Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Budują A2 pomimo zimowej przerwy. Odcinki do granicy czekają na ZRID

Prace na odcinkach autostrady A2 pomiędzy obwodnicą Mińska Mazowieckiego a Siedlcami oraz na odcinku Swory – Biała Podlaska pomimo zimowej przerwy, zapisanej w kontraktach z wykonawcami, nie zostały wstrzymane. Wciąż nie ma jednak decyzji ZRID na odcinki m. Malinowiec – węzeł Łukowisko oraz węzeł Łukowisko – rejon m. Swory. GDDKiA informuje również, na jakim etapie jest inwestycja na końcowym odcinku, czyli od Białej Podlaskiej do granicy państwa w Kukurykach.
Budują A2 pomimo zimowej przerwy. Odcinki do granicy czekają na ZRID
Prace na odcinkach autostrady A2 pomiędzy obwodnicą Mińska Mazowieckiego a Siedlcami oraz na odcinku Swory – Biała Podlaska pomimo zimowej przerwy

Źródło: GDDKiA

W umowach, zawartych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad z wykonawcami autostrady A2, również w naszym regionie, jednym z zapisów jest zimowa przerwa w pracach budowlanych. Jednak obecna pogoda pozwala na kontynuowanie robót w terenie. 

Wykonawcy nie przerywają prac na A2  

Tak jest m.in. w przypadku odcinka A2 Swory – Biała Podlaska. 

– Dla tego odcinka, 16 września 2022 wojewoda lubelski wydał decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – przyp. red.), dzięki czemu mogliśmy przekazać wykonawcy plac budowy. Obecnie realizowane są prace ziemne i odwodnieniowe na trasie głównej. W zakresie obiektów mostowych prowadzone są roboty zbrojeniowe, palowanie, betonowanie ław fundamentowych i słupów. Ponadto budowany jest zbiornik retencyjny, prowadzone są prace melioracyjne. Przebudowywane są kolizje z sieciami podziemnymi – informuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. 

Przypomnijmy, w ramach tego kontraktu wybudowanych zostanie ok. 14 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych i obwód drogowy. Ponadto drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonawcą tego etapu inwestycji jest firma Polaqua. Umowa w formule "Projektuj i buduj" o wartości prawie 470 mln zł została podpisana 1 kwietnia 2021 r. Zakończenie inwestycji planowane jest w czwartym kwartale 2024 r.  

Wykonawcą odcinka Swory – w. Biała Podlaska  jest firma Polaqua. Umowa w formule "Projektuj i buduj" o wartości prawie 470 mln zł została podpisana 1 kwietnia 2021 r. Zakończenie inwestycji planowane jest w czwartym kwartale 2024 r.  (fot. GDDKiA)

Rzeczniczka GDDKiA dodaje, że w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie trwają postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla trzech odcinków pomiędzy Siedlcami a Sworami, wśród nich są dwa odcinki autostrady A2, przebiegające w części lub w całości przez powiat bialski: rejon m. Malinowiec – węzeł Łukowisko oraz węzeł Łukowisko – rejon m. Swory. – Szacujemy, że na przełomie I i II kwartału 2023 r. otrzymamy decyzje ZRID, co umożliwi wykonawcom rozpoczęcie robót w terenie – przekazuje Tarnowska.

Prace budowlane, pomimo zimowej przerwy, trwają też na ok. 37,5-kilometrowym odcinku pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. – Budowę tego fragmentu A2 podzieliliśmy na trzy odcinki realizacyjne. Na dwóch z nich, Kałuszyn  Groszki i Gręzów  Siedlce, od grudnia 2021 r. trwają roboty. Dla trzeciego, Groszki  Gręzów, w grudniu 2022 r. uzyskaliśmy decyzję ZRID. Wykonawca prowadzi już wycinkę drzew i wykonuje palowanie pod obiekty inżynierskie – informuje specjalistka z GDDKiA. 

Wyjaśnia, że na pozostałych odcinkach wykonawcy prowadzą zaawansowane prace ziemne, związane z budową nasypów drogowych dla trasy głównej i dróg serwisowych.

 – Okres zimowy wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na dotrzymanie reżimu technologicznego. Na obiektach inżynierskich prace trwają w pełnym zakresie. Wykonywane są m.in. zbrojenie, deskowanie, betonowanie, fundamentowanie. Ponadto budowane są zbiorniki retencyjne, kanalizacja, przebudowywane są również kolizje z istniejącą siecią podziemną – wymienia Małgorzata Tarnowska. 

Co z końcowym odcinkiem A2? 

Jeśli natomiast chodzi o końcowy, 32-kilometrowy odcinek autostrady A2 Biała Podlaska – granica państwa w Kukurykach, to ten jest w fazie projektowania. Inwestycja zlokalizowana jest na obszarze gmin: Biała Podlaska, Zalesie, Rokitno, Terespol. 

3 września 2021 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą Mosty Gdańsk Sp. z o.o. na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji, umożliwiających realizację robót w terenie. Ten etap podzielony jest na trzy odcinki. To: węzeł Biała Podlaska (Cicibór) – rejon m. Kijowiec, rejon m. Kijowiec – węzeł Dobryń oraz węzeł Dobryń – granica państwa.  

Końcowy etap A2 podzielony jest na trzy odcinki. To: węzeł Biała Podlaska (Cicibór) – rejon m. Kijowiec, rejon m. Kijowiec – węzeł Dobryń oraz węzeł Dobryń – granica państwa (fot. GDDKiA) 

Z kolei 10 stycznia 2022 roku złożone zostały wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla wszystkich trzech odcinków. Wnioski zostały złożone w terminie określonym w umowie. Obecnie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim toczy się postępowanie, związane z uzyskaniem decyzji ZRID. 

Jak przekazuje GDDKiA, kolejnym etapem będzie przygotowanie materiałów do przetargu i ogłoszenie postępowania na realizację inwestycji. Na stronie kontraktu można przeczytać, że zaawansowanie prac projektowych na tych odcinkach określane jest aktualnie przez GDDKiA na 50 proc. 

Kontrakt, związany z opracowaniem projektowym zgodnie z zawartą umową obowiązuje do marca 2024 roku. Z kolei zgodnie z informacjami, zawartymi w Krajowej Mapie Budowy Dróg realizacja końcowego odcinka autostrady A2 przewidziana jest na lata 2026-2028. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antek Treść komentarza: Potrzebujących są tysiące. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 14:25 Źródło komentarza: Region. Czas jest ich największym przeciwnikiem. Szymon walczy o terapię genową Autor komentarza: kicz Treść komentarza: Jakby nie patrzeć gryzmoły, gryzmoły i jeszcze raz gryzmoły. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 14:24 Źródło komentarza: Chełm. „Chełm 2.0”na wystawie Adama Puławskiego Autor komentarza: Nuczyciel LO Treść komentarza: Na tym forum nie widać Myślących Wykształconych ,Odpowiedzialnych ,Prawych obywateli .Zastanawia mnie fakt co jest punktem honoru tych ludzi? Głównie rodziców tych dzieci. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:59 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Rodzice kupują telefony nagminnie swoim dzieciom żeby czuły się dowartościowane . Rodzicom potrzebna jest edukacja w postaci spotkań z pedagogami ,psychologami w ośrodkach edukacyjnych. RODZICIELSTWO WYMAGA CZASU SPEDZONEGO Z DZIECKIEM I ORESLENIE WZORCA.. JAKO DROGOWSKAZ W PRZYSZLOSCI DLA POTOMKA. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:51 Źródło komentarza: Ekrany kradną dzieciom czas i zdrowie. Duży problem Autor komentarza: andy Treść komentarza: może zapytacie o zdanie jakiegoś Polaka Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:30 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama