Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Gorzków. Znaleźli kolejne macewy. Były pod posadzką remizy [FOTO]

Co najmniej kilkanaście żydowskich macew znaleziono podczas przebudowy remizy w Gorzkowie-Osadzie. Nagrobki zostały już przeniesione na teren dawnego kirkutu na pograniczu miejscowości Góry i Chorupnik. W związku z zaniepokojeniem mieszkańców gmina wydała w tej sprawie oficjalny komunikat.
Gm. Gorzków. Znaleźli kolejne macewy. Były pod posadzką remizy [FOTO]

Kilka macew zostało znalezionych przy remoncie podjazdu do remizy już trzy lata temu. Rok później natrafili na nie w Zamostku członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Etnograficznego Miłośników Ziemi Lubelskiej „Wschód” z Gorzkowa. Jedna była wbudowana w chodnik, druga na pobliskiej i niezamieszkanej posesji została przerobiona na koło do ostrzenia narzędzi. Wszystkie w kwietniu ubiegłego roku trafiły na najbliższy cmentarz żydowski, który znajduje się na pograniczu miejscowości Góry i Chorupnik. Takie są zresztą zwyczaje i takie były zalecenia komisji rabinicznej, z którą konsultowano tę sprawę.

- W związku z zaniepokojeniem mieszkańców Gorzkowa informuje się, że macewy znalezione przy prowadzaniu robót budowlanych przy remizie OSP w Gorzkowie-Osadzie nie mają umocowania archeologicznego. W tym miejscu nigdy nie było żydowskiego cmentarza. Macewami niestety posługiwano się w przeszłości jako materiałem budowlanym. Zostały wykopane przy zrywaniu posadzki budynku i w stanie, w jakim zostały wydobyte, trafiły z powrotem - „nie gdzieś do lasu czy jakiegoś rowu”, ale na teren żydowskiego cmentarza, który zlokalizowany na skraju miejscowości Góry i Chorupnik. Tam zostały złożone i uporządkowane - czytamy w oświadczeniu władz gminy Gorzków w mediach społecznościowych.

Zastępca wójta Piotr Cichosz tłumaczy, że w tym zakresie obowiązują ścisłe wytyczne komisji rabinicznej ds. cmentarzy żydowskich. Zapewnia, że postąpiła analogicznie jak poprzednim razem.

- Wytyczne komisji rabinicznej związane z prawem religijnym żydowskim zakazują prowadzenia robót ziemnych, wycinania drzew czy grodzenia cmentarzy. O ewentualnej konserwacji czy ekspozycji macew będzie decydować konserwator zabytków w porozumieniu z właściwymi instytucjami - podkreśla wicewójt Gorzkowa.

Kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie podkreśla, że pod względem artystycznym niektóre macewy mają większą wartość niż poprzednie. Uważa, że dobrym i godnym rozwiązaniem byłaby rozbudowa istniejącego tam zadaszonego lapidarium, które stworzyli członkowie stowarzyszenia "Wschód".

- Takie rozwiązanie sprawdza się i zabezpiecza nagrobki przed porostami, wilgocią i degradacją. Wystąpimy do gminy Gorzków z wnioskiem o przejęcie tego zadania, co byłoby formą moralnego zadośćuczynienia za to, co stało się z cmentarzem i macewami. Zwrócimy się też do profesora Andrzeja Trzcińskiego z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie o przetłumaczenie inskrypcji - mówi Paweł Wira, szef chełmskiej WUOZ w Lublinie.

Remiza w Gorzkowie-Osadzie mogła zostać przebudowana już 3 lata temu. Inwestycja opiewała wówczas na 1,3 mln zł. Radni nie wyrazili jednak zgody na jej realizację, bo wartość dofinansowania wynosiła wówczas około 600 tys. zł. Mimo że druhowie nie doczekali się nowej siedziby, gmina szukała innych możliwości w tym zakresie. Między innymi zakupiona została działka, na której miał powstać nowy budynek.

- W międzyczasie pojawiły się jednak możliwości na sfinansowanie zadania z programu inwestycji strategicznych „Polski Ład”. Teraz przedsięwzięcie opiewa na około 2 miliony złotych, a dofinansowanie z rządowego funduszu pokryje 85 procent kosztów. Blisko stuletni budynek obecnie przechodzi tak zwaną głęboką adaptację. Na to pozwalają nam aktualnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przeciwnym razie nic nowego nie mogłoby tam powstać - tłumaczy Piotr Cichosz.

Do końca sierpnia br. powinna się pojawić więźba dachowa, a do końca roku mają zakończyć roboty zewnętrzne. Później będą trwały roboty wewnątrz budynku. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na kwiecień przyszłego roku.

Czytaj także:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jola 01.04.2024 17:24
Zadośćuczynienie. Najwyższa pora.

Kazio 17.08.2023 15:31
I znów koszt dla polskiego podatnika bo gmina żydowska nie interesuje sie sprawą?

gorzkowianin 17.08.2023 22:19
antysemicki komentarz

antygłupek 18.08.2023 07:39
tu chodzi o pieniądze a nie o antysemityzm

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Dość dobrze. Natomiast współpraca z lobby archeologiczno-konserwatorskim w tym kraju to trochę jak bycie rolnikiem i wychwalanie Von Der Leyen. Ale ockną się wtedy, gdy prawo zostanie zaostrzone do tego stopnia, że wykrywacze pójdą w odstawkę. Archeolog sam nie zje i innemu nie da, w końcu tu jest Polin, nie będzie żaden hobbysta dłubał na własnym polu bez łaski urzędu. A nawet jak znajdzie ćwierć boratynki, to ma zameldować łaskawcom, inaczej zostanie złodziejem zabytków. I taki właśnie ustrój popierają ci, którzy wręcz chwalą się, jak to wiernie noszą dokumenty z prośbą o łaskę wbicia szpadla w kawałek ziemi.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:44Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: mądry inaczejTreść komentarza: Źle spałęś?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 05:51Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Złagodzenie prawa dla poszukiwaczy idzie w odstawkę, przez takich lizusów jak Pan Werus na pewno niewiele się zmieni. Dalej noście kwity i zabytki w zębach, żeby urzędasy czuli, że mają władzę i jej nie stracą.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 22:36Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: Wiesiek .Treść komentarza: Miasto Chełm powinno stosować w porze nocnej opryski na meszkę i komary !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:17Źródło komentarza: Chełm. Komary i meszki opanowały miasto. Spacer może skończyć się szpitalemAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gość myślał że wynajem zaczął się za darmoData dodania komentarza: 07.05.2024, 12:18Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...
Reklama
Reklama
Reklama