Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 9 lutego 2026 20:40
Reklama emisje gratis
Reklama

Jak znaleźć grób bliskiej osoby? Przez strony internetowe i aplikacje

Jeżeli na cmentarzu nie było się przez lata, a teraz ktoś chciałby odwiedzić konkretny grób, to może być problem z jego odnalezieniem. Jak sobie z tym poradzić?

Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Wręcz często się zdarza, że 1 listopada lub w dniach wokół tej daty ktoś chciałby odwiedzić grób, przy którym nie był przez lata. I nie pamięta, gdzie jest. Może kojarzyć kilka charakterystycznych cech nagrobka, ale nie ma pojęcia, w której alejce ktoś mu bliski został pochowany. Taka osoba spędza długie minuty, a niekiedy nawet godziny na poszukiwaniach. Im większa nekropolia, im szybciej chowane są na niej kolejne osoby, tym zadanie staje się trudniejsze. Czasami grobu po prostu nie da się odnaleźć.

Jak sobie z tym poradzić?

W dniu roboczym wystarczy zgłosić się do kancelarii cmentarza. Tam, podając nazwisko zmarłego (a często jeszcze można się wspomóc przybliżoną datą pochówku), można odszukać właściwą kwaterę. Pracownik kancelarii w takiej sytuacji pomoże i nie trzeba się martwić, że pytając o szczegóły, złamie się jakieś przepisy. W tym przypadku nie obowiązują zasady RODO.

Ale 1 listopada do cmentarnej kancelarii nikt się nie dostanie. Tego dnia można natomiast skorzystać z internetowej wyszukiwarki grobów. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma w Polsce sprawnie działającej i zawierającej wszystkie informacje ogólnopolskiej wyszukiwarki.

Korzystając z www.webcmentarz.pl, należy wybrać cmentarz, wpisać imię i nazwisko osoby i datę śmierci. Z kolei www.grobonet.com wymaga podania województwa, miasta i nazwiska zmarłego.

„Po wypełnieniu formularza, otrzymujemy listę osób pochowanych, które spełniają dane kryteria. Należy wybrać poszukiwaną osobę. Oprócz podstawowych informacji, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia i śmierci, internauta może zobaczyć także fotografię nagrobka oraz mapę cmentarza z wyróżnionym sektorem” – reklamuje się serwis.

Dokładniejsze i bardziej pomocne są strony lokalne z danymi z cmentarzy w konkretnym mieście. Takie działają np. w Gdańsku, Koszalinie, Lublinie, Krakowie, Łodzi czy Szczecinie i Wrocławiu.

Nadal nie są one perfekcyjne, ale np. na stronie cmentarze.lublin.eu po wpisaniu danych osoby zmarłej wyświetlą się również fotografia nagrobka oraz dane wszystkich pozostałych osób pochowanych w tej lokalizacji. System umożliwia także zapalenie wirtualnego znicza z dedykacją. Minusem takich stron jes jednakt to, że w ich zasobach nie zawsze znajdują się wszystkie lokalne nekropolie.

Aplikacja na telefon

Można także skorzystać z aplikacji na telefon. Są to np.

Cmentarz GPS,

Sakralny Poznań,

Polskie Cmentarze,

Szczecińskie Cmentarze,

Cmentarze Kraków,

Grobonet.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamatelefon
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MakaronTreść komentarza: Człowieku ! Twoje ego jest rozbuchane do poziomu Muska. Tobie się wszystko należy! Ty głosisz jedynie prawdy objawione. Jesteś już tak żenujący z tymi pretensjami do wszystkich tylko nie do siebie, że aż zęby bolą. Trochę skromności, mniej Internetu, więcej pracy dla Miasta. Inwestycja drogowa na 200 mln. Oby nie zatopiła finansów Miasta na długie lata. A ty się człowieku pchasz w coś co od samego początku nie miało prawa się spina. Megalomania z tą Fabryką wybiła w kosmos.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 18:17Źródło komentarza: Biurowca i dworca w Chełmie nie będzie. Spór miasta z ARP zakończony fiaskiemAutor komentarza: KosmitaTreść komentarza: Przyznam, że nie rozumiem Pana Trampa. Ludziak taki z energią i stu dziesięcioma pomysłami na minutę, to powinien sam sobie takiego Nobla nadać. W odróżnieniui od tego Skandynawskiego niech się nazywa na przykład Nagroda JOBLA-TRAMPA.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 17:21Źródło komentarza: USA zrywają kontakty z Czarzastym. Poszło o Pokojową Nagrodę NoblaAutor komentarza: KosmitaTreść komentarza: Uważam, że należy w tym miejscu wybudować ośrodek medytacji MIĘDZYGALAKTYCZNYCH, żeby KOSMICI pomieszkujący w okolicy mieli miejsce spotkań i mogli wreszcie różniaste dyrdymały dyrdymalić w dyrdymalski sposób. Niedaleko jest Lotnisko Chełm-Depułtycze Królewskie, więc jest lądowisko do parkowania bolidów międzygalaktycznych, gdy odwiedzą nas zacni goście z Galaktyki KINREPOK. Tak, to jest dobry pomysł. Zamościakom, to kapcie razem z majtami spadną, gdy takie coś w Chełmie powstanie.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 17:16Źródło komentarza: Biurowca i dworca w Chełmie nie będzie. Spór miasta z ARP zakończony fiaskiemAutor komentarza: MateuszTreść komentarza: I tak nie widać w miasteczku tych "pompowanych milionów". Chełm się zwija na maxaData dodania komentarza: 9.02.2026, 15:50Źródło komentarza: Miliony na inwestycje i rosnące długi. Chełm liderem wydatków, Zamość ostrożny, Biała Podlaska pośrodkuAutor komentarza: JarosławTreść komentarza: Zakopać dziurę i zrobić łąkę kwietną dla owadówData dodania komentarza: 9.02.2026, 15:46Źródło komentarza: Biurowca i dworca w Chełmie nie będzie. Spór miasta z ARP zakończony fiaskiem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama