Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Kraśniczyn. Pomnik kardynała z kapsułą czasu [ZDJĘCIA]

Przy starej plebanii w Surhowie odsłonięto i poświęcono figurę kardynała Stefana Wyszyńskiego. Proboszcz i parafianie chcieli w ten sposób uczcić pamięć wybitnego Polaka, który jeszcze jako zwykły ksiądz ukrywał się tu w czasie niemieckiej okupacji. W cokole zamurowana została kapsuła czasu.
Gm. Kraśniczyn. Pomnik kardynała z kapsułą czasu [ZDJĘCIA]

Autor: Parafia Surhów, UG Kraśniczyn

Stara plebania nazywana jest domem spotkań imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Kardynał był częstym gościem księdza Markiewicza, gdy ten był jeszcze proboszczem naszej parafii. Dobrze się znali i rozmawiali wielokrotnie. Mam wrażenie, że poza gminą ten wątek w życiorysie kardynała jest mało znany. W jego obszernej biografii, o Surhowie i Żułowie praktycznie nic nie zostało wspomniane. Szkoda, bo te ślady na ziemi lubelskiej i zamojskiej rzeczywiście są - mówi ks. Tomasz Dumański, proboszcz parafii Surhów.

 W ubiegłym roku odbyła się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po konsultacji z radą parafialną proboszcz doszedł do wniosku, że warto byłoby ten moment upamiętnić. Po licznych poszukiwaniach pomnik został sprowadzony z Częstochowy. Znana w środowisku kościelnym firma tworzy figury z masy żywiczno-betonowej, które są przeznaczone głównie do użytku zewnętrznego. Cokół wymurowali parafianie, którzy zrobili to własnym, gospodarczym sposobem. 

 - Wszystko poświęciliśmy 31 lipca podczas uroczystej mszy świętej w obecności wójt Moniki Grzesiuk oraz społeczności szkoły podstawowej w Kraśniczynie, która nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego. Hojność wiernych bardzo mnie zaskoczyła. Z tego, co wiem, to wszystkim figura bardzo się podoba - dodaje.

Pomysł na kapsułę czasu powstał na wypadek, gdyby w przyszłości cokół trzeba było rozebrać, przesunąć lub remontować. Umieszczona i zamurowana została ona w specjalnym naczyniu. Przy odpowiednim sprzęcie figurę można zdjąć w łatwy sposób. Kopia pamiątkowej inskrypcji i dokumentów została wpisana w kroniki parafialne.

- Może kiedyś przyszłe pokolenia odnajdą tę kapsułę czas. W tym momencie dostępu do niej nie ma. Zrobiłem taką specjalną kserokopię, zdjęcia tego wszystkiego, co zostało tam umieszczone. W planach jest jeszcze tablica informacyjna i oświetlenie całości - kwituje proboszcz.  

Okazja do zaprezentowania figury Wyszyńskiego szerszemu gronu mieszkańców gminy i jej gości nadarzy się już 14 sierpnia. Na ten dzień zaplanowano dożynki gminno-parafialne w Surhowie. Rozpoczną się one od uroczystej mszy świętej, którą poprzedzi korowód wieńców dożynkowych. Podczas wydarzenia będzie również rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec i ogród dożynkowy. Przewidziano także występy zespołów.

Czytaj także:

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama