Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ostatni moment na wymianę opon. Kierowców czeka spory wydatek

Choć jeszcze tego nie widać, zima już nadchodzi. To czas, żeby wymienić opony letnie na zimowe. Ten wydatek poważnie odczujemy w swoich portfelach.
wymianan opony

Autor: Canva

Wizyta u wulkanizatora może przynieść niemiłe niespodzianki finansowe. Portal Automarket.pl przestrzega, że tej jesieni za wymianę opon zapłacimy więcej niż przed rokiem.

Kierowco, trzymaj się za kieszeń 

Zgodnie z danymi z Centrum Technicznego Automarket.pl, jesienią 2023 roku w tradycyjnych serwisach wulkanizacyjnych cena za wymianę opon będzie o 10 proc. wyższa w porównaniu do wiosny. W skali roku wzrost sięgnie nawet 20 proc. A jeśli cofniemy się jeszcze mocniej i spojrzymy na 2021 rok, okaże się, że teraz zapłacimy aż o 46 proc. więcej. 

Cena za przechowywanie opon zwiększy się o 21 proc., usługa „door to door” (dzięki której nie trzeba odwiedzać serwisu osobiście) podrożeje o 27 proc., a koszty utylizacji opon aż o 54 proc. 

Dlaczego ceny rosną?

To złożony problem. Niższe zainteresowanie wymianą opon wiosną przyczyniło się do podwyżek jesienią. Na wzrost cen wpłynęła inflacja: wzrosły koszty pracy, wynajmu i sprzętu potrzebnego w warsztatach. Warsztaty chcą zrekompensować sobie podwyżki, dlatego podnoszą ceny za usługi. 

Ile zatem trzeba zapłacić za wymianę? Na to pytanie odpowiada zestawienie udostępnione przez serwis Oponeo.pl.

Kiedy powinniśmy wymienić opony na zimowe? 

Przyjmuje się, że opony powinniśmy wymienić, gdy średnia dobowa temperatura wyniesie 7 stopni Celsjusza lub mniej. 

Jakie opony wybierają Polacy?

Dla większości kupujących to cena jest najważniejsza. Marką i modelem kieruje się niecałe 35 proc. z nas, a parametrami jeszcze mniej – bo około 25 proc. – wynika z badania SW Research dla Oponeo.pl. 

Od kilku lat rośnie sprzedaż opon całorocznych. Podczas gdy 4 lata temu stanowiły one około 13 proc. kupowanych towarów, dziś to już 23 proc. Najczęściej kupujemy opony klasy ekonomicznej.

Oczywiście jeśli chcemy uniknąć wydatków na wulkanizatora, opony możemy wymienić sami albo możemy ich nie wymieniać. W Polsce nie ma przepisów nakazujących jazdę na oponach zimowych.

Czytaj też:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: bolce zaczynaj szaleć - na rejowieckiej to se zrobił tor wyścigowyData dodania komentarza: 17.05.2024, 08:39Źródło komentarza: Wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Pasażerka wylądowała w szpitaluAutor komentarza: MieszkańcyTreść komentarza: Proszę zainteresować się z sytuacją, jaka panuje w miejscowości Sielec - czyli z budowlanym bublem. Obecnie trwają prace nad przebudową drogi, która przez wiele lat była zaniedbana przez starostwo. I pomimo, że będzie położona nowa nawierzchnia, będzię wykonane porzerzenie, które niby będzie imitować chodnik lub ścieżkę rowerową (co przy ogromnym ruchu w tej miejscowości niewpłynie w 100% na porawę bezpieczeństwa), nie obejdzie się oczywiście bez bubli. Otóż w planach nie przewidziano wykonania rowów oraz przepustów. Część działek zabudowanych oraz pól jest o wiele wyżej niż droga, co jak już widzieliśmy w przeszłości powodowało zalanie i zamulenie błotem drogi, jak również niektórych gospodarstw. Jest niewyobrażalne, że w obecnych czasach projektując drogę za "grube miliony" nie uwzględnia się takich rzeczy. A na facebooku gminy p. wójt chwali się, jak to z jej inicjatywy zorganizowano spotkanie z przedstawicielami starostwa w celu porozumienia. Szkoda że na etapie projektowania (za co odpowiada gmina), nie zorganizowano zebrania, nie porozmawiano z mieszkańcami, aby weliminować takie niespodzianki. Teraz trwa przerzucanie odpowiedzialności za tę sytuację. Starostwo zasłania się brakiem miejsca w pasie drogowym, a wystarczyło uporządkować przed budową kwestię wielu ogrodzeń, które są postawione w pasie drogowym. W miejscowości Kasiłan jakoś nie było problemu z wstawianiem przepustów pod wjazdami. Kolejnym bublem jest niewykonanie poszerzenia drogi od skrzyżowania w Sielcu do kolejnego skrzyżowania w Kumowie. Jak mają się poruszać piesi?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Tak, myśli. To jedyny rodzaj elektrowni, który najeźdźca będzie musiał oszczędzić. Elektrownie konwencjonalne są nagminnie ostrzeliwane i niszczone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nas
Reklama
Reklama
Reklama