Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 01:48
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Testy przełomowej szczepionki na boreliozę. Wezmą w nich udział również Polacy

Na ten preparat czeka wielu chorych. Na szczęście wyniki dotychczasowych badań są obiecujące. Szczepionka na boreliozę wkrótce może być dostępna dla pacjentów.
Testy przełomowej szczepionki na boreliozę. Wezmą w nich udział również Polacy
Autor: iStock

Nie będzie to pierwszy tego typu preparat, bo w XXI wieku była już dostępna szczepionka przeciwko odkleszczowej boreliozie. Jej skuteczność oceniano jednak bardzo nisko, przez co nie była zbyt popularna. Dlatego zapadła decyzja o wycofaniu jej z rynku – przypomina RMF24.

Wkrótce lek może doczekać się jednak swojego następcy, który ma być skuteczniejszy i bezpieczniejszy. Firmy Pfizer i Valneva rozpoczną w ciągu najbliższych miesięcy trzecią fazę testów swojej szczepionki VLA15 przeciwko tej groźnej chorobie. Pierwsze badania nad lekiem potwierdziły, że jest on bezpieczny i odpowiednio stymuluje organizm do walki z zakażeniem. Teraz uczestnicy przedsięwzięcia z różnych krajów – w tym również Polski – sprawdzą skuteczność preparatu.

Sześć tysięcy osób przyjmie 3 dawki szczepienia badanym preparatem lub placebo, żeby po roku przyjąć dawkę przypominającą. W okresie największej aktywności kleszczy naukowcy sprawdzą, jak substancja wpłynęła na układ immunologiczny pacjentów.

Czym jest borelioza?

Do zakażenia dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Po kilku dniach od ukąszenia pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która potem się powiększa, tworząc czerwoną plamę, tzw. rumień wędrujący. Jest to najbardziej typowy z objawów boreliozy.

Pozostałe objawy to m.in.:
- szumy w uszach,
- wrażenie zimna,
- skurcze mięśni,
- poczucie dezorientacji,
- zaburzenia pamięci,
- przewlekłe zmęczenie.

Wczesne stadium choroby pozwala na jej leczenie antybiotykami, jednak w niektórych przypadkach potrzebna może być dodatkowa terapia, a nawet rehabilitacja. Nieleczone zakażenie może powodować ciężkie choroby, np. zapalenie mózgu lub opon mózgowych, porażenie nerwu twarzowego czy niedomykalność szpary powiek.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama