Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 09:21
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Gm. Siedliszcze. „Uprzejmie donoszę...” czyli lipna sprawa

Powraca temat starego drzewostanu, okalającego kościół w Woli Korybutowej. Fundacja Aquila, która w kwietniu tego roku alarmowała o tym, że okazałe lipy „zostały wycięte i zostały tylko gołe pnie”, tym razem  postanowiła poinformować opinię publiczną o tym, że za rzekomo niedozwolone prace nałożono na administratora terenu karę pieniężną w wysokości ok. 50 tys. złotych. Okazuje się jednak, że prawda o drzewach nie jest do końca taka, jaką chcieliby ją widzieć tzw. obrońcy przyrody.
Gm. Siedliszcze. „Uprzejmie donoszę...” czyli lipna sprawa
Autor: Fundacja Aquila

Po raz pierwszy informacja o wyciętych lipach pojawiła się w mediach społecznościowych w kwietniu bieżącego roku. Zaalarmowani tymi doniesieniami, postanowiliśmy sprawdzić, czy zarządca terenu, czyli proboszcz parafii w Woli Korybutowej, wykonał prace pielęgnacyjne zgodnie ze sztuką. Pytaliśmy o to, czy prace pielęgnacyjne zostały przeprowadzone w taki sposób, by drzewa nie zostały pozbawione możliwości dalszego rozwoju. O opinię na ten temat prosiliśmy również Pawła Wirę, kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie. Przedstawiciel jednostki wyrażał wówczas nadzieję, że prace były prowadzone zgodnie z przepisami i bez szkody dla zabytkowych drzew.

- Jeżeli drzewa faktycznie padły ofiarą nieprzemyślanego ogłowienia, to jest to niepowetowana strata niemożliwa do naprawienia - informował Wira. 

Obecnie dysponujemy już wszystkimi oficjalnymi opiniami na temat działań podejmowanych przez parafię.

- Cały postępowanie związane z oceną drzewostanu przeprowadziliśmy na wniosek Fundacji Aquila. Konserwator zabytków istotnie przyjrzał się bliżej całej sprawie, ale nie zakwestionował działań osób, które dokonały tych prac. Uważa, że nie doszło do naruszenia dobrostanu tych drzew. Postępowanie, jakie zmuszeni byliśmy przeprowadzić na wniosek fundacji, wiązało się również ze sporządzeniem odpowiedniej ekspertyzy dendrologicznej, za którą gmina musiała zapłacić 5 tys. złotych. De facto osoba, która sporządzała tę dokumentację, również stwierdziła, że nie naruszono drzew w sposób znaczący. Być może korony zostały przerzedzone w nieco większym stopniu, niż powinny, ale tak naprawdę nie doszło do żadnego większego uszkodzenia. Zresztą te korony już zaczęły się ładnie zagęszczać. Nałożyliśmy co prawda umowną karę, ale została jednocześnie zawieszona. Osobiście sądzę, że ktoś „życzliwy” doniósł takim czy innym organom o tych pracach, wietrząc sensację. To nie był pierwszy tego typu przypadek w tej parafii. Wokół kościoła w Woli Korybutowej odbywają się często polowe msze św. Gdyby na kogoś z uczestników spadła gałąź, wówczas mówiono by o tym, że ksiądz nie zabezpieczył odpowiednio tego terenu - zaznacza burmistrz Siedliszcza.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama