Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Na Lubelszczyźnie ciągle przybywa pracujących cudzoziemców

W województwie lubelskim jest coraz więcej legalnie pracujących obcokrajowców, którzy są zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Najwięcej zadomowiło się u nas obywateli Ukrainy.
Na Lubelszczyźnie ciągle przybywa pracujących cudzoziemców

Autor: pixabay/kaboompics

W regionie składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS opłacało na koniec czerwca już ponad 29,5 tys. cudzoziemców. W ciągu pół roku ich liczba wzrosła o ponad 11 procent (o 2,9 tys. osób).

Nadal największą grupę stanowią wśród nich obywatele Ukrainy. W województwie lubelskim to już około 18,4 tys. osób, czyli o 1,8 tys. więcej niż na koniec ubiegłego roku.

– Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie nie zauważyliśmy, aby masowo wyrejestrowywano z ubezpieczeń obywateli tego kraju. Potwierdzają to także obecne i historyczne dane. W ostatnich miesiącach stale obserwowaliśmy wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce, także Ukraińców – wskazuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Na drugim miejscu pod względem liczebności w rejestrach ZUS są Białorusini. W województwie lubelskim to 7,9 tys. osób. Ubezpieczonych z pozostałych narodowości jest znacznie mniej.

- Większość ubezpieczonych w Lubelskiem cudzoziemców, bo aż 61 procent, to osoby zatrudnione na umowy o pracę. Pozostali korzystają przede wszystkim z umów cywilnoprawnych lub są przedsiębiorcami. Wśród obcokrajowców zgłoszonych do ZUS w regionie jest niecały tysiąc osób, które prowadzą własne działalności gospodarcze – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Do pracy w Polsce przyjeżdżają przede wszystkim osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25 do 49 lat. Przy czym najwięcej pracowników z zagranicznym paszportem ma od 30 do 39 lat. Wśród ubezpieczonych cudzoziemców dominują mężczyźni.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamaprzystań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama