Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Stachniuk Optyk

Krasnystaw. Jakie nowe działania podjęto w sprawie CPK? Burmistrz mówi o kilku

W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele głosów krytyki, że przedstawiciele rady miasta i krasnostawskiego magistratu w niedostateczny sposób wspierają mieszkańców sprzeciwiającym się planom budowy linii kolejowej dużych prędkości. Burmistrz Robert Kościuk wydał oświadczenie, w którym postanowił odnieść się do kilku spraw.
Krasnystaw. Jakie nowe działania podjęto w sprawie CPK? Burmistrz mówi o kilku
Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk (drugi od lewej) i jego zastępca Krzysztof Sugalski (pierwszy od lewej) reprezentowali miasto Krasnystaw podczas spotkania z Marcinem Horałą - sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, przedstawicielami CPK S.A. oraz wykonawcami dokumentacji projektowej firmy EGIS.

Źródło: UM Krasnystaw

Na sesji rady miasta 16 lutego przedstawiciele Społecznego Komitetu Przeciwników Budowy Torowiska w Ramach Planów CPK na Terenie Powiatu Krasnostawskiego wyrazili swoje obawy związane z ewentualnymi wysiedleniami i wywłaszczeniami z ich domów i nieruchomości. Burmistrz podkreśla, że od początku prowadzenia prac planistycznych nad inwestycją był w stałym kontakcie z przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego. Twierdzi, że na bieżąco przekazuje też wszystkie wątpliwości i uwagi, które pojawiają się w kontekście proponowanych wariantów przebiegu trasy szybkiej kolei przez Krasnystaw. 

- Rozumiem wszystkie obawy, ale proszę wziąć pod uwagę fakt, że oczekiwania mieszkańców Krasnegostawu w dużej mierze zostały uwzględnione. Wskutek podejmowanych przeze mnie działań, inwestor zaproponował korzystniejszy dla infrastruktury miasta przebieg tras kolei w celu uniknięcia tak dużej liczby wyburzeń zabudowy mieszkaniowej niż wstępnie zakładano. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że odrzucony został wariant zakładający przebieg trasy szybkiej kolei przez ulicę Kościuszki, który wiązał się z wyburzeniem dużej liczby budynków - tłumaczy Kościuk. 

Dodaje, że inwestor przyjął nowe założenia związane z organizacją przejazdów przez torowisko, które wstępnie planowane były na osiedlu przy ul. Rejowieckiej oraz przy ul. Witosa. Podkreśla, że przyjęcie tego wariantu powodowałoby konieczność wyburzeń wielu nieruchomości.

- Proponowane obecnie trasy przebiegu kolei w dużej mierze zostaną poprowadzone po istniejących liniach kolejowych oraz estakadami. Spowoduje to, że bufor zajętości terenu zostanie znacznie zmniejszony, a tym samym inwestor planuje, że liczba wyburzonych budynków wzdłuż linii kolejowej będzie minimalna - podkreśla burmistrz.

Informuje też, że został reaktywowany miejski zespół ds. dziedzictwa kulturowego Krasnegostawu, w skład którego wchodzą m.in. wiceprzewodniczący Rady Miasta Krasnystaw Marcin Wilkołazki, pracownicy Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie i Urzędu Miasta Krasnystaw oraz zainteresowani mieszkańcy. Podjęta została też interwencja w sprawie tzw. Góry Świętego Jana oraz zbiornika wodnego (stawiku) przy ul. Lwowskiej, czyli terenu, który wiązany jest z miejscem po dawnym grodzie Szczekarzew, stanowiącym kolebkę miasta.

Czytaj także:

- Dzięki moim działaniom przebieg trasy został przeprojektowany i nie powoduje zagrożenia zniszczenia tych miejsc. Ponadto nawiązałem współpracę z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie, która nieodpłatnie przeprowadzi nieinwazyjne badania archeologiczne na tym terenie. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał już stosowne pozwolenie, a badania zostaną wykonane w najbliższych tygodniach - zapowiada Robert Kościuk.

Na ostatniej sesji Rada Miasta Krasnystaw zabezpieczyła środki na opracowanie trasy alternatywnej dla wariantów przedstawionych przez CPK. W najbliższym czasie ma się odbyć spotkanie z wójtami ościennych gmin w celu omówienia możliwości przygotowania społecznego wariantu przebiegu linii szybkiej kolei wspólnego dla wszystkich samorządów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama