Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Stachniuk Optyk

Kolejne odkrycie poszukiwaczy historii. Szyna wróciła na swoje tory

Znalezisko włodawskich odkrywców trafiło właśnie do Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. W niedzielę, 18 września odbyło się oficjalne przekazanie szyny kolejowej pracownikom Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze, czyli oddziałowi lubelskiego miejsca martyrologii.
Kolejne odkrycie poszukiwaczy historii. Szyna wróciła na swoje tory

Źródło: Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej

Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej po raz kolejny udowadnia, że nie spoczęło na laurach. Podczas poszukiwań na terenach bagiennych, które przez osuszanie się terenu można już było eksplorować, udało się im znaleźć szynę kolejową. Mogła ona stanowić element kolejki wąskotorowej funkcjonującej w obozie m.in. do obsługi krematorium lub być przeznaczona do dalszej rozbudowy tej kolejki.

- Miejsce odnalezienia także stanowi zagadkę, której dzisiaj już chyba nie rozwikłamy. Znaleźliśmy ją niedaleko Sobiboru i torów kolejowych na terenie Nadleśnictwa Włodawa. Początkowo wydawało się, że jest to zwykły kawałek metalu – stali, nic innego jak szyna kolejowa. Bardzo szybko okazało się, że również tym razem dotknęliśmy historii ziemi włodawskiej, ale tej najbardziej bolesnej, najbardziej tragicznej, jaka się tu rozegrała… Historii ludobójstwa i śmierci ponad 250 tys. ludzi zamordowanych przez hitlerowców w obozie zagłady w Sobiborze - informuje nas stowarzyszenie.

Po wstępnej identyfikacji znaleziska - decyzją Konserwatora Zabytków 18 września - odnaleziony przedmiot został przekazany na ręce pana Tomasza Oleksy-Zborowskiego, kierownika Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Przekazana szyna zostanie przewieziona do Muzeum na Majdanku w Lublinie, gdzie będzie poddana dalszym badaniom i konserwacji.

Czytaj także: Włodawscy odkrywcy nie próżnują. Znaleźli kolejny nieśmiertelnik

- Przekazana przez Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej szyna jest obecnie depozytem Państwowego Muzeum na Majdanku. Gdy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie zdecyduj, ze zostanie tam na stałe, poddana zostanie zabiegom oczyszczającym oraz gruntownej konserwacji w pracowni naszego muzeum - informuje Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Analiza pozwoli na dokładne określenie jego stanu oraz umożliwi szczegółową identyfikację. Weryfikacja wykonana przez specjalistów – konserwatorów będzie kluczowym czynnikiem w podjęciu decyzji o dalszych losach szyny. Dopiero po wykonaniu takiej ekspertyzy muzeum będzie w stanie określić, czy i gdzie będzie eksponowana.

- Jako miejsce pamięci sprawujące opiekę nad obszarem byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze traktujemy każde takie znalezisko jako szansę na poznanie kolejnych szczegółów dotyczących historii SS-Sonderkommando Sobibor – realiów funkcjonowania obozu i losów deportowanych tam ofiar. Znajdująca się w centrum wystawy stałej gablota, zawierająca ponad 700 eksponatów znalezionych na terenie byłego obozu zagłady najlepiej ilustruje znaczenie takich obiektów. Dziś przybliżają one odwiedzającym miejsce pamięci realia funkcjonowania obozu, a przede wszystkim przywracają one tożsamość zamordowanym w Sobiborze ludziom. Dzieje się to wbrew zamiarom niemieckich sprawców, którzy grabiąc i niszcząc fotografie, dokumenty i rzeczy osobiste ofiar starali się zatrzeć wszelkie ślady ich życia, a likwidując niemal całkowicie infrastrukturę obozu usiłowali ukryć dowody na jego istnienie i popełnionych tam zbrodni - dodaje Stanek.

Większość spośród odnalezionych w Sobiborze artefaktów stanowią drobne przedmioty osobiste należące do deportowanych do obozu ludzi. Obiekty o nieco większych gabarytach – m.in. fragmenty infrastruktury kolejowej – były już odkrywane w Sobiborze w latach 2013-2017.

Czytaj także: Włodawa. Dalsze losy nieśmiertelnika żołnierza z Wyryk [TYLKO U NAS]

Dzięki uprzejmości Tomasza Oleksy-Zborowskiego oraz Justyny Kuszneruk, członkowie stowarzyszenia po przekazaniu szyny zwiedzili ekspozycję muzeum w Sobiborze i usłyszeli historię tego miejsca.

Stowarzyszenie Odkrywców Ziemi Włodawskiej, pomimo stosunkowo krótkiego okresu swojej działalności, ma już na swoim koncie kilka ważnych odkryć, a także działania społeczne na rzecz upamiętniania historii. W marcu tego roku członkowie stowarzyszenia zaangażowali się i posprzątali stary cmentarz w Suchawie - miejscu pochówku zarówno Polaków, jak i Ukraińców. W kwietniu sensacją było odnalezienie nieśmiertelnika polskiego żołnierza, a także jego żyjących potomków. Ostatnio w lipcu stowarzyszenie postawiło krzyż i upamiętniło cmentarz epidemiczny w Lucie.

O wszystkich tych niesamowitych odkryciach i działaniach mogą państwo przeczytać na naszym portalu internetowym www.supertydzien.pl. Nasza gazeta informuje o tych społecznych działaniach od samego początku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: N-lTreść komentarza: To że Dyrektorzy decydują o zatrudnieniu lub zwolnieniu nauczyciela to fikcja. Decyzja zawsze jest po stronie władz miasta o czym Pani Dorota C doskonale wie.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 08:19Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckie
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama