Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Bank Spółdzielczy

Chełm. Kolejna bitwa o środowisko. Społecznicy nie chcą składowiska odpadów

Komitet Społeczny Aglomeracja Chełm Przeciw Spalarni wystosował do prezydenta pismo, w którym podnosi, że zezwolenie na zbieranie przez firmę KALEM S.C. odpadów na działkach w obrębie miasta, zostało wydane niezgodnie z prawem.
Chełm. Kolejna bitwa o środowisko. Społecznicy nie chcą składowiska odpadów
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: makamuki0

Źródło: pixabay.com

W dokumencie podpisanym przez Łukasza Krzywickiego, przedstawiciela komitetu, czytamy, że zarówno decyzja Urzędu Miasta Chełm wydana dla firmy KALEM S.C. Ewa Grzywna-Żmuda, Beata Grzywna, z dnia 17 kwietnia br. o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na działalności w zakresie zbierania odpadów na działkach przy ul. Chemicznej 12 w Chełmie, jak i decyzja wydana przez Prezydent Miasta Chełm 27 października br. w sprawie zezwolenia na zbieranie odpadów na działkach przy ul. Chemicznej 12, są wydane z naruszeniem prawa i obarczone błędem prawnym, zgodnie z art. 156. 1, pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego.

- Celem pisma było wykazanie, że wydana decyzja w sprawie magazynu odpadów niebezpiecznych jest obarczana poważnym błędem. To element naszych działań na rzecz ochrony środowiska, miasta i zdrowia mieszkańców - mówi nam Łukasz Krzywicki.

Z wydanej decyzji środowiskowej, podpisanej z upoważnienia prezydenta Chełma, przez dyrektora Departamentu Komunalnego Ziemowita Nowosada, wynika, że miejsce to będzie zaopatrywane w wodę z sieci miejskiej, a ścieki będą odprowadzane do miejskiej kanalizacji sanitarnej.

- Nie ma możliwości odprowadzenia ścieków do miejskiej kanalizacji sanitarnej z budynku położonego przy ul. Chemicznej 12, ponieważ na ulicy Chemicznej nie ma kanalizacji sanitarnej - stwierdzają tymczasem w dokumencie społecznicy.

W dokumencie przedstawiona jest informacja o tym, że budynek wyposażony jest w zbiornik bezodpływowy, lecz wg oponentów o zbiorniku tym nic nie wiadomo. Komitet wysuwa pytania: Czy zbiornik ten jest szczelny? Jak głęboko w gruncie jest osadzony? Jaka jest jego pojemność, gdyż przy wartości powyżej 10 m3, właściciel musi mieć już pozwolenie na budowę. Czy takie pozwolenie jest w jego posiadaniu? Czy właściciel gruntu posiada atest, który dopuszcza umiejscowiony tam zbiornik do zbierania nieczystości powstających z takiej działalności? Z czego wykonany jest ten zbiornik? itd...

- Teren położony przy ul. Chemicznej 12 w Chełmie nie jest podłączony do kanalizacji deszczowej zlokalizowanej w ul. Chemicznej. Dlatego wody opadowe i roztopowe spływają grawitacyjnie na tereny zielone i wsiąkają do ziemi, do wód zaskórnych, gruntowych i podziemnych. Odprowadzenie wód z terenu, na którym prowadzona będzie działalność odpadowa, powinno być wyposażone w separatory do zbierania wód opadowych zanieczyszczonych zbieranymi odpadami płynnymi. np. olejami - podkreślają społecznicy.

Komitet Społeczny Aglomeracja Chełm Przeciw Spalarni przypomina, że planowane przedsięwzięcie położone jest na terenie głównego zbiornika wód podziemnych GZWP nr 407 Niecka Lubelska, zbiornik Chełm — Zamość, "dla którego ustalone są zasady ochrony tego zbiornika poprzez m.in. zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód i gruntu, zakaz realizacji obiektów szczególnie uciążliwych dla środowiska wodnego oraz zakaz składowania odpadów i innych materiałów niezabezpieczonych przed przenikaniem do gruntu substancji szkodliwych dla środowiska."

Ponadto komitet zauważa, że w decyzji środowiskowej z 17 kwietnia br. nie uwzględniono zbiornika wód podziemnych JCWPd 91, z którego pobliskie studnie głębinowe czerpią wodę do swoich celów gospodarczych i technologicznych.

- Niezrozumiała jest dla nas - mieszkańców Chełma - wydana decyzja, w której nie ma słowa o: braku kanalizacji sanitarnej i deszczowej,  zbiorniku bezodpływowym i braku separatora do podczyszczania wód opadowych. Brak też informacji o istniejących w pobliżu 4 studniach głębinowych, przy czym dwie w odległości 240 m od planowanego składowiska odpadów. W odległości 230 m zlokalizowany jest zakład spożywczy, wizytówka miasta - Spółdzielnia Mleczarska „Bieluch". Zakład, którego produkcja oparta jest przede wszystkim na czystej wodzie, czerpanej ze zbiornika wód podziemnych oraz czystym powietrzu. Przecież istnieje duże zagrożenie zanieczyszczenia wód pobieranych do produkcji - niepokoją się członkowie komitetu.

Społeczny Komitet Aglomeracja Chełm Przeciw Spalarni uważa, że wydana decyzja środowiskowa i decyzja zezwalająca na zbieranie odpadów na działkach przy ul. Chemicznej 12, jest błędna, ponieważ "w dniu jej wydania była niewykonalna".

- Stwierdzenie powyższe opieramy na wiedzy, umiejętności odczytywania map hydrologicznych, wizji lokalnej oraz zebranych informacjach. Nie ma możliwości odprowadzenia ścieków z działek przy ul. Chemicznej 12 do miejskiej sieci kanalizacyjnej, ponieważ taka sieć w tej ulicy nie istnieje i nie będzie realizowana w najbliższym czasie przez władze miasta. W raporcie i decyzjach UM Chełm pominięto informację o istniejącym bezodpływowym zbiorniku na ścieki. Ponadto zignorowano fakt, że na terenie działek brak jest kanalizacji deszczowej, przez co wody opadowe i roztopowe z terenu magazynowania śmieci będą bezpośrednio spływały do wód podskórnych, gruntowych. Będą one przenikały do wód poziemnych. Stwarza to zagrożenie dla środowiska wodnego na tym obszarze - kontynuują aktywiści.

Co na to urzędnicy miejscy?

- Wydanie decyzji zezwalającej na zbieranie odpadów na działkach przy ulicy Chemicznej 12 w Chełmie poprzedzone było przeprowadzeniem procedury środowiskowej, której celem jest ustalenie, czy inwestycja w kształcie opisanym przez inwestora we wniosku, nie zagraża środowisku oraz czy spełnia wymagania i parametry w zakresie ochrony środowiska. Wyniki powyższych ustaleń odzwierciedlone są w decyzji środowiskowej, która kształtuje prawa i obowiązki oznaczonego konkretnie adresata i stanowi bazę dla ukształtowania obowiązków inwestora w kolejnych decyzjach inwestycyjnych - tłumaczy Damian Zieliński z gabinetu prezydenta i zapewnia, że odpowiedź Komitetowi Społecznemu Aglomeracja Chełm przeciw spalarni będzie udzielona w najbliższym terminie.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama