Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Włodawa. Zagrali spektakl i rozmawiali o uchodźcach

Przyjechali zaprezentować historię rodziny Kurdów i spotkać się z mieszkańcami Włodawy. Pogoda trochę pokrzyżowała plany, ale zainteresowani spektaklem przybyli do Włodawskiego Domu Kultury, gdzie ostatecznie przeniesiono występ.
Włodawa. Zagrali spektakl i rozmawiali o uchodźcach

W miniony piątek we Włodawskim Domu Kultury o 17.30 można było zobaczyć spektakl "Dworzec - Rezygnacja". Pierwotnie wydarzenie miało się odbywać na placu przy Czworoboku, jednak z powodu złych warunków atmosferycznych spektakl przeniesiono do WDK.

Przedstawienie opowiada o rodzinie Kurdów pochodzących z Iraku, która przed prześladowaniami w rodzimym kraju ucieka do Polski. Twórcy chcą poprzez sztukę opowiedzieć o losie tych, którzy próbują przedostać się do Polski na granicy Brześć/Terespol, o otwartości Polaków oraz o tym, co dzieje się na dwóch sąsiednich granicach naszego kraju.

- Po wybuchu wojny w Ukrainie, słowo „uchodźca” zmieniło swoje znaczenie – z pejoratywnego na neutralne. Jednocześnie sposób traktowania zależy nie tylko od tego, na jakiej granicy znajdują się uchodźcy przybywający do Polski, ale także od tego, skąd pochodzą, jaki mają kolor skóry, jaką kulturę. Jak zmieniła się więc otwartość Polaków? Co dzieje się na dwóch sąsiednich granicach naszego kraju? W czasach, gdy tuż obok nas toczą się równoległe dwa zupełnie inne kryzysy, chcemy pokazać Polakom, jak osoby w trudnej sytuacji są traktowane przez państwo, straż graniczną, rówieśników - mówili przed spektaklem organizatorzy.

Po spektaklu miała miejsce dyskusja prowadzona przez Aleksandrę Chrzanowską ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Natalię Gebert związaną z Fundacją Inicjatywa Dom Otwarty, z udziałem Tadżyka mieszkającego w Polsce – Sanjara Hoshimi

Wydarzenie to realizowane jest pod skrzydłami Fundacji Banina. Na scenie wystąpili: Żenia Adamenko, Kalina Jargieło, Joanna Labus, Marta Rolska, Alicja Stankiewicz, Dmitrij Tsishko. Za reżyserię odpowiedzialny był Bartłomiej Miernik, a scenariusz napisał wspólnie z Martą Fortowską. Przygotowaniem kostiumów i scenografii zajęła się Anna Lutek, a choreografię i ruch sceniczny opracowała Marta Rolska. Kierownikiem produkcji jest Karolina Kaliszuk.

Premiera spektaklu miała miejsce 3 lipca 2022 r. w Lublinie. Projekt „Produkcja i eksploatacja spektaklu plenerowego „Dworzec-rezygnacja”” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama