Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm na weekend - co warto zobaczyć w mieście?

Okres wakacyjny to czas, w którym również do naszego miasta przyjeżdżają turyści. Co zrobić, kiedy rodzina przyjedzie zobaczyć gdzie mieszkamy? Odpowiedź jest jedna - pokazać Chełm z najlepszej strony!
  • Źródło: Chełmski Ośrodek Informacji Turystycznej
Chełm na weekend - co warto zobaczyć w mieście?

Bardzo często maszerując do pracy czy po zakupy nie zauważamy tego, co wokół nas. Ostatnio odwiedzili nas goście z "centralnej Polski". Postanowiliśmy pokazać im Chełm, choć czasu mieliśmy niedużo, bo zaledwie jeden weekend. Udało nam się jednak zobaczyć całkiem sporo!

Geograficznie miasto leży na skraju Pagórów Chełmskich, niewielkiego mezoregionu geograficznego, zaliczanego do Polesia Wołyńskiego, będącego częścią Niżu Środkowoeuropejskiego. Obszar charakteryzuje się specyficzną rzeźbą terenu, łączącą krajobraz nizinny z elementami wyżynnymi. Można to zauważyć już w drodze z Lublina, której krajobraz zachwycił naszych gości. 

Chełm posiada również wyjątkową historię. Badania archeologiczne wskazują, że początki osadnictwa w tym regionie sięgają epoki paleolitycznej. Osadnictwo na terenie samego miasta rozpoczęło się jednak na początkach naszej ery. Na przełomie VII i VIII wieku okolicę zamieszkiwał związek plemienny Lędzian. W X wieku na Wysokiej Górce istniał już gród drewniano-kamienny. W 1392 roku Chełm nabył prawa miejskie. W XV w. na terenie miasta znajdowały się trzy sądy szlacheckie: grodzki, ziemski (chełmski) i ziemski (horodelski). Chełm pełnił przez wieki stolicę historycznej ziemi chełmskiej, później guberni chełmskiej oraz województwa chełmskiego (1975-1998). Z racji swojego położenia miasto przez wiele lat było miejscem styku trzech kultur: polskiej, ruskiej oraz żydowskiej.

Odzwierciedleniem bogatego dziedzictwa historycznego miasta są liczne zabytki.

Ze względu na prace rewitalizacyjne nie udało nam się zobaczyć wszystkich ciekawych i pięknych miejsc. Dlatego przyjdzie czas na kolejną część relacji.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckieAutor komentarza: CzarniecczykTreść komentarza: Gdyby nie było "spuchniętych" roczników, to zwolnienia zaczęły się dwa lata temu. Teraz będzie jeszcze gorzej - redukcję podstaw programowych, zmniejszenie ilości godzin nauczania przedmiotów, dla których zredukowane zostaną podstawy programowe. Niż demograficzny też robi swoje. Czy ktoś jeszcze pamięta pomysł redukcji I LO na początku lat 2000, gdy prezydentem Chełma został nominat PO. Oto "uśmiechnięta Polska". W 2025 roku jest jubileusz 110-lecia I LO - ciekawe, jak pani dyrektor to zorganizuje.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 12:08Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama