Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Sprawy internatów ciąg dalszy... Czy kompromis miasta wejdzie w życie?

Czy to koniec batalii o internaty? Po pikiecie młodzieży i burzliwej dyskusji podczas jednej z komisji Rady Miasta Chełm, samorząd zaproponował kompromis - opłata za pobyt w internacie zamiast likwidacji. Jednak - jak się dowiedzieliśmy - żadne oficjalne pismo w tej sprawie nadal nie dotarło ani do Budowlanki, ani do IV LO.
Chełm: Sprawy internatów ciąg dalszy... Czy kompromis miasta wejdzie w życie?

Przypomnijmy, że nieoficjalna informacja na temat zamknięcia dwóch internatów w Chełmie pojawiła w drugiej połowie lutego. To wtedy dyrektorzy szkół: IV LO oraz Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych otrzymali informację o tym, że w aneksie organizacyjnym na przyszły rok nie mogą uwzględniać internatów. Pracownicy internatów i młodzież na znak sprzeciwu skierowali pisma do do biur posłów, senatorów, do Urzędu Miasta Chełm oraz radnych. Była też pikieta młodzieży przy Urzędzie Miasta oraz bardzo burzliwa dyskusja podczas posiedzenia komisji oświaty, kultury i sportu. Młodzież wspierana przez rodziców, pracowników internatów, przedstawicieli ZNP, ale również polityków. Radni na sesji również wyrazili swój sprzeciw w sprawie likwidacji internatów.

Na początku marca chełmski magistrat wystosował komunikat medialny dotyczący alternatywnego rozwiązania w sprawie zamknięcia internatów

- Zakłada ono, wzorem innych miast z naszego regionu i kraju, wprowadzenie miesięcznej opłaty za zakwaterowanie. Z perspektywy samorządu stanowi to logiczny kompromis pomiędzy oczekiwaniami uczniów a koniecznością racjonalizacji wydatków publicznych - informowali urzędnicy.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, na początku tego tygodnia odbyło się zebranie dyrektorów, podczas którego wszyscy zostali poinformowani o tym, żeby prowadzić nabór do internatów na przyszły rok. Pisemnej informacji o decyzji w tej sprawie dwie zainteresowane szkoły ZSBiG oraz IV LO jednak jeszcze nie otrzymały...

- Pani dyrektor dostała ustną informację dotyczącą tego, że internat ma istnieć nadal. Rodzice uczniów z internatu otrzymali niejednoznaczną informację na ten temat - mówi Marta Jakubowicz, prezes ogniska szkolnego ZNP w IV LO.

Z tego, co się dowiedzieliśmy, rodzice są skłonni przystać na kompromis i zgodziliby się na opłaty miesięczne, oby tylko internaty pozostały. Nie chcą, żeby ich dzieci zmieniały szkoły. 

- Na razie prowadzimy zapisy do internatu na przyszły rok. Jesteśmy pełni nadziei, że one pozostaną i uczniowie nadal będą mogli w nich mieszkać - mówi Dorota Michalska, dyrektor "Budowlanki".

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Roksana 12.03.2023 17:18
Skoro chcą im wprowadzić opłaty, to równocześnie takie same opłaty powinni wprowadzić do pozostałych internatów i burs, wtedy byłoby to sprawiedliwe dla wszystkich

Pani Katarzyna z Chełma 12.03.2023 09:46
Ja uważam jednak powinni zamknąć nie rentowane placówki, generujące tylko koszty. Przecież młodzież ma zapewnione miejsce w bursie. O wiele lepszych warunkach. Likwidowane były już w Chełmie placówki, choćby SP10, SP11 (obecna SP6) i nikt się nie kierował wtedy opinią dzieci, rodziców.... Tylko względami ekonomiczne. Nie rozumiem więc tego hałasu o te najmniejsze internaty.

Jeden z Mieszkańców Internatu 12.03.2023 14:46
Nie wieżę w to co widzę...! Raczej pani jest mało obeznana. Bursa= lepsze warunki. Chciała by pani mieszkać jeden na drugim, bo ja jako młodzież mieszkająca w jednym z tych dwóch internatów nie mam zamiaru się "gnieść". A drugą kwestią ważną kwestią jest to, że miasto mogło by wiele zaoszczędzić, jak by pieniądze nie szły na takie bardzo mało potrzebne rzeczy.

Alfred 12.03.2023 15:02
Szkoły są zawsze nierentowne, przedszkola i żłobki też. To nie jest fabryka guzików.

Sebastian 13.03.2023 08:35
Ja uważam, że pani Katarzyna ma rację. Nikt szkoły nie likwiduje tylko dwie najmniejsze placówki, które po analizie przeprowadzonej przez UM, pokazały jasno, że są nie ekonomiczne. Przypominam, że zostały likwidowane szkoły, setki dzieci musiały się przenieść swego czasu do innych szkół. Na przykład SP11, którą została całkowicie wchłonięta na Powstańców Warszawy (obecna SP6). I to mało ważne ???? ale bardzo ważne jakiś internat z 50-60 osobami;/

miki 10.03.2023 18:53
gmina niech dokłada

Mieszkanka Chełma 10.03.2023 15:49
Niech płacą rodzice. Jak coś jest "za darmo" to się nie szanuje. Proszę zobaczyć jak okna są po otwierane i w internacie, jak świeci się światło po nocach. To wszystko kosztuje. Jak się za coś płaci to się szanuje wtedy.

Mieszkaniec z Internatu 12.03.2023 14:55
"Za darmo"- wolne żarty. Jeżeli okna są otwarte to na pewno nie na szkodę. Myślę, że pani swój dom od czasu do czasu też wietrzy. Światło się świeci w miejscach takich jak korytarz czy łazienka. I to jest powodem, że miasta nie stać na nas?! Bo mamy okna pootwierane, czy się światło świeci. Powinna się pani zastanowić nad tym co pisze. Ja jako mieszkaniec jednego z tych dwóch internatu, nie pozwolę na zamknięcie mojego domu. Jeżeli chce coś pani dodać, to jednak polecam rozmowę na żywo nie przez internet. Nie pozdrawiam

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama