Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama reklama Iwona Szłapak

Chełm. Rodzinna firma założyła wymarzony browar. Stawiają na piwa kraftowe

8 grudnia przejdzie do historii Chełma jako dzień uruchomienia pierwszego w mieście browaru rzemieślniczego. Po dekadzie przygotowań warzenia piwa podjęli się Jacek, Mirosław i Szymon Kozakowie. W miniony czwartek słodem zasypana została pierwsza kadź.
Chełm. Rodzinna firma założyła wymarzony browar. Stawiają na piwa kraftowe

- Chcemy produkować piwo lager, czyli lekko słodkawy trunek z dolnej fermentacji i w przedziale od 4,5 do 5,5 procent alkoholu. Przygotowania do uruchomienia warzelni trwały 10 lat. W ostatnim czasie musieliśmy wzmocnić i przystosować technicznie do produkcji konstrukcję wiekowej kamienicy - opowiada Szymon Kozak, główny piwowar w Browarze Kozak.

Olbrzymie kadzie przyjechały do Chełma w całości. Do budynku wnosiło je aż 8 osób. Samo uruchomienie linii produkcyjnej trwało około trzech miesięcy. Konieczna była instalacja stacji uzdatniania wody i jej osmotycznego filtrowania z zanieczyszczeń. Tak zwany zasyp pierwszej warki ześrutowanym słodem, czyli rozpoczęcie jednego pełnego cyklu produkcji brzeczki nastawnej jest dla Browaru Kozak wyjątkowym wydarzeniem.

- Wpisuje się to w jubileusz 25-lecia rozpoczęcia przez mojego ojca Jacka i wujka Mirosława działalności w branży gastronomicznej i restauracyjnej, który będziemy obchodzili w przyszłym roku. W samym Chełmie nie było jeszcze takiego przedsięwzięcia. Bardzo dawno temu piwo w naszym mieście produkował co prawda Browar Lubelski, ale nigdy nie było żadnego piwa rzemieślniczego. Zamierzamy pokazać chełmianom, czym jest i jak smakuje taki trunek - dodaje pan Szymon.

Czytaj także:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
leszek 12.12.2022 07:50
O- kozak- bedzie drogo

FANPIS 11.12.2022 20:50
O kozak -napewno bedzie drogo

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama