Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Reklama MAREX

Gm. Sawin. Podłączenie do wodociągu płatne czy nie? Mieszkańcy zadają pytania.

O to, czy podłączenie do sieci gminnego wodociągu będzie kosztowało 2000 zł, pyta mieszkaniec gminy, pan Leszek. W przesłanym do nas liście relacjonuje, że taką informację otrzymał od jednego z pracowników przedsiębiorstwa, które montuje obecnie instalację. O szczegóły realizacji inwestycji i późniejszą eksploatację sieci przez mieszkańców postanowiliśmy zapytać zatem włodarza gminy Dariusza Ćwira.
Gm. Sawin. Podłączenie do wodociągu płatne czy nie? Mieszkańcy zadają pytania.
zdjęcie ilustracyjne

Autor: Pixabay

Gmina Sawin jest bez wątpienia jednym z tych samorządów na mapie powiatu chełmskiego, gdzie prace związane z instalacją sieci wodociągowej przebiegają niezwykle intensywnie. Wiele już udało się w tej materii zrealizować, ale przed władzami jeszcze sporo zadań. Obecnie prace prowadzone są jeszcze w Czułczycach, Czułczycach Małych, Hredkowie, Czułczycach-Kolonii, Krobonoszy, Krobonoszy-Kolonii, Bukowie Wielkiej, Łowczy, Łowczy-Kolonii, Malinówce, Tomaszówce oraz Podpakulu. W Czułczycach modernizowane jest dodatkowo ujęcie wody. 

Realizacja tych zadań powinna z pewnością cieszyć, ale pana Leszka niepokoi pewna informacja, jaką miał rzekomo pozyskać od jednego z pracowników przedsiębiorstwa, które montuje całą instalację. Ów pracownik twierdzi, że każdy właściciel posesji, który będzie chciał skorzystać z przyłącza do instalacji, będzie zobowiązany uiścić w gminie 2000 zł. Kwota ta nie odnosi się oczywiście do kosztów, jakie musi ponieść w ramach wykonania podłączenia do swojego domu, ponieważ zwykle te prace przeprowadzane są właśnie na koszt gospodarza. 

O to, czy istotnie mieszkańcy powinni martwić się o dodatkowe koszty, postanowiliśmy zapytać wójta Dariusza Ćwira. 

- Wszystkie prace realizujemy obecnie według przyjętego wcześniej projektu. Rozmieszczamy studzienki przyłączeniowe wszędzie tam, gdzie zakładaliśmy. Jeśli pojawi się potrzeba, aby zamontować dodatkowe, zastanowimy się nad tym, aby ta ten cel pozyskać środki. Chciałbym jednak zaprzeczyć doniesieniom, że skorzystanie z przyłącza będzie się wiązało z jakimikolwiek dodatkowymi kosztami. Po wykonaniu wszystkich studzienek właściciele posesji, którzy będą chcieli skorzystać z przyłącza, będą mogli to uczynić – wyjaśnia wójt Ćwir. 

I dodaje:

– Wykonanie przyłącza od studzienki do budynku leży oczywiście w gestii samego właściciela, my udostępniamy jedynie odpowiednią dokumentację.

Na tym etapie gmina wykona blisko 50 km sieci wodociągowej we wskazanych miejscowościach. Najbliższe plany związane z wodociągowaniem obejmują również takie miejscowości jak: Bachus, Hutcze, Serniawy, Serniawy Kolonię, Aleksandrówkę, Wólkę Petryłowską, Petryłów oraz Łowczę. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: bolce zaczynaj szaleć - na rejowieckiej to se zrobił tor wyścigowyData dodania komentarza: 17.05.2024, 08:39Źródło komentarza: Wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Pasażerka wylądowała w szpitaluAutor komentarza: MieszkańcyTreść komentarza: Proszę zainteresować się z sytuacją, jaka panuje w miejscowości Sielec - czyli z budowlanym bublem. Obecnie trwają prace nad przebudową drogi, która przez wiele lat była zaniedbana przez starostwo. I pomimo, że będzie położona nowa nawierzchnia, będzię wykonane porzerzenie, które niby będzie imitować chodnik lub ścieżkę rowerową (co przy ogromnym ruchu w tej miejscowości niewpłynie w 100% na porawę bezpieczeństwa), nie obejdzie się oczywiście bez bubli. Otóż w planach nie przewidziano wykonania rowów oraz przepustów. Część działek zabudowanych oraz pól jest o wiele wyżej niż droga, co jak już widzieliśmy w przeszłości powodowało zalanie i zamulenie błotem drogi, jak również niektórych gospodarstw. Jest niewyobrażalne, że w obecnych czasach projektując drogę za "grube miliony" nie uwzględnia się takich rzeczy. A na facebooku gminy p. wójt chwali się, jak to z jej inicjatywy zorganizowano spotkanie z przedstawicielami starostwa w celu porozumienia. Szkoda że na etapie projektowania (za co odpowiada gmina), nie zorganizowano zebrania, nie porozmawiano z mieszkańcami, aby weliminować takie niespodzianki. Teraz trwa przerzucanie odpowiedzialności za tę sytuację. Starostwo zasłania się brakiem miejsca w pasie drogowym, a wystarczyło uporządkować przed budową kwestię wielu ogrodzeń, które są postawione w pasie drogowym. W miejscowości Kasiłan jakoś nie było problemu z wstawianiem przepustów pod wjazdami. Kolejnym bublem jest niewykonanie poszerzenia drogi od skrzyżowania w Sielcu do kolejnego skrzyżowania w Kumowie. Jak mają się poruszać piesi?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Tak, myśli. To jedyny rodzaj elektrowni, który najeźdźca będzie musiał oszczędzić. Elektrownie konwencjonalne są nagminnie ostrzeliwane i niszczone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nas
Reklama
Reklama
Reklama