Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Włodawa. Praca za długi? Pierwsi chętni już się zgłosili

Długi najemców mieszkań komunalnych i socjalnych we Włodawie sięgają prawie 1,5 mln złotych. Zaległości czynszowe ma już 50 lokatorów. Miasto pozwala im długi odpracować. Można też zamienić mieszkanie na mniejsze. To w ramach programu "Praca za długi".
Włodawa. Praca za długi? Pierwsi chętni już się zgłosili
Zadłużeni lokatorzy mogą wykonywać drobne remonty, mycie okien czy grabienie liści

Autor: utroja0

Źródło: Pixabay

- Pierwsi zalegający z opłatami lokatorzy zgłosili się już do programu - powiedział na ostatniej sesji rady miasta burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. - Żeby zmniejszyć zadłużenie czynszowe w naszych zasobach mieszkaniowych, dokonaliśmy już też pierwszej zamiany mieszkania na mniejsze. W przygotowaniu są kolejne lokale o mniejszej powierzchni, bądź niższym standardzie, do których niedługo przeprowadzą się nasi najemcy - dodał.

Miejscy urzędnicy skutecznego sposobu na dłużników szukali od dawna. O pomyśle odpracowywania zadłużenia i zamiany mieszkań (o czym pisaliśmy już w naszej gazecie) powiedzieli głośno podczas kwietniowego posiedzenia miejskiej rady.

- Poważnie się nad takim rozwiązaniem zastanawiamy. Tym bardziej że korzystają z niego inne samorządy - mówił wtedy burmistrz Muszyński.

Jakie prace będą wykonywać dłużnicy miasta? Chodzi o drobne remonty, mycie okien, grabienie liści czy malowanie ogrodzenia - w taki sposób zaległości czynszowe odpracowują mieszkańcy lokali gminnych m.in. w Bydgoszczy, Łodzi, Krakowie czy w Warszawie.

Czy to się sprawdzi, okaże się w przyszłości. Włodawski ratusz musi działać, bo lokatorzy mieszkań komunalnych, w sumie, zalegają z płatnościami na kwotę 1 mln 492 tys. 800 złotych.

- To ogromne zadłużenie jak na miasto liczące trochę ponad 12 tys. mieszkańców. Tym bardziej że w wielu innych miastach, w których żyje 14-15 tys. osób, te długi są dużo mniejsze, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych - mówił na ostatniej sesji radny Lucjan Gąsiorowski. Przeczytał też protokół posiedzenia komisji budżetu i rozwoju lokalnego, z którego wynika, że we Włodawie na 48,5 mkw. potrafi być zameldowanych nawet 15 osób.

Zdaniem członków komisji najemcy miejskich lokali socjalnych i komunalnych powinni być lepiej monitorowani. Brak jest współpracy poszczególnych wydziałów i instytucji miejskich w tej kwestii. Nie ma planu pomocy osobom, które z regulowaniem zadłużenia sobie nie radzą, ani osoby, która trzymałaby nad tym pieczę i koordynowała wszelkie działania.

Czytaj także:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama