Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 00:51
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Nawet 36 stopni! Synoptycy ostrzegają przed groźnymi upałami

Najbliższe dni lepiej spędzić w domowym zaciszu. Bo temperatura za oknem wzrośnie do stopnia, który może zagrażać życiu i zdrowiu.
Nawet 36 stopni! Synoptycy ostrzegają przed groźnymi upałami
Autor: iStock / screen IMGW

Przyglądając się prognozom pogody na najbliższe dni, nasuwa się pytanie – czy Europa powinna obawiać się powtórki temperaturowego armagedonu, który na początku drugiego tysiąclecia odebrał życie kilkudziesięciu tysiącom osób?

W sierpniu 2003 roku – szczególnie we Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Portugalii – nasiliły się mordercze upały. Według oficjalnych szacunków zmarło ponad 50 tys. osób, choć niektóre źródła podają, że było to nawet 70 tys. Słupki rtęci wskazywały wówczas rekordowe 47,4 st. C. (Amareleja w Portugalii). Francuzi odnotowali 44 st. C.

Choć w najbliższym czasie upał nie przekroczy tych dramatycznych barier, we Francji i Wielkiej Brytanii termometry mogą wskazać ponad 40 st. C. Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega jednak, że w naszym kraju – choć nie w takim stopniu – również poleje się z nieba żar. Wydano ostrzeżenia najwyższego stopnia dla pięciu województw.

Gdzie będzie najgoręcej?

Najmniej upały dotkną mieszkańców województwa dolnośląskiego (powiat kłodzki i ząbkowicki), gdyż tylko dla tej części kraju IMGW wydał pierwszy stopień ostrzeżenia. Nie oznacza to jednak, że będzie chłodno – termometry wskażą we wtorek od 30 do 32 st. C.

Alerty drugiego stopnia (temperatura pomiędzy 30 a 34 st. C.) dotyczą wójewództw:

- zachodniopomorskiego (poza powiatami położonymi na północy i objętymi ostrzeżeniami trzeciego stopnia);

- pomorskiego (od strony południowej);

- kujawsko-pomorskiego (z wyłączeniem powiatów objętych ostrzeżeniami trzeciego stopnia);

- mazowieckiego (od strony zachodniej);

- łódzkiego;

- śląskiego (z wyłączeniem powiatów położonych na południowym wschodzie);

- opolskiego;

- dolnośląskiego (poza powiatami objętymi ostrzeżeniami trzeciego i pierwszego stopnia).

Ostrzeżenia trzeciego stopnia dotyczą miejsc, w których można spodziewać się nawet 33-36 st. C. Są to województwa:

- lubuskie;

- wielkopolskie (poza powiatem kolskim);

- zachodniopomorskie (z wyjątkiem powiatów południowych);

- kujawsko-pomorskie (tylko powiaty zachodnie);

- dolnośląskie (powiaty położone po stronie północnej).

Alerty obowiązywać będą od godziny 12 we wtorek (19 lipca), do godziny 20 w czwartek (21 lipca). Podczas upałów należy unikać przebywania na słońcu, regularnym nawadnianiu się, stosowaniu kremów z filtrem i niepozostawianiu dzieci oraz zwierząt w rozgrzanych samochodach. Warto również zwrócić uwagę na to, czy ktoś słabszy nie potrzebuje naszej pomocy.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama