Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Duże zmiany z taksówkach, Bolcie, Uberze. Żeby pasażerowie czuli się bezpiecznie

W życie wchodzą przepisy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo klientów taksówek i firm przewozowych na aplikacje.
kierowca taksówki patrzy na nawigację samochodową

Autor: iStock

Część tych przepisów zacznie obowiązywać już 17 września (dla nowych kierowców), kolejne 1 października (dla tych, którzy już jeżdżą). Nie są zaskoczeniem dla właścicieli firm przewozowych, bo już wcześniej były zapowiadane. I mieli czas, żeby się do nich przygotować.

O co chodzi w tych zmianach?

Głównie o zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pasażerów. Temu właśnie mają służyć warunki, jakie muszą spełnić firmy i – co ważniejsze – kierowcy.

– Dla pasażerów oznacza to dodatkowe bezpieczeństwo i pewność, że kierowca, który świadczy usługę, został zweryfikowany. Oznacza to, że znana jest jego tożsamość, zostały sprawdzone jego uprawnienia do kierowania pojazdami oraz niekaralność – wylicza w Strefie Biznesu Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający Freenow.

Przede wszystkim kierowcy muszą przejść weryfikację osobistą w platformach, z którymi podejmują współpracę. Nie wystarczy już wysłać dokumentów, zdjęcia prawa jazdy czy dowodu osobistego. Trzeba u pracodawcy stawić się osobiście.

Tam zostaną sprawdzone takie dokumenty jak prawo jazdy, aktualne zaświadczenie o niekaralności, identyfikator taksi. Kierowcom zostaną też wykonane zdjęcie profilowe. I będzie to jedyna fotografia, którą będą mogli się posługiwać osoby jeżdżące w aplikacjach.

Jak podał Uber, 4 proc. kierowców nie przeszło takiej weryfikacji.

Skąd te zmiany? 

Zostały wprowadzone po ubiegłorocznych doniesieniach o gwałtach i wykorzystywaniu seksualnym klientek w trakcie przejazdów na aplikacje. Dodatkowo, kiedy policja w całym kraju zaczęła przeprowadzać kontrole, okazało się, że część kierowców świadczących takie usługi nie ma wymaganych dokumentów. Zdarzali się też obcokrajowcy, którzy nie potrafili udowodnić, że w Polsce przebywają legalnie.

Kolejne przepisy wejdą w życie w 2024 roku. Wtedy każdy taki kierowca będzie musiał mieć polskie prawo jazdy. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamafive kursy wakacyjne
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: bolce zaczynaj szaleć - na rejowieckiej to se zrobił tor wyścigowyData dodania komentarza: 17.05.2024, 08:39Źródło komentarza: Wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Pasażerka wylądowała w szpitaluAutor komentarza: MieszkańcyTreść komentarza: Proszę zainteresować się z sytuacją, jaka panuje w miejscowości Sielec - czyli z budowlanym bublem. Obecnie trwają prace nad przebudową drogi, która przez wiele lat była zaniedbana przez starostwo. I pomimo, że będzie położona nowa nawierzchnia, będzię wykonane porzerzenie, które niby będzie imitować chodnik lub ścieżkę rowerową (co przy ogromnym ruchu w tej miejscowości niewpłynie w 100% na porawę bezpieczeństwa), nie obejdzie się oczywiście bez bubli. Otóż w planach nie przewidziano wykonania rowów oraz przepustów. Część działek zabudowanych oraz pól jest o wiele wyżej niż droga, co jak już widzieliśmy w przeszłości powodowało zalanie i zamulenie błotem drogi, jak również niektórych gospodarstw. Jest niewyobrażalne, że w obecnych czasach projektując drogę za "grube miliony" nie uwzględnia się takich rzeczy. A na facebooku gminy p. wójt chwali się, jak to z jej inicjatywy zorganizowano spotkanie z przedstawicielami starostwa w celu porozumienia. Szkoda że na etapie projektowania (za co odpowiada gmina), nie zorganizowano zebrania, nie porozmawiano z mieszkańcami, aby weliminować takie niespodzianki. Teraz trwa przerzucanie odpowiedzialności za tę sytuację. Starostwo zasłania się brakiem miejsca w pasie drogowym, a wystarczyło uporządkować przed budową kwestię wielu ogrodzeń, które są postawione w pasie drogowym. W miejscowości Kasiłan jakoś nie było problemu z wstawianiem przepustów pod wjazdami. Kolejnym bublem jest niewykonanie poszerzenia drogi od skrzyżowania w Sielcu do kolejnego skrzyżowania w Kumowie. Jak mają się poruszać piesi?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Tak, myśli. To jedyny rodzaj elektrowni, który najeźdźca będzie musiał oszczędzić. Elektrownie konwencjonalne są nagminnie ostrzeliwane i niszczone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nas
Reklama
Reklama
Reklama