Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Rozwijaj biznes w gminie Chełm. Władze proponują ulgi podatkowe

Podczas ostatniej sesji rady gminy podjęto uchwałę o tym, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wybudowanie nowych budynków na potrzeby prowadzonej działalności, mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości w ramach pomocy „de minimis”. Co nowe przepisy oznaczają w praktyce?
Rozwijaj biznes w gminie Chełm. Władze proponują ulgi podatkowe

Źródło: Freepik

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest w istocie pomoc „de minimis”. To pewien rodzaj wsparcia publicznego, które oferowane jest przede wszystkim przedsiębiorcom. Jego koncepcja wywodzi się z założenia, że wsparcie o stosunkowo niskiej (dla państwa, niekoniecznie dla przedsiębiorcy) wartości nie jest w stanie naruszyć konkurencji na rynku. 

W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy „de minimis” znajduje się również informacja dotycząca limitu pomocy, jakiej państwo ma prawo udzielić jednemu przedsiębiorcy. Zgodnie z przepisami nie może ona przekroczyć 200 tys. euro brutto w ciągu trzech kolejnych lat. Co ważne, w przypadku firm z sektora transportu drogowego towarów limit ten został zmniejszony i wynosi 100 tys. euro.

Ograniczenie limitu pomocy de minimis do 100 tys. euro nie dotyczy tzw. usług zintegrowanych, w których sam transport towarów stanowi jeden z elementów – np. usług pocztowych, kurierskich, przeprowadzkowych.
 
W związku z tym bardzo ważne jest każdorazowe ustalanie, czy program pomocy, z którego korzysta przedsiębiorstwo, ma związek z pomocą de minimis. W sytuacji, gdy w ciągu ostatnich trzech lat limit został przekroczony, przedsiębiorstwo nie tylko nie będzie mogło skorzystać z innych form wsparcia, ale będzie zmuszone oddać uzyskaną ponad limit pomoc wraz z odsetkami. 

Wsparcie w ramach pomocy „de minimis” może przybrać różne formy, a jedną z nich jest właśnie ulga podatkowa. W przypadku podejmowanej ostatnio uchwały – zwolnienie z podatku od nieruchomości, które powstały w ramach nowych inwestycji. 

-„Zwalnia się z podatku od nieruchomości budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, będące w posiadaniu podatników, którzy utworzyli nowe inwestycje. Przez nową inwestycję należy rozumieć inwestycję, której całkowity odbiór nastąpił po dniu 31.12.2022 r. i w wyniku której zostanie uruchomiona nowa lub istniejąca działalność gospodarcza w nowo wybudowanych obiektach. Zwolnienie obowiązuje przez okres 18 miesięcy. Ze zwolnienia mogą korzystać podmioty gospodarcze prowadzące działalność we własnym imieniu i na własny rachunek w objętej zwolnieniem nieruchomości. Podmioty gospodarcze korzystające ze zwolnienia zobowiązane są utrzymać nową inwestycję przez okres obowiązywania zwolnienia i przez co najmniej rok po upływie okresu zwolnienia” (pis. oryg.) - czytamy w dokumencie uchwały. 

Na tego typu pomoc nie mogą natomiast liczyć ci przedsiębiorcy, którzy zajmują się inwestycjami deweloperskimi, inwestycjami polegającymi na remoncie istniejących budynków lub prowadzą działalność w budynkach wynajętych lub wydzierżawionych z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. 

Zapisy uchwały będą obowiązywały do końca 2027 roku. 

Pewne ulgi podatkowe zaproponowano również w obszarze transportu. Z podatku od środków transportowych będą mianowicie zwolnione autobusy do przewożenia dzieci i młodzieży do szkół i przedszkoli z terenu gminy, autobusy wykorzystywane do świadczenia usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w gminnych przewozach osób w transporcie drogowym na obszarze gminy oraz samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej
12 ton, związane wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną we własnym
gospodarstwie rolnym.

Zwolnienia nie dotyczą natomiast pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama