Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Kulinarne perły dla naszych gospodyń. Znają się na smakach regionu

Gospodynie z Fajsławic i Wyryk brały udział w Targach „Smaki Regionów” w Poznaniu. W trakcie wydarzenia otrzymały dwie z ośmiu 'Pereł 2022” za najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz najlepsze danie i potrawę regionalną w województwie lubelskim. Nagrodzony został pieróg pieczony z makiem i marchewką oraz szynka pascha pod kołderką z kiszonej kapusty.
Kulinarne perły dla naszych gospodyń. Znają się na smakach regionu
Justyna Torbicz (dolny rząd, pierwsza od prawej), i Anna Wójcik (górny rząd, druga od prawej) odebrały Perły 2022.

Źródło: UG Fajsławice

- To bardzo stara potrawa. Kiedyś cukier nie był tak dostępny. Dlatego słodziło się pierogi marchewką albo burakami cukrowymi. Doszłam do wniosku, że lepsza będzie marchewka, bo tak robiła moja babcia. Żeby wykonać takiego pieroga, trzeba przygotować ciasto drożdżowe. Mak należy ugotować, przecedzić, przekręcić przez maszynkę i dodać startą marchewkę. Następnie w kolejności jest formowanie pierożków i pieczenie - opowiada  Anna Wójcik, autorka nagrodzonego produktu.

To już trzecie Perła w dorobku członkiń Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach. W 2011 roku otrzymały ją za „zupę chłopską fajsławicką”, a dwa lata później za „karpia pieczonego w ziołach”.

Drugą Perłę odebrała Justyna Torbicz z Koła Gospodyń Wiejskich „Swańki” w powiecie włodawskim. Podkreśla, że jest to pracochłonne danie, ale bardzo wyraziste w smaku. Inspirację zaczerpnęła z książki Oskara Kolberga. Ten znany etnograf między innymi opisał, co się dawniej jadało się na Polesiu i Chełmszczyźnie.

Teraz przed gospodyniami z gmin Fajsławice i Wyryki czeka procedura wpisania dań na listę produktów tradycyjnych Lubelszczyzny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama