Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Gm. Kraśniczyn. Niesamowite odkrycie! Odnaleźli biżuterię sprzed 3000 lat!

Pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Wolica” na terenie gminy Kraśniczyn pojawili się pierwszy raz i już poskutkowało to spektakularnym znaleziskiem, które przekroczyło najśmielsze oczekiwania samych poszukiwaczy artefaktów z przeszłości.
Gm. Kraśniczyn. Niesamowite odkrycie! Odnaleźli biżuterię sprzed 3000 lat!
Wystarczyła jedna "wycieczka" do gm. Kraśniczyn i już odnaleziono wyjątkowy przedmiot

Źródło: Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze ,,Wolica”

Dopiero od początku października członkowie tego stowarzyszenia posiadają nowe zezwolenia, które pozwalają im na poszukiwania na nieeksplorowanych dotąd terenach. Podczas pierwszego „wypadu” do gminy Kraśniczyn spodziewali się więc znaleźć coś ciekawego, tym bardziej że docierały do nich informacje, że można trafić tam na pozostałości z czasów I wojny światowej. Nie przewidywali jednak, że już pierwsza wyprawa zaowocuje tak przełomowym znaleziskiem.

– Jeden z nas dokonał niesamowitego odkrycia, które możemy wstępnie datować na przełom pomiędzy końcem epoki brązu a początkiem epoki żelaza. To przedmiot mającym ok. 2800-3000 lat! Początkowo naszym oczom ukazał się niewielki, spiralny obiekt, przypominający wygięty w ślimak gwóźdź z dwoma „czopami” na ich zakończeniach – opisał nam Wojciech Werus, który osobiście odnalazł ten przedmiot.

Pomocą we wstępnej analizie znaleziska członkom stowarzyszenia służył dr. Konrad Grochecki z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Według niego odnaleziony przedmiot to wykonana z brązu zausznica gwoździowa, przez wielu badaczy uznawane za protoplastę dzisiejszych kolczyków.

– Doktor Grochecki wskazał, że odnaleziony przez nas przedmiot możemy przypisać wpływom scytyjskim. Ciężko jest jednoznacznie określić, do jakiej konkretnej kultury mogła należeć okryta przez nas zausznica, ponieważ często tego typu przedmioty zapożyczane były przez inne ludy. Choć z dużym prawdopodobieństwem należy wiązać ją z kulturą łużycką, która w tamtym okresie na naszym terenie posiadała znaczące oddziaływanie – dodał Werus.

Jest to pierwsze tego typu znalezisko, które wkrótce powinno zasilić zbiory Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. W najbliższym czasie zabytek ten trafi pod ocenę Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który ostatecznie zadecyduje o jego dalszym losie.

– Okrycie tego typu przedmiotu to dla nas ogromna satysfakcja, ponieważ znacznie poszerzamy wiedzę na temat życia kultur tysiące lat temu, co niewątpliwie pomoże badaczom, archeologom i regionalistom w przyszłości. O prehistorii wiemy znacznie mniej i jest dla nas nadal najbardziej tajemnicza. Jest jeszcze wiele do odkrycia i mamy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie uda nam się wszystkich miło zaskoczyć... – skwitował nasz rozmówca.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTODOKUMENTACJI ODNALEZIONEGO ZABYTKU! (PONIŻEJ)

Czytaj także:

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
abcd 27.10.2023 19:13
Rewizja w domach by się przydała, tak zupełnie prewencyjnie.

HAŁABAŁA 28.10.2023 08:40
Dzwoń na Policję i to szybko 🤣

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama