Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Rejowiec Fabryczny. XX Jarmark Pawłowski już za nami!

Szybko minął XX, jubileuszowy jarmark pawłowski. Jak można było się jednak spodziewać, wszystko przebiegło zgodnie z planem, a organizatorzy po raz kolejny udowodnili, że tradycyjne zawody jeszcze nie wyginęły...
Gm. Rejowiec Fabryczny. XX Jarmark Pawłowski już za nami!

Autor: Anna Wyczyńska

Pośród wielu letnich wydarzeń kulturalnych jarmark pawłowski zajmuje szczególne miejsce. Każdy, kto chociaż raz miał okazję "zasmakować" niesamowitej atmosfery tego niezwykłego spotkania, chętnie tutaj powraca. Jarmarkowe stoiska przenoszą w inny wymiar rzeczywistości - przywołują w pamięci uczestników wspomnienia z domów ich rodziców i dziadków. Rzemieślnicy, którzy wystawiają swoje wyroby, udowadniają natomiast, że wciąż są potrzebni, że wciąż potrzebne i poszukiwane są przedmioty nie tylko użyteczne, ale i piękne. 

- Myślę, że tegoroczny jarmark spełnił nasze, organizatorów, oczekiwania. Pojawiło się w sumie ponad 120 różnych wystawców. Przybyło również bardzo wielu uczestników. Można było zajrzeć do naszej zagrody edukacyjnej, gdzie, przy pomocy garncarza można było samodzielnie wytoczyć na kole naczynie. Możliwe było również wykucie jakiegoś przedmiotu w kuźni. Chętni mogli w końcu chwycić za dłuto i coś samodzielnie wyrzeźbić. Cieszy to, że wiele osób przyjechało do nas po raz pierwszy. Można mieć nadzieję, że pojawią się również w kolejnych latach - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie Agnieszka Herda. 

Obchody uatrakcyjniły konkursy. Rywalizacja przebiegała w sumie w czterech kategoriach: konkursie garncarskim, konkursie kulinarnym "Tradycyjne smaki gminy Rejowiec Fabryczny" oraz konkursie na najatrakcyjniej zaprezentowany ginący zawód. W przypadku tego ostatniego konkursu przyznano zarówno nagrody ufundowane przez starostwo powiatowe w Chełmie, jak i tzw. nagrodę publiczności. 

Przedstawiamy klasyfikacje końcowe wszystkich przeprowadzonych konkursów.

XI Konkurs garncarski "Garnki rzymskie":

I miejsce - Sławomir Żołnacz

II miejsce - Szczepan Kasiura

III miejsce - Marek Frącek

wyróżnienia otrzymały:  Elżbieta Bułdin oraz Robert Wójtowicz

 

Konkurs na najatrakcyjniej prezentowany Ginący Zawód:

I miejsce - Małgorzata i Tomasz Krajewscy (pająki)

II miejsce -  Sebastian i Zofia Kozłowscy (wyroby garncarskie)

III miejsce - Krzysztof Marczydło (wyroby kowalskie)

wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

Regina Redde (wyroby tkackie na krosnach)

Maria Szwargolińska (wyroby na szydełku)

Krystyna i Jan Ulaniccy (wyroby rzeźbiarskie)

Barbara Wolińska (kompozycje z suchych kwiatów)

Władysław Kowal (wyroby z wikliny - koszyki)

 

Konkurs kulinarny "Tradycyjne smaki Gminy Rejowiec Fabryczny":

1. produkty pochodzenia zwierzęcego:

I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Gołębianki (świeżonka)

II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Białopolu (krupnik po gospodarsku)

III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Krzywowoli "Krzywowolanki" (krzywowolski sernik rozkoszny)

wyróżnienie w tej kategorii otrzymała: Monika Krzeszczyk (pyzy z mięsem w sosie kurkowym)

2. produkty pochodzenia roślinnego:

I miejsce - Elżbieta Drozd (a'la piróg z kaszą, serem i miętą)

II miejsce -  Iwona Stadnik (racuchy)

III miejsce - Grażyna Rejak (pasztet z cukini)

wyróżnienie w tej kategorii otrzymała: Maria Kociuba (pasztet z kaszy gryczanej)

3. produkty inne

I miejsce - Stowarzyszenie Aktywnych Gospodyń w Lisznie (nalewka Aroniówka)

II miejsce - Krystyna Jonik (nalewka orzechowa)

III miejsce - Ola Sałek (czarna nalewka z czarnego bzu z nutą wiśni)

wyróżnienie otrzymało: Koło Gospodyń Wiejskich Wereszczynianki (nalewka wereszczyńska)

 

Konkurs na najatrakcyjniej prezentowany Ginący Zawód - nagroda publiczności:

wystawca - Jadwiga Żukowska (wyroby hafciarskie i koronkarskie)

zgłaszający: Agnieszka Zarzycka, Krzysztof Puzio, Agata Laskowska, Jolanta Żukowska, Urszula Świeca, Justyna Hossan

 

Tak było w niedzielę na pawłowskim rynku. Zapraszamy do fotogalerii. 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama