc, ile zyskamy i czy pozwoli to równoważyć nasze budżety – dodają samorządowcy. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama