Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Prawosławne dziedzictwo wiary i kultury na ziemi chełmskiej [PROGRAM]

W dniach 19 do 21 września odbędą się uroczystości jubileuszowe związane z 800. rocznicą przeniesienia siedziby diecezji z Uhruska do Chełma pt. "Prawosławne dziedzictwo wiary i kultury na Ziemi Chełmskiej".
kadr z mszy prawosławnej w chełmie

Źródło: http://www.lublin.cerkiew.pl/

W ramach wydarzenia 19 września w zabytkowej cerkwi św. Jana Teologa przy ul. Kopernika 18 Chełmie odbędzie się IV koncert pieśni liturgicznych i paraliturgicznych ku czci Bogurodzicy w Chełmie. Podczas koncertu zaprezentują się trzy chóry. 

- Z kolei 20 września odbędzie się konferencja naukowa w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie. Czternastu prelegentów z Polski i zza granicy będzie prezentowało zagadnienie jubileuszu w perspektywie teologiczno-historycznej, w trzech sesjach konferencyjnych. Konferencja oraz koncert będą transmitowane na portalu cerkiew.pl - informuje ks. prot. dr Jarosław Szczur, dyrektor Chełmskiego Centrum Kultury Prawosławnej.

Główną część wydarzenia będą stanowiły świąteczne uroczystości ku czci Narodzin Bogurodzicy i Chełmskiej Ikony Matki Bożej. W środę, 20 września, o godz. 17 odprawione będzie nabożeństwo wieczorne. Z kolei o godz. 19.15 odbędzie się panachida o spokój dusz księcia Daniela Halickiego oraz prawosławnych hierarchów eparchii chełmskiej w rzymskokatolickiej bazylice Narodzenia NMP na Górce Chełmskiej, ul. Lubelska 2.

Ponadto w czwartek, 21 września, o godz. 10 celebrowania będzie Boska Liturgia, po której nastąpi procesja i otwarcie pomnika pamięci na placu cerkiewnym.

- Rocznica stanowi wyjątkową okoliczność do pogłębionej refleksji nad prawosławną tożsamością regionu. Odkrywanie historii i wschodniego dziedzictwa ma za zadanie budować lokalny patriotyzm oraz wychowywać w poszanowaniu wielokulturowego bogactwa Polski - dodaje ks. Jarosław Szczur.

W uroczystościach udział wezmą hierarchowie kościoła prawosławnego z Polski i zza granicy, duchowieństwo, pielgrzymi oraz wierni.

Wydarzenie bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego”. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
marcin skipczuk 08.09.2023 19:50
kiedy oddadza obraz M B CH jest w ich posiadaniu

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama