Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Ksiądz skazany za gwałt. 5 lat więzienia i 150 tys. dla pokrzywdzonej

Sąd Rejonowy w Siedlcach skazał na 5 lat więzienia księdza Sebastiana M., który oskarżony był o kilkukrotne doprowadzenie przemocą młodej kobiety do obcowania płciowego i poddania się innym czynnościom seksualnym. Duchowny posługiwał w parafiach w Łosicach i Drelowie.
Ksiądz skazany za gwałt. 5 lat więzienia i 150 tys. dla pokrzywdzonej
Sąd skazał na 5 lat więzienia księdza Sebastiana M., który oskarżony był o kilkukrotne zgwałcenie młodej kobiety.

Źródło: Pexels

W Sądzie Rejonowym w Siedlcach, jak informuje Polska Agencja Prasowa, zapadł wyrok w sprawie księdza Sebastiana M. Duchowny był oskarżony z art. 197 par. 1 i 2 kodeksu karnego: 

“Art. 197 § 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. § 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

W ubiegłym tygodniu mężczyzna usłyszał wyrok 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd orzekł wobec niego 5 lat zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej i zobowiązał Sebastiana M. do zapłacenia 150 tys. zł tytułem zadośćuczynienia pokrzywdzonej. 

Wyrok zapadł 6 kwietnia w Sądzie Rejonowym w Siedlcach. Mocą tego wyroku sąd uznał oskarżonego Sebastiana M. za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu i orzekł karę pięciu lat pozbawienia wolności – przekazała TVN Warszawa prokurator Krystyna Gołąbek, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. 

Sprawę księdza Sebastiana M. opisywało Słowa Podlasia: Ksiądz podejrzany o kilkukrotne zgwałcenie młodej kobiety

Przypomnijmy, śledztwo przeciwko Sebastianowi M., podejrzanemu o kilkukrotne zgwałcenie i doprowadzenie młodej kobiety do obcowania płciowego oraz do poddania się innym czynnościom seksualnym, prowadziła od września 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Do gwałtów o które podejrzany był ksiądz, dochodziło od października 2018 r. do lutego 2019 r. w Siedlcach. 

W tym czasie Sebastian M. pozostawał poza strukturami bezpośredniej pracy duszpasterskiej, bowiem w 2018 r. został zwolniony z wikariatu w Łosicach i skierowany na studia stacjonarne w Katedrze Filologii Łacińskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie.

Sebastian M. otrzymał święcenia kapłańskie w czerwcu 2015 r. z rąk biskupa Kazimierza Gurdy. Zaraz później został skierowany na wikariat do parafii Drelów, a dwa lata później, w 2017 roku,  przeniesiono go do parafii pw. Św. Zygmunta Króla w Łosicach. Już w 2018 r. ks. Sebastian M. został zwolniony i skierowany na studia, a w łosickiej parafii przyjął rolę rezydenta. Tam zamieszkiwał i pomagał w pracach duszpasterskich, jednak nie przysługiwały mu obowiązki wikariusza.

20 stycznia 2022 roku decyzją Sądu Rejonowego w Siedlcach ksiądz został tymczasowo aresztowany ze względu na obawę matactwa oraz grożącą mu surową karę. Wtedy też mieszkańcy po raz pierwszy mieli usłyszeć o zarzutach kierowanych pod jego adresem. 

Kapłan nie przyznawał się do winy. 

Dowody, które zostały zebrane w toku postępowania dostarczyły podstaw do przedstawienia zarzutu kilkukrotnego doprowadzenia młodej kobiety do obcowania płciowego i doprowadzenia jej do poddania się innym czynnościom seksualnym – wyjaśniała Słowu Podlasia prokurator Krystyna Gołąbek, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Siedlcach.

Z uwagi na potrzebę ochrony prywatności pokrzywdzonej, prokuratura nie zgodziła się na ujawnienie informacji, dotyczących wieku i miejsca zamieszkania pokrzywdzonej kobiety.

Sebastian M. nie przyznał się do winy i przedstawił śledczym własną wersję wydarzeń. 

– Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył obszerne wyjaśniania, w których w sposób odmienny od ustaleń śledztwa odniósł się do zaistniałych zdarzeń – informowała rzeczniczka siedleckiej prokuratury.

W czerwcu 2022 roku do sądu trafił akt oskarżenia w tej sprawie, a w grudniu ubiegłego roku ruszył proces księdza. Sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności, jak większość podobnych o charakterze nadużyć seksualnych.

Ostatecznie Sąd Rejonowy w Siedlcach uznał Sebastiana M. za winnego zarzucanych mu czynów, skazując go na 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd orzekł wobec niego 5 lat zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej i zobowiązał  go do zapłacenia 150 tys. zł tytułem zadośćuczynienia pokrzywdzonej. 

CZYTAJ TAKŻE:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: andy Treść komentarza: może zapytacie o zdanie jakiegoś Polaka Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:30 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji Autor komentarza: m Treść komentarza: Skoro uświetniają uroczystości to organizatorzy tych uroczystości powinni stanąć na wysokości zadania i suto sypnąć groszem. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:18 Źródło komentarza: Chełmski chór Rapsodia zaproszony na prestiżowy festiwal do Hiszpanii. Potrzebne wsparcie Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Mieszkaniec ale madrzejszy Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga zalaczona na zdjeciu powyzje) jezdza ponad 60mph Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:36 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama