Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Dubienka. Nie chcą się podpiąć do gminnej kanalizacji. Obowiązek jest czy go nie ma?

Nie jest do końca jasne, na podstawie jakich przepisów gmina może zobowiązać mieszkańca do podłączenia własnej nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Nie ulega jednak wątpliwości, że taka potrzeba istnieje. Gmina zainwestowała bowiem znaczne środki w kanalizację, do której wciąż część mieszkańców nie chce się podpiąć.
Gm. Dubienka. Nie chcą się podpiąć do gminnej kanalizacji. Obowiązek jest czy go nie ma?
zdjęcie ilustracyjne

Autor: Freepik

Problem podłączenia do sieci kanalizacyjnej pojawił się na ostatniej sesji rady gminy w kontekście aktualnej strategii gospodarowania odpadami komunalnymi. Jak informowała na ten temat wójt Krystyna Deniusz-Rosiak, usługę wywozu nieczystości będzie realizowało w bieżącym roku Przedsiębiorstwo Usług Produkcyjnych z Dubienki.

- Wszelkie odpady typu gabaryty, stare opony czy baterie będą musiały być dostarczane przez państwa do miejscowego PSZOK-u. Szczegółowe informacje związane z realizacją usługi wywozu zostaną dostarczone mieszkańcom w najbliższych dniach – informowała wójt.

Włodarz gminy przypomniała, że w każdej gminie – również w Dubience – obowiązują zapisy ustawy zobowiązujące do utrzymania na terenie samorządu czystości i porządku. Wiąże się z tym obowiązek prowadzenia przez urząd ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne oraz ewidencję tzw. przydomowych oczyszczalni ścieków.

- Sprawozdanie związane z tą ewidencją zobowiązani jesteśmy sporządzić do końca kwietnia, dlatego proszę wszystkich radnych i sołtysów, aby już w najbliższym czasie pobrali stosowne dokumenty i udali się do mieszkańców. Każdy właściciel posesji powinien opisać, czy jest podłączony do sieci, czy też korzysta z domowej oczyszczalni, czy w końcu ze zbiornika na szambo – wyjaśniała wójt.

Jako pierwszy głos w dyskusji na ten temat zabrał radny Andrzej Kiriew:

- Analizuję treść pisma informacyjnego i znajduje się tam dosyć ciekawy zapis. Otóż pani wójt stwierdza, że na podstawie zapisów ustawy (stanowiącej o obowiązku zachowania porządku i czystości na terenie gminy – przyp. red.) dany mieszkaniec jest zobowiązany do podłączenia własnej posesji do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Mamy przecież w Dubience nową oczyszczalnię ścieków, nową sieć kanalizacyjną i o ile mi wiadomo, wielu mieszkańców wciąż się do niej nie podłączyło. Pamiętam, że poprzedni wójt argumentował to w ten sposób, że nie ma możliwości, aby wymóc na danym właścicielu posesji decyzję o podłączeniu. Tutaj natomiast pani wójt stwierdza, że taka podstawa istnieje – zauważył radny Kiriew.

Radny zasygnalizował, że na funkcjonowanie sieci i budowę oczyszczalni gmina wydała znaczne środki w wysokości ponad 3 mln złotych i za zwykłą niegospodarność można byłoby uznać fakt, że część mieszkańców z tej sieci wciąż nie korzysta.

- Pamiętam, że decyzja o możliwości wybudowania szamba czy przydomowej oczyszczalni była wydawana z naszej strony za każdym razem, kiedy występowała jakaś obiektywna trudność w podłączeniu do sieci. Obecnie musielibyśmy raz jeszcze przeanalizować wszystkie takie przypadki – wyjaśniała wójt Deniusz-Rosiak.

Radny Kiriew zaznaczył, że jego postulat dotyczył zgoła innej sytuacji. Takiej, w której dana posesja posiada już wszystkie niezbędne instalacje, w tym odpowiednią studzienkę, a mimo to właściciel nie wykonał podłączenia.

Przewodniczący Mieczysław Neczaj zaproponował, aby opinię w sprawie wydał gminny radca prawny. Jego opinia natomiast mogłaby stanowić podstawę do dalszego rozpatrywania sprawy przez komisje.

- Prawo musi być jednakowe dla wszystkich. Każdy musi zostać zobligowany do tego, aby z tej sieci korzystać, jeśli tylko ma taką możliwość – mówił przewodniczący Neczaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 12.01.2023 07:16
Szkoda że w całej Dubience nie ma kanalizacji mieszkam przy głównej ulicy i bym się z chęcią podłączył ale poprzedni wójt nie chciał tego zrobić

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Gdzie mamy rozkład jazdy ????Data dodania komentarza: 08.05.2024, 17:41Źródło komentarza: Gm. Chełm. Autobusy wyjechały na trasy. Działa już Gminna Komunikacja SamochodowaAutor komentarza: JanTreść komentarza: A mi jak zrobiłem kat.A odebrali bezterminowe kat.B i zamiast "kreski" mam tą samą datę co przy kat.A. W tym kraju oszukują ludzi na każdym kroku!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:52Źródło komentarza: Chełm. Niewiedza czy naciąganie kursanta? Zamieszanie z kategorią AAutor komentarza: marolnyTreść komentarza: Idź do szkoły i poczytaj o prawie.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:04Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Dość dobrze. Natomiast współpraca z lobby archeologiczno-konserwatorskim w tym kraju to trochę jak bycie rolnikiem i wychwalanie Von Der Leyen. Ale ockną się wtedy, gdy prawo zostanie zaostrzone do tego stopnia, że wykrywacze pójdą w odstawkę. Archeolog sam nie zje i innemu nie da, w końcu tu jest Polin, nie będzie żaden hobbysta dłubał na własnym polu bez łaski urzędu. A nawet jak znajdzie ćwierć boratynki, to ma zameldować łaskawcom, inaczej zostanie złodziejem zabytków. I taki właśnie ustrój popierają ci, którzy wręcz chwalą się, jak to wiernie noszą dokumenty z prośbą o łaskę wbicia szpadla w kawałek ziemi.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:44Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: mądry inaczejTreść komentarza: Źle spałęś?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 05:51Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!
Reklama
Reklama
Reklama