Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Reklama MAREX

Chełm będzie miał na rajdzie Złombol mocny skład. Dołącza skoda

Do chełmskiej, złombolowej grupy dołączy również skoda 120L, którą w podróż do Albanii udadzą się Damian i Karina Sawiccy. Rok temu rajd był ich pomysłem na podróż poślubną, którą przebyli z Polski do Turcji. - Było fantastycznie, dlatego chcemy kontynuować przygodę również w tym roku – mówią zgodnie małżonkowie.
Chełm będzie miał na rajdzie Złombol mocny skład. Dołącza skoda

Autor: nadesłane

Damian i Karina mieli ochotę na to, by w słynnym „Złombolu” wziąć udział już kilka lat temu, a dokładnie w 2018 roku.

- Wówczas nie pojechaliśmy dlatego, że nie zdążyliśmy przygotować odpowiedniego samochodu. Nie znaleźliśmy też odpowiednio dużo czasu na samą podróż. Później nasze plany pokrzyżowała pandemia. Do pomysłu startu wróciliśmy rok temu, kiedy rajd startował z Katowic, a metą była Turcja - wspomina pan Damian. 

Młodzi małżonkowie przekonali się, że tego typu wydarzenie może być świetnym sposobem na przeżycie podróży poślubnej. Podróży, jak się później okazało, dosyć wymagającej.

- Termin startu wypadał akurat dwa tygodnie po naszym ślubie, w związku z czym stwierdziliśmy, że to idealna okazja na spędzenie w ten sposób podróży poślubnej. Pozostał tylko jeden problem - brak samochodu. Aby auto mogło być dopuszczone do imprezy, musi spełniać kilka warunków. Nie powinno być przede wszystkim zbyt "młode" i zaawansowane technologicznie. W końcu nasz wybór padł na skodę 120L, do której mam osobiście spory sentyment, ponieważ taki model samochodu posiadał mój wujek – wyjaśnia Sawicki.

Poszukiwania samochodu para rozpoczęła w kwietniu 2021 roku. Udało im się znaleźć dosyć unikatowy egzemplarz, który zakupili od wnuka pewnego staruszka, który po gruntownym wyremontowaniu samochodu postanowił już nim nie jeździć i skoda trafiła na ponad 20 lat do stodoły.

- Prawdziwa okazała się stara maksyma, że na kondycję techniczną samochodu najbardziej wpływa jego nieużywanie. Co prawda większość części była w samochodzie nowa, ale cóż z tego, jeśli nie pracowały praktycznie od 20 lat. Po pierwszych próbach jazdy okazało się, że wszelkie możliwe przewody są nieszczelne, płyny wyciekają, hamulce są skorodowane, a silnik nie miał odpowiedniej kompresji - opisuje pierwsze chwile ze skodą Sawicki.

By zaradzić nieprzewidzianym przeszkodom, ekipa postanowiła kupić inny silnik z nieco młodszego samochodu – skody favorit. Ostatecznie okazało się, że gruntownego remontu wymaga również druga jednostka. Niezbędną naprawdę pan Damian przeprowadził wraz ze swoim tatą w ekspresowym tempie dwóch dni.

Jak wyglądały przygotowania do tegorocznej edycji imprezy?

- W tym roku wymieniliśmy skrzynię biegów na 5-biegową, co zwiększyło naszą prędkość przelotową o zawrotne 13 km/h (teraz możemy poruszać się ze stałą prędkością ok. 100 km/h, więc nie wyprzedzają nas ciężarówki). Przeprowadziliśmy też profilaktycznie wymianę uszczelki pod głowicą oraz wymianę rozrządu. W ubiegłym roku nie mieliśmy większych awarii, a jeśli jakieś powstały, naprawiliśmy je dosyć niskim kosztem. Liczy się dobra zabawa - uśmiecha się pan Damian. 

Dlaczego małżeństwo Sawickich chce powtórnie wyruszyć w tę niezwykłą trasę?

- Przede wszystkim wspieramy dzieciaki, to liczy się w tym wszystkim najbardziej. Organizatorzy imprezy wydają później te pieniądze, uwzględniając potrzeby i specyfikę każdej placówki. W jednej bardziej przyda się sprzęt sportowy, w innej będzie to np. potrzeba sfinansowania dodatkowych wyjazdów czy kolonii. Złombol to oczywiście świetnie spędzony czas. Nie chodzi tu o samą jazdę (pokonujemy średnio 700-800 km dziennie), ale o poznawanie ciekawych ludzi. Staramy się unikać autostrad. Z premedytacją wybieramy trasy oddalone od cywilizacji. Złombol to niezapomniany klimat i dreszczyk emocji z każdym kolejnym kilometrem – podsumowuje pan Damian.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: bolce zaczynaj szaleć - na rejowieckiej to se zrobił tor wyścigowyData dodania komentarza: 17.05.2024, 08:39Źródło komentarza: Wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Pasażerka wylądowała w szpitaluAutor komentarza: MieszkańcyTreść komentarza: Proszę zainteresować się z sytuacją, jaka panuje w miejscowości Sielec - czyli z budowlanym bublem. Obecnie trwają prace nad przebudową drogi, która przez wiele lat była zaniedbana przez starostwo. I pomimo, że będzie położona nowa nawierzchnia, będzię wykonane porzerzenie, które niby będzie imitować chodnik lub ścieżkę rowerową (co przy ogromnym ruchu w tej miejscowości niewpłynie w 100% na porawę bezpieczeństwa), nie obejdzie się oczywiście bez bubli. Otóż w planach nie przewidziano wykonania rowów oraz przepustów. Część działek zabudowanych oraz pól jest o wiele wyżej niż droga, co jak już widzieliśmy w przeszłości powodowało zalanie i zamulenie błotem drogi, jak również niektórych gospodarstw. Jest niewyobrażalne, że w obecnych czasach projektując drogę za "grube miliony" nie uwzględnia się takich rzeczy. A na facebooku gminy p. wójt chwali się, jak to z jej inicjatywy zorganizowano spotkanie z przedstawicielami starostwa w celu porozumienia. Szkoda że na etapie projektowania (za co odpowiada gmina), nie zorganizowano zebrania, nie porozmawiano z mieszkańcami, aby weliminować takie niespodzianki. Teraz trwa przerzucanie odpowiedzialności za tę sytuację. Starostwo zasłania się brakiem miejsca w pasie drogowym, a wystarczyło uporządkować przed budową kwestię wielu ogrodzeń, które są postawione w pasie drogowym. W miejscowości Kasiłan jakoś nie było problemu z wstawianiem przepustów pod wjazdami. Kolejnym bublem jest niewykonanie poszerzenia drogi od skrzyżowania w Sielcu do kolejnego skrzyżowania w Kumowie. Jak mają się poruszać piesi?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Tak, myśli. To jedyny rodzaj elektrowni, który najeźdźca będzie musiał oszczędzić. Elektrownie konwencjonalne są nagminnie ostrzeliwane i niszczone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nas
Reklama
Reklama
Reklama