Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama baner reklamowy

Jak nie zagłosować w referendum? Instrukcja PKW

Państwowa Komisja Wyborcza opracowała zasady na wybory 15 października. Wyjaśnia, co zrobić, gdy ktoś chce wybrać parlament, ale nie chce brać udziału w referendum.
Jak nie zagłosować w referendum? Instrukcja PKW

Autor: PKW, iStock

15 października wybierzemy nie tylko Sejm i Senat, ale możemy także wziąć udział w referendum. Władza chce poznać odpowiedzi Polaków na 4 pytania. 

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Frekwencja jest ważna

„Pytania referendalne opierają się na wprowadzających w błąd stwierdzeniach. Referendum ma charakter plebiscytu wyraźnie sprzyjającego jednej opcji politycznej. To prowadzi do wypaczenia samej istoty referendum jako ważnej instytucji demokratycznej. Tym bardziej wyborcy powinni mieć zagwarantowane – nie tylko teoretyczne – prawo, ale realną możliwość odmowy wzięcia w nim udziału” – to fragment listu kilkudziesięciu organizacji pozarządowych, które domagały się od Państwowej Komisji Wyborczej konkretnych wytycznych na referendum.

Chodzi o to, że referendum jest wiążące, jeżeli weźmie w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania. Frekwencja jest zatem ważna i liczy się do niej każdy, kto weźmie kartę do głosowania i pustą wrzuci do urny.

Jak zatem skutecznie nie wziąć udziału w referendum? Gdyby odbywało się bez połączenia z wyborami parlamentarnymi, sprawa byłaby prosta. W tym przypadku jednak jest inaczej.

Instrukcja PKW

PKW właśnie wyjaśniła, co należy zrobić. Zgodnie z tymi wytycznymi wyborca może otrzymać po jednej karcie do głosowania w wyborach do Sejmu, wyborach do Senatu i w referendum.

Można odmówić przyjęcia jednej lub dwóch kart. Wówczas członek komisji musi odnotować  ten fakt w spisie wyborców. W odpowiedniej rubryce musi wpisać:
„bez Sejmu”,
„bez Senatu”,
„bez referendum”,
„bez Sejmu i bez referendum”,
„bez Senatu i bez referendum”,
„bez Sejmu i bez Senatu.

W zależności od decyzji wyborcy.

To nie koniec, bo jeżeli ktoś wcześniej nie wziął karty, ale potem uzna, że jednak zagłosuje, to może wrócić do lokalu wyborczego nawet po kilku godzinach. I będzie mógł zagłosować. Komisja ma obowiązek wydać mu kartę, której wcześniej nie przyjął.

To także trzeba odnotować w dokumentacji.

Jeżeli jednak ktoś już weźmie kartę, odejdzie od stolika komisji, po chwili wróci i oświadczy, że chce formularz oddać, to nie ma już takiej możliwości. Komisja nie może przyjąć karty.

Nie trzeba jednak niechcianej kary wypełnić i nie trzeba jej wrzucić do urny. Komisja także tej karty nie wrzuci. Nie uwzględnia się takiej karty w obliczeniach.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: IdziTreść komentarza: Będzie z kostki czy asfaltu ?Data dodania komentarza: 06.05.2024, 07:35Źródło komentarza: Gm. Sawin. Budują ścieżkę zgodnie ze sztuką? Mieszkańcy mają wątpliwości...Autor komentarza: N-lTreść komentarza: To że Dyrektorzy decydują o zatrudnieniu lub zwolnieniu nauczyciela to fikcja. Decyzja zawsze jest po stronie władz miasta o czym Pani Dorota C doskonale wie.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 08:19Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama