Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Reklama MAREX

Tak mogła wyglądać śmierć Nieczaja - rekonstrukcja na Błoniach

W sobotnie popołudnie, 8 lipca, krasnostawskie łąki przy ulicy Rybiej stały się scenerią nietuzinkowego wydarzenia. Rekonstrukcję bitwy z okresu powstania styczniowego zainscenizowało kilka grup zajmujących się zagadnieniem odtwarzania dawnych realiów w ramach projektu „Mikołaj Nieczaj – bohater nieoczywisty”.
Tak mogła wyglądać śmierć Nieczaja - rekonstrukcja na Błoniach
Rekonstrukcja losów Mikołaja Nieczaja zaprezentowana została w 7 aktach

W Krasnymstawie jest ulica jego imienia, pomnik przy trasie wiodącej do Chełma, ale coraz mniejsza liczba mieszkańców zna historię tej postaci i jego związki z naszym regionem. Dlatego w 160. rocznicę powstania styczniowego w sobotę, 8 lipca, na nadwieprzańskich łąkach odegrano rekonstrukcję inscenizującą kilka ostatnich miesięcy życia Nieczaja. 

Zaprezentowana została w 7 aktach, które pokazały losy urodzonego w Dubience powstańca, aż po tragiczny kres jego życia.

– Chcieliśmy przedstawić historię Nieczaja, począwszy od rozpoczęcia jego kariery wojskowej, formowania oddziału w rodzinnej miejscowości, pierwsze partyzanckie sukcesy, aż po śmierć, która na zawsze połączyła go z Krasnymstawem. I to pomimo tego, że walczył on z Rosjanami na rozległych terenach pomiędzy Wieprzem a Bugiem. Jako dowódcza licznego, bo składającego się z około 400 powstańców oddziału został pojmany i skazany wyrokiem sądu wojennego na karę śmierci. To właśnie na dzisiejszej ulicy Rejowieckiej, tu gdzie dziś widnieje jego pomnik, został rozstrzelany przez carskich żołnierzy. Zależało nam także, aby pokazać niezwykłość tej postaci – lekarza, z pochodzenia Ukraińca, ale wielkiego polskiego patrioty – przekazał nam Stanisław Osiewicz z Regimentu Nieczaja.

Przy inscenizacji współpracowały grupy rekonstrukcyjne Rekonstrukto, Konecka Grupa Powstańcza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bellum, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. T. Zieleniewskiego i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Regiment Mikołaja Nieczaja, wywodząca się ze stowarzyszenia Wspólny Krasnystaw.

Czytaj także:

Poniżej galeria zdjęć z tego wydarzenia.
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama